به گزارش مشرق،کشدار شدن ماجرای ماندن یا رفتن کارلوس کی روش علاوه بر اینکه از حوصله عموم خارج شده پای مربیان و کارشناسان غیر فوتبالی را هم به ماجرا باز کرده است. حسین شمس، سرمربی سابق تیم ملی فوتسال که توسط مدیران فعلی فدراسیون فوتبال به شکل دراماتیکی از تیم ملی کنار گذاشته شد این روزها به جمع مخالفان تمدید قرارداد کارلوس کی روش پیوسته و بر این باور است که عملکرد ضعیف تیم ملی در جام جهانی سند محکمی است برای قطع همکاری با سرمربی پرتغالی تیم ملی.

کی روش ضعیف ترین مربی جهان است

حسین شمس تصویری که در اولین روزهای شروع فعالیت کی روش در تیم ملی در ذهن اهالی فوتبال ایران شکل گرفته بود را باطل می داند و با انتقاد از عملکرد مربی پرتغالی تیم ملی می گوید: «در لحظه ورود کارلوس کی روش به ایران، خیلی امیدوار بودیم که یک مربی بزرگ در سطح ایویچ مربی تیم ملی شده و می تواند فوتبال ایران را متحول کند. شخصا فکر می کردم کی روش چنان تحولی در فوتبال کشورمان ایجاد می کند که مربیان ایرانی او را الگو قرار می دهند اما هر چه گذشت کی روش نشان داد توانایی خاصی ندارد و یکی از ضعیف مربیان دنیاست. به نظرم کی روش در زمینه تبلیغات مربی بسیار موفقی بوده است.»

عادل عقایدش را تحمیل می کند

سرمربی سابق تیم ملی فوتسال فضای رسانه ای که در حمایت از کی روش شکل گرفته را مشکوک جلوه می دهد و با انتقاد از چنین فضایی می گوید: «بعد از جام جهانی، چند روزنامه و سایت ورزشی و دو برنامه تلویزیونی بنا به دلایلی فضای حمایتی از کی روش را شکل دادند و باختهای افتضاح و بازیهای ضعیف تیم ملی را پیروزهای بزرگی جلوه دادند. در حالیکه تیم ملی در گروه خودش چهارم شد و بدترین نتایج تاریخ تیم ملی در جام جهانی رقم خورد. بعد از جام جهانی فیفا بر اساس آمار و ارقام، تیم ملی ایران به به عنوان ضعیف ترین تیم در زمینه حمله و تعداد پاس معرفی کرد و تیم ملی کشورمان تمام آمارهای ضعیف را به خودش اختصاص داد.»

حسین شمس، عادل فردوسی پور را سردمدار جریان رسانه ای حامی کی روش می داند: «متاسفانه یک جریان رسانه ای برای حمایت از مربیان خارجی و کوبیدن مربیان ایرانی شکل گرفته و یکی دو نفر این جریان را حمایت می کنند. به نظرم عادل فردوسی پور این جریان رسانه ای را هدایت می کند. او دو بار درباره ماندن یا رفتن کی روش نظر سنجی گذاشت و با این کار فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش را برای کنار گذاشتن کی روش ترساند. تردید نداشته باشد که اگر نظر سنجی های برنامه نود نبود، فدراسیون با کی روش قطع همکاری کرده بود. در پاکی عادل فردوسی پور تردیدی وجود ندارد و همه ما می دانیم که عادل خریدنی نیست اما او دوست دارد افکار و عقایدش را به مردم القا کند.»

مربی تیم ملی نباید بر اساس نظر سنجی انتخاب شود

شمس، تمدید قرارداد کی روش را به صلاح فوتبال ایران نمی داند: «به نظرم تمدید قرارداد کی روش به صلاح فوتبال ایران نیست و موضع گیری کفاشیان در برابر جریانی که می خواهد کی روش را به فوتبال ایران تحمیل کند خوب است. رئیس فدراسیون بدون رودربایستی اعلام کرد که قلبا نمی خواهد قرارداد کی روش را تمدید کند و خدا کند به همین گونه هم بشود. با اطمینان می گویم که بسیاری از مربیان درجه یک دنیا مثل مربیان تیم های کاستاریکا، شیلی و کلمبیا از کی روش ارزان تر هستند و مبلغ قراردادشان یک دوم او هم نیست. متاسفانه جوی هم درست کردند که هر کسی با تمدید قرار داد کی روش مخالفت کند شمر بن ذی الجوشن و کسی که موافق ماندن او باشد، کارشناس خبره است.

به نظرم فدراسیون فوتبال به هیچ عنوان نباید تحت تاثیر چنین جوی قرار بگیرد.» منتقد سرسخت فدراسیون فوتبال که پس از حکم کمیته انضباطی پرچم صلح با کفاشیان را بالا برده، از موضع رئیس فدراسیون در برابر ماجرای تمدید قرار داد کی روش حمایت می کند: «کارشناسان و مربیان ایرانی یا کمیته فنی فدراسیون فوتبال باید درباره ماندن یا رفتن کی روش نظر بدهند نه مردم کوچه و بازار که اغلب بر اساس احساسات تصمیم می گیرند. هیچ کجای دنیا مربی تیم ملی را بر اساس نظر سنجی انتخاب نمی کنند. در هر صورت این یک واقعیت است که بازیکنان تیم ملی هم در دوره کی روش پیشرفتی نداشته اند و دو بازیکنی هم که در اروپا داشتیم بواسطه عملکرد ضعیف تیم ملی از لیگ های کویت و قطر سر درآوردند.

کی روش از فدراسیون ضرر و زیان دیرکرد می خواهد

شمس معتقد است با مبلغی که کی روش درخواسته کرده می توان مربیان بهتر از او را به ایران آورد: «با توجه به وضعیت اقتصادی کشور اصلا به صلاح نیست که چنینی پول هنگفتی به کی روش بدهند. کی روش برای قرارداد سه ساله خودش و دستیارانش ۳۰ میلیارد تومان طلب کرده در حالیکه اکر با همین پول فقط توپ بخرند و بین تمام تیمها توزیع کنند، فوتبال مملکت متحول خواهد شد. طبق چیزهایی که من شنیده ام کی روش در قرار دادش قید کرده که در صورت دیر شدن اقساط قراردادش ۷ درصد هم به عنوان دیرکرد دریافت کند. با این حساب فکر می کنم سرمربی تیم ملی، فدراسیون را بانک مرکزی اشتباه گرفته است!»


چند کلمه هم نمی شود با کی روش حرف زد

حسین شمس که معمولا به خارجی ستیزی مشهور است، توانایی های امیر قلعه نویی در عرصه مربیگری را از مربی سابق منچستر یوناتید و رئال مادرید بالاتر می داند: «باید یک مربی ایرانی که طی چند سال اخیر موفق بوده و از تجربه قابل قبولی هم برخوردار است را به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب کنیم. به نظرم امیر قلعه نویی تمام این ویژگی ها را دارد و طی چند سال اخیر از سپاهان و تراکتورسازی موفق بوده و الان هم تیمش صدرنشین لیگ برتر است. قلعه نویی در تیم ملی هم عملکرد بدی نداشت و تنها با یک باختی که در نیمه نهایی جام ملتها در برابر کره جنوبی داشت از تیم ملی کنار گذاشته شد.

همان موقع هم جوی که امروز برای حمایت از کی روش به راه افتاد برعلیه قلعه نویی بود. حتی کرانچارهم با سپاهان عملکرد خوبی داشته می تواند برای تیم ملی مربی به درد بخوری باشد. متاسفانه فدراسیون فوتبال به مربیان جوان و موفق ایرانی و مربیانی که به فوتبال ایران احترام می گذارند بها نمی دهد اما کی روش همیشه فوتبال ایران را تحقیر می کند و نمی شود با او چند کلمه صحبت کرد.»

منبع: خانواده بزرگ ورزش