به گزارش مشرق،رقابت های کشتی آزاد قهرمانی بزرگسالان جهان روزهای ۱۷ و ۱۸ شهریورماه با حضور کشتی گیرانی از حدود ۱۰۰ کشور دنیا در سالن ژیمناستیک شهر تاشکند ازبکستان برگزار شد.

نایب قهرمانی ایران در این رقابتها در حالی به دست آمد که جای خالی مدال طلا در بین مدالهای کسب شده احساس می شود.
در پایان این رقابت ها تیم ایران توسط مسعود اسماعیل پور در وزن ۶۱ کیلوگرم، سید احمد محمدی در وزن ۶۵ کیلوگرم و کمیل قاسمی در وزن ۱۲۵ کیلوگرم به مدال نقره دست یافت و حسن رحیمی در وزن ۵۷ کیلوگرم و محمد حسین محمدیان در وزن ۸۶ کیلوگرم به مدال برنز رسیدند.

مصطفی حسین خانی در وزن ۷۰ کیلوگرم، رضا افضلی در وزن ۷۴ کیلوگرم و رضا یزدانی در وزن ۹۷ کیلوگرم نتوانستند صاحب مدالی شوند، البته یزدانی در مقام نهم وزن خود قرار گرفت و ۲ امتیاز کسب کرد.

تیم ایران به این ترتیب با کسب ۴۵ امتیاز برای ششمین بار نایب قهرمان جهان شد. روس ها که با تمام نیروهای قدرتمند خود در این رقابت ها شرکت کرده بود و حتی جامبولات تدیف سرمربی سابق خود را در کنار تیمش داشت به مقام قهرمانی رسیدند و ترکیه نیز که از یک کشتی گیر روسی الاصل در وزن ۹۷ کیلوگرم بهره می برد به مقام سوم رسید. البته تدیف پس از جدا شدن بعنوان مشاور در کنار روس ها حضور داشت اما امسال تا کنار تشک مبارزه هم آمد.

کار تیم ملی ایران امسال به چند دلیل سخت تر از سال قبل بود. از یک طرف بازیهای آسیایی در پیش است و تمرکز کشتی گیران و مربیان معطوف به دو رویداد متوالی است و از طرف دیگر روس ها نیز نسبت به سال قبل وضعیت بهتری داشتند و برخی ضعف های سال قبل را بر طرف کرده و چهره های نامداری مانند لبدوف، چارگوش و گادیسوف که در جهانی بوداپست غایب بودند، آمادگی خود را بازیافته بودند و در ۸۴ کیلو هم یک جوان جویای نام به نام رشید سعد الله یف چهره شد و به مدال طلا رسید.

کشتی گیران اعزامی به رقابت های جهانی با تکیه بر فرآیند انتخاب تیم های ملی و با برگزاری مسابقات انتخابی راهی مسابقات جهانی شدند و با توجه به فاصله کوتاه رقابت های جهانی با بازی های آسیایی اینچئون کادر فنی تمرکز و تقسیم نیروی خود را برای این دو رویداد قرار داده بود و از امروز کادر فنی تلاش می کند تا تیم را برای بازی های آسیایی که کسب مدال طلا در آن حائز اهمیت است آماده کند و قطعا جمع کردن یک تیم که چند نفر از کشتی گیران حاضر در آن در رقابت جهانی از کسب مدال بازمانده اند کار دشواری را پیش روی آنها گذاشته است.

رقابت های کشتی آزاد بازی های آسیایی اینچئون روزهای ۵ تا ۷ مهرماه برگزار می شود و کادر فنی از فردا تا شروع وزن کشی دو وزن اول، پانزده روز فرصت دارد که زمان بسیار کمی برای ریکاوری و آماده سازی مجدد کشتی گیران محسوب می شود.

تیم ایران در رقابت های جهانی امسال نسبت به سال گذشته در کنار چهار چهره با تجربه خود از چهار کشتی گیر جوان بهره برد که البته محمد حسین محمدیان و سید احمد محمدی از جمله جوانان تیم ایران در این میان عملکرد خوب و قابل قبولی داشتند.

تیم ملی کشتی آزاد ایران همواره در پیکارهای جهانی جزو مدعیان بوده و تا سال ۲۰۱۳ پنج مرتبه در سال های ۱۹۶۱ یوکوهاما ژاپن، ۱۹۶۵ منچستر انگلیس، ۱۹۹۸ تهران، ۲۰۰۲ تهران و ۲۰۱۳ بوداپست مجارستان بر سکوی قهرمانی جهان ایستاده است.

تیم ایران پیش از این پنج بار در سال های ۱۹۷۱،۱۹۷۳، ۱۹۹۵،۲۰۰۶ و ۲۰۱۱ عنوان نایب قهرمانی جهان را بدست آورده بود و این ششمین نایب قهرمانی تیم ایران در رقابت های جهانی ۲۰۱۴ بود.

تا پایان رقابت های جهانی ۲۰۱۴،۴۴ مدال طلا، ۴۳ نقره و ۳۸ برنز ره آورد ملی پوشان کشتی آزاد ایران از این مسابقات است.

تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان ایران سال گذشته در پیکارهای کشتی قهرمانی سال ۲۰۱۳ جهان در بوداپست مجارستان با دو مدال طلای حسن رحیمی و رضا یزدانی، مدال نقره عزت الله اکبری و دو مدال برنز مسعود اسماعیل پور و احسان لشگری پس از ۴۸ سال توانست در خارج از خانه عنوان قهرمانی را کسب کند.

پیکارهای کشتی آزاد و فرنگی سال ۲۰۱۴ قهرمانی بزرگسالان جهان از ۱۷ تا ۲۳ شهریور با حضور ۷۰۰ کشتی گیر از ۱۲۵ کشور جهان در سالن ژیمناستیک شهر تاشکند ازبکستان برگزار خواهد شد.