به گزارش مشرق، پندار توفیقی درباره ارسال اظهارنامه رسمی دادگستری به اعضای سابق استقلال اظهار داشت: زمانی که تیم مدیریتی جدید باشگاه استقلال را تحویل گرفت باید تمامی مدارک و اسناد مالی بسته شده به ما تحویل داده می شد اما وقتی ما باشگاه را تحویل گرفتیم نواقصی در آن وجود داشت و در این مدت نامه های متعددی به مدیران سابق باشگاه استقلال بخصوص آقای فتح الله زاده ارسال کردیم تا این مدارک کامل شود. وقتی دوستان حسابرس از بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات در باشگاه استقلال مستقر شدند، اعلام کردند که باید اظهارنامه رسمی دادگستری برای مدیران سابق باشگاه فرستاده شود و طی یک روال قانونی این اتفاق رخ دهد.

وی افزود: طبق خواسته ای که بازرسی کل کشور داشت، ما اظهارنامه های رسمی را برای هیأت مدیره سابق استقلال ارسال کردیم تا این دوستان اگر مدرکی، سندی یا اموال منقول و یا غیر منقول از استقلال دستشان است، ظرف یک هفته آنها را به باشگاه استقلال تحویل دهند. تا آنجا که می دانم دیروز این اظهارنامه دست آقای پورحیدری رسید و قطعا دست سایر دوستان هم می رسد.

توفیقی تاکید کرد: باید این را بگویم که ارسال این اظهارنامه دلیل بر وجود داشتن مشکل نیست و نباید فراموش کنیم که آقای فتح الله زاده و دوستانش در این باشگاه زحمت کشیده اند. اگر فتح الله زاده اسناد و مدارک مالی را هرچه زودتر به ما تحویل دهد، عملا موضوع حل و فصل است و مشکلی نیست. معمولا در این گونه مواقع مکاتبات به صورتی است که رسانه ای نمی شود و در وهله اول می خواهیم که همه چیز دوستانه رد و بدل شود به هرحال باشگاه استقلال یک سازمان دولتی است و همه چیز باید حساب و کتاب داشته باشد. طبق قانون اگر مدارک و اسنادی که دست مدیران سابق استقلال است به مدیریت جدید تحویل داده نشود، مدیریت جدید طبق قانون از تاریخ ۱ خرداد ۹۳ به بعد مسئولیت مسائل مالی را برعهده خواهد داشت و پیش از آن را دوستان پیشین باید جواب دهند.

وی در پاسخ به این سؤال که منظور از این اسناد و مدارک چه چیزهایی هستند، گفت: منظور صورت های درآمد هزینه باشگاه، قرارداد بازیکنان و تعهداتی که باشگاه به شرکت های حقیقی و یا غیر حقیقی تعهد داده است، شامل می شود. یکی از مثال های ساده ای که می توانم به آن اشاره کنم، که در باشگاه موجود نیست، آرشیو فیلم بازی ها، عکس ها و کاپ های قهرمانی است. مثلا کاپ قهرمانی سال ۱۹۹۰ آسیای استقلال در باشگاه است اما کاپ قهرمانی که قبل از انقلاب استقلال آن را کسب کرده نیست و خدا می داند که کاپ های معتبری که استقلال در این سال ها کسب کرده کجا است. ما باشگاه را از مدیران قبلی تحویل گرفته ایم در نتیجه مدیران قبلی هم باید در این زمینه ها به ما پاسخگو باشند در هر صورت خود آقای فتح الله زاده ۱۵ سال مدیرعامل باشگاه استقلال بوده است. تمام هدایایی که تا امروز به باشگاه استقلال داده شده بخش عمده آن در باشگاه نیست، شاید یک باشگاه بخواهد زمانی موزه ای راه بیندازد ولی هیچیک از چیزهای با ارزش نیست. مواردی که بخواهیم مثال بزنم خیلی زیاد است مثلا نمونه دیگری که می توانم مثال بزنم این است که اکثر مصوبات هیأت مدیره باشگاه استقلال در باشگاه موجود نیست و یا اگر هم باشد به ما تحویل داده نشده است. برخی مصوبات هم به امضای آقای رسولی نژاد موجود است که تک امضاء است و طبق قانون مصوبه تک امضایی محلی از اعراب ندارد. ما تاکنون ۱۵ جلسه هیأت مدیره را برگزار کرده ایم که ۱۴ جلسه مصوبه هیأت مدیره در باشگاه موجود است.

توفیقی تاکید کرد: با توجه به اینکه ما یک دستگاه دولتی به شمار می رویم تکمیل کردن مدارک الزامی است با توجه به اینکه حساب های مالی گذشته استقلال بسته بوده و از چک های شخصی برای اداره باشگاه استفاده شده به همین دلیل مدارک شفاف نیست. اگر هم ما به دنبال تکمیل مدارک هستیم برای این است که می خواهیم بدانیم درآمد و هزینه در این باشگاه چه میزان بوده چون اکنون شرکت های زیادی از باشگاه حق مطالبه دارند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا اکنون هم حساب باشگاه بسته است یا خیر، گفت: اکنون خود باشگاه به دلیل مشکلات مالیاتی گذشته حساب مستقل ندارد و ما از طریق خزانه کل حساب باز کرده ایم و روند کار هم به این شکل است که ذیحساب به حساب اسپانسر پول واریز می کند و سپس خزانه بر اساس مصوبه هیأت مدیره و ردیف بودجه ای که در هیأت مدیره واریز شده آن را به حساب افراد حقیقی یا غیر حقیقی واریز می کنند و خود افراد حقیقی دخل و تصرفی در آن ندارند و کسی نمی تواند شخصی پول بدهد. همه این کارها بخصوص این روزها که صحبت از خصوصی سازی است ضروری است البته این را هم بگویم با این سبکی که دوستان ما در خصوصی سازی و مجلس در پیش گرفتند این شیوه خصوصی سازی سرانجامی ندارد و بجای عاقبت به خیری عاقبت به شری دارد.

توفیقی خاطرنشان کرد: باشگاه استقلال و پرسپولیس هوادار بالقوه و بالفعل در ایران و خارج زیاد دارند و کل کُری علاقمندان فوتبال در ایران به رنگ قرمز و آبی ختم می شود در نتیجه تا زمانی که همه موارد استاندارد برای خصوصی سازی رعایت نشود، این مسئله به سمت و سویی خوبی پیش نمی رود و با این مسائلی که دوستان پیش گرفتند و مبنای مزایده را روی ۱۰۰ میلیارد تومان گذاشتند در واقع نوعی کم فروشی است. دوستان می خواهند توی سر مال بزنند. رسانه ها اگر درست روی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس زوم کنند و از مسئولان این دو باشگاه اسناد مالی بخواهند و سازمان خصوصی سازی نیز بخواهند که ارزش گذاری واقعی روی این دو باشگاه صورت گیرد، جلوی مزایده فوری و دستپاچه را می گیرند چون تیمی مثل راه آهن را که با آن شیوه خصوصی کردند، اگر کسی کاری نداشته باشد، برای سرخابی ها چنین تصمیمی بگیرند قطعا مردم ساکت نمی نشیند.