کاوه علی اسماعیلی:حالا که رویانیان از پرسپولیس جدا شده، خبرها و شایعاتی که از داخل باشگاه به گوش می رسد، همگی مبنی بر متهم کردن مدیران قبلی است. بدون اینکه قصد قضاوت داشته باشیم، با رویانیان تماس گرفتیم که او نیز پاسخگوی سؤالات ما شد:
* سردار! آیا بندی در قرارداد علی دایی بوده که قبل از اتمام سه فصل، مدیریت باشگاه بتواند ایشان را برکنار کند؟
قراردادی که با دایی امضا کردم مربوط به یک سال و نیم قبل می شود و در حال حاضر نمی توانم درخصوص آن اظهار نظری کنم اما می دانم با وجود مدل قراردادی که بوده، رحیمی نیز از دایی حمایت کرده است. حتی آقای خواجه وند هم در این مورد صحبت کردند و مشکلی وجود نداشت. هر مربی قراردادی دارد، دایی هم سال اول قراردادش با من بود که بخش اعظمی از آن را تسویه کردم. بعد از آن نیز مدیر بعدی یعنی آقای علی پروین باید آن را پرداخت می کرد. امسال هم آقای رحیمی با جان و دل از علی دایی حمایت کرده است.
* پس شما معتقدید این قرارداد هیچ مشکلی ندارد؟
مشکل سر قرارداد دایی نیست و الان هم به نظرم می رسد که باید مسئله را در جای دیگری ببینند نه قرارداد من با دایی. دو سال قبل قرارداد بستم؛ نه تنها مدیران کنونی بلکه ۱۰ مدیر بعدی پرسپولیس هم حتماً می خواهند در مورد قرارداد دایی حرف بزنند! اینکه نمی شود. من از شما سؤال می کنم، باشگاه سپاهان با کرانچار چقدر قرارداد بست؟
* شما بگویید.
قبل از آنکه من با دایی قرارداد ببندم، با کرانچار مذاکره کردم که آن زمان متوجه شدم سپاهان با کرانچار ۸۰۰ هزار دلار برای هدایت سپاهان قرارداد بسته بود؛ ۸۰۰ هزار دلار یعنی بیش از ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان. تازه اختلاف بر سر این بود که رقم را بالا تر ببرند. ایراد از من نیست و قرارداد دایی کاملاً روشن است. ایراد را باید در جای دیگری پیگیری کنند. بنده مدیرعامل اسبق هستم و مدیرعامل سابق علی پروین بود. آقای رحیمی با کرانچار بیش از ۸۰۰ هزار دلار قرارداد بست، حالا برخی مدیران پرسپولیس می خواهند کاسه کوزه قرارداد با علی دایی را بر سر من بشکنند. اگر مدرکی بیاورند که قرارداد سرمربی پرسپولیس از قرارداد سرمربیان استقلال، سپاهان و تراکتورسازی بیشتر بود، من همه چیز را قبول می کنم. نبوده دیگر! همه قراردادها هم سطح امضا شد، هم سطح با باشگاه های دیگر. الان که دیگر شخص رحیمی حمایت کرده و قرارداد مرا ادامه داده است با همان قیمت توافقی ما.
* الان اصلاً بحثقیمت قرارداد در میان نیست؛ حالا می گویند آپشن ها و مواردی در قرارداد دایی توسط شما گنجانده شده که هیچ کس نمی تواند او را اخراج کند!
مگر چنین مسئله ای امکان دارد؟! اگر هر کسی هر حرفی دارد، من در خدمت شان هستم. قرارداد علی دایی را از داخل باشگاه دربیاورند و از سازمان لیگ هم بیاورند تا ببینیم مشکل قرارداد از کجاست؟ آن را پاسخ می دهم. من سه فصل با دایی قرارداد بستم که در فصل اول، نایب قهرمان شدیم. فصل دوم هم دوستان عزیزم در باشگاه پرسپولیس قرارداد را ادامه دادند و به شدت از علی دایی حمایت کردند. حتی از دولت و رئیس جمهور کمک خواستند تا علی دایی را حفظ کنند، حالا حرف از قرارداد من با دایی می زنند؟ به عقیده من، آقایان تکلیف شان مشخص نیست. آنها نمی دانند در نهایت دایی را می خواهند یا نه؟ اگر دایی را می خواهند که با همین روال ادامه می دهند اما اگر او را نمی خواهند، چرا قراردادش را بهانه قرار می دهند؟ فصل اول، دایی با من کار کرد اما فصل دوم و سوم که دیگر این مسائل مطرح نبود. من نبودم و ایشان با آقای رحیمی کار کرد. فکر می کنم قرارداد بهانه است، آقایان هنوز تکلیف خودشان را مشخص نکرده اند. اول بگویند چه خواهد شد و سپس از قرارداد من ایراد بگیرند. من سال اول را به اتمام رساندم و سال دوم هم به من ارتباطی پیدا نمی کند.
* سردار! بازی های پرسپولیس را دنبال می کنید؟
بله به شدت!(می خندد)
* فکر می کنید مشکل پرسپولیس در این فصل از کجاست؟
به خدا بعد از بازی با تراکتورسازی گیج شدم. بازیکنان بیچاره در آن دیدار به این خوبی بازی کردند ولی باختند. من اصلاً در این قضیه ماندم، نمی دانم طبیعی بود یا خیر. بگویم خوب بازی نکردند که دروغ است، بگویم هواداران نیامدند که انصاف نیست. بگویم میزبان نبودیم که پرسپولیس در ورزشگاه آزادی بازی می کرد. یعنی هیچ بهانه ای در میان نیست.
* در این مواقع، مربیان فوری می گویند بدشانس بودیم. شما قبول دارید؟
تیم هجومی بازی کرد، خوب بود، نمی دانم چه بگویم. ظلمی بوده، ظلمی نبوده، به هر حال نباید جفا کرد به مدیران قبلی. مصاحبه هایی در میان بود که به مدیران گذشته باشگاه جفا شده و شاید به خاطر این ظلم آشکار باشد. نمی دانم واقعاً.
* در ماجرای قرارداد پولادی گفته می شود شما با این بازیکن ۴ مدل قرارداد بسته اید. واقعاً این طور است؟
چه کسی این را می گوید؟ دروغ است آقا، دروغ! یک مدل که قرضی بستم تا مهرداد پولادی را به پرسپولیس بیاوریم و برای مان در آسیا بازی کند. بعد قرارداد داخلی بستیم و سپس قرارداد رسمی که همین قرارداد رسمی، آن قراردادهای دیگر را ملغی می کند. مگر بستن قرارداد قرضی اشکالی دارد؟ برای آسیا تیم را تقویت کردم، حالا باید جواب بدهم؟ آقایان تا به حال چه کار کرده اند؟ چه قراردادی بسته اند؟ می خواهید سابقه برخی را بگویم که در چه باشگاه هایی، چند قرارداد بسته اند؟ یک باشگاه بزرگ ما، ۴ بازیکن خود را در نیم فصل از دست داده آن هم به خاطر قراردادهای متممی که امضا کرده است. من نمی توانم همه چیز را به زبان بیاورم. این حرف ها نپخته و غیر حرفه ای است. این حرف یک مسئول حرفه ای نیست.
* خوب شد به این موضوع اشاره کردید. می گویند شما ۴۰ میلیارد تومان برای پرسپولیس بدهی بالا آورده اید. این را تأیید می کنید؟
به خدا قسم از هیچ کدام شان نمی گذرم. همه شان را به خدا سپرده ام. او بهترین قاضی است و ان شاءا… او بین ما قضاوت کند. چرا باید در مورد من این حرف ها را بزنند؟ آقایان باید ببینند کجای کارشان ایراد دارد. مدیرانی که الان حرف می زنند، بگویند خودشان چه کرده اند برای پرسپولیس؟!
* شما به مهرداد پولادی این اجازه را داده بودید که هر وقت دلش خواست از پرسپولیس جدا شود؟
من یادم نمی آید چنین مواردی در قرارداد پولادی گنجانده باشم. شما بروید قراردادهای استقلال، سپاهان و سایر باشگاه ها را ببینید که چند بازیکن اختیار داشتند هر وقت دل شان خواست از باشگاه های شان جدا شوند، اینکه عرف بوده!
آقای سیدجلال حسینی ۶ سال در سپاهان بود، ۶ فصل قرارداد سالانه بسته است. بیایند خلاف این مسئله را ثابت کنند. برادر عزیز! شما چرا از من این همه انتقاد می کنید و طعنه و کنایه می زنید؟ در تمام این سال ها از رحیمی حمایت کرده ام و بعید می دانم او علیه من مصاحبه کند یا حرفی بزند. مدیرعامل ایشان است و بار را تحمل می کند. من رحیمی را می شناسم، ایشان سال ها مدیر سپاهان بوده و کارش را بلد است. کسانی این حرف ها را می زنند که حرفه ای نیستند. کارشان را بلد نیستند. این حرف ها متعلق به افراد جوان است. من پولادی را با این مدل جذب کردم اما متأسفانه این بازیکن در جریان بازی ها مصدوم شد و یک سال را از دست داد. اگر قراردادم با پولادی دوساله می شد، همین شماها نمی گفتید با بازیکن مصدوم، قرارداد ترکمنچای بسته اند؟ تصور کنید پولادی به جام جهانی نمی رفت و اصلاً نمی توانست بازی کند. آن وقت چه؟ الان دوستان عزیز من با دغاغله و رضا نوروزی قرارداد بسته اند اما دغاغله حتی یک دقیقه هم بازی نکرده و نوروزی هم برای ماه ها خانه نشین شد، آیا کسی می تواند از قرارداد فعلی باشگاه با این دو بازیکن ایرادی بگیرد؟ باید برخوردها و حرف های مان حرفه ای باشد وگرنه نپخته حرف زدن، کاری ندارد.
* و در نهایت اینکه قراردادتان با مانوئل ژوزه ۱۰ میلیارد تومان بود؟
دروغ است، به شدت تکذیب می کنم.
* رقم دقیق را می گویید؟
نه؛ نمی توانم این کار را انجام دهم!
۲۵۲ ۴۳