کاوه علی اسماعیلی/بعد از جدایی محمد رویانیان از باشگاه پرسپولیس و اتفاقاتی که برایش رخ داد از جمله از دست دادن منزلش، حالا نوبت به رحیمی رسیده که تحت فشار قرار بگیرد. حالا آخرین اتفاقات را در این گزارش می خوانید:
پول کجا رفت؟
در ابتدای فصل قرار شد اسپانسر باشگاه بیاید، ۳۰ میلیارد تومان پول بدهد و یک تیم خوب و مدعی بسازد. اسپانسرها البته هیچ دخالتی در بدهی های پرسپولیس نداشتند. آنها پای حرف شان ایستادند و حدود ۱۰ میلیارد تومان به حساب باشگاه پرسپولیس واریز کردند اما این پول حالا تمام شده و معلوم نیست به کجا رفته است! رحیمی می گوید پول را در جیبش نگذاشته و کاملاً حق با اوست ولی واقعاً پول ها کجاست؟
ترس از رفتن
از مبلغی که در حساب باشگاه بوده، بیش از ۶۵ درصد برای بدهی های گذشته صرف شد؛ یعنی از پولی که اسپانسر به باشگاه تزریق کرد تا یک تیم مدعی ساخته شود، بخش زیادی از آن خرج بدهی های باشگاه شد. این اولین جرقه برای شروع درگیری و اختلاف بین مدیریت باشگاه و اسپانسر بود. آنها می گویند قرار نبود کارشان ربطی به بدهی های گذشته پرسپولیس داشته باشد ولی عملاً این اتفاق رخ داد. رحیمی هم درست می گوید؛ اگر به برخی بازیکنان به موقع پول نمی داد، آنها از باشگاه می رفتند همان طور که سیدجلال حسینی(حتی با وجود تسویه حساب با باشگاه) از پرسپولیس جدا شد!
شروع داستان
این مسئله بسیار آزاردهنده است که پرسپولیس با این همه هوادار، به اندازه کافی پول ندارد که بدهی هایش را پاس کند و از آن بدتر، بدهی های باشگاه به قدری سرسام آور است که برای پرداخت تمامی آن باید سال ها بگذرد! چراغ ماجرا وقتی روشن شد که پس از دیدار پرسپولیس مقابل صبا، تعدادی از بازیکنان به شدت علیه مدیریت باشگاه و بی پولی های شان شکایت کردند. این مسئله با واکنش اسپانسر مواجه شد و آنها گفتند ۱۰ میلیارد تومان طبق برنامه ریزی ها به باشگاه پول داده اند و اگر رحیمی پول بازیکنان را نداده، به خودش مربوط است.
اجبار نه اختیار
پاس نشدن چک اسپانسر در روز شنبه گذشته نیز شاید بی ارتباط به مسئله فوق نبوده چون آتش اختلافات بالا گرفته و جلسه پشت جلسه برای حل کردن مشکلات هم تا این هفته که به آخرش رسیده ایم، بی فایده بوده است. اسپانسر می گوید قبلاً پول های زیادی به باشگاه داده، سیاسی رئیس هیأت مدیره پرسپولیس و اولین و سرسخت ترین منتقد علیرضا رحیمی نیز این موضوع را تأیید می کند. رحیمی به عنوان مدیرعامل مورد نظر وزارت ورزش برای حضور در پرسپولیس هم نمی گوید که پولی دریافت نکرده اما اولویتش برای پرداخت پول را «به اجبار»، طلبکاران باشگاه قرار داد نه جذب بازیکنان جدید. مدیرعامل سرخپوشان از زمانی که حکم گرفت تا به حال چالش های بزرگی را پشت سر گذاشت؛ درگیری با سیاسی، ضبط اموال باشگاه، تحمل انتقادات شدید از سوی هواداران بابت عدم توجه به جذب بازیکنان بزرگ، شنیدن انتقاد از بازیکنان و… حالا این فشارها هر روز هم بیشتر می شود.
شاید اشتباه کرد ه ای؟!
«شاید حساب و کتاب ها اشتباه باشد» این اولین مسئله ای است که به ذهن خطور می کند. قراردادهایی که به اعتقاد امیررضا خادم پر از ابهام است از یک طرف و ناکامی باشگاه در راضی کردن طلبکاران از سوی دیگر، شرایط را تیره تر از قبل می کند. بازیکنان کنونی شاکی هستند، بازیکنان قدیمی شکایت کرده اند، مدیرعامل سابق باشگاه می گوید هیچ بدهی ای به بازیکنان ندارد اما قراردادها چیز دیگری می گوید و این یعنی یک سرگیجه کامل. برخی بازیکنان می گویند دریافتی شان صحیح است و برخی می گویند نه! این یک توهم است.
درصدهای جالب
خبرگزاری تسنیم در گزارشی در این خصوص می نویسد: «نکته اینجاست که یا مدیرعامل پرسپولیس پولی را به بازیکنان داده و به آنها نگفته که بخشی از این پول برای فصل گذشته و بخشی از آن برای فصل جاری است یا اینکه بازیکنان همچنان فکر می کنند از این باشگاه طلبکار هستند چراکه برخی نفرات بالای صددرصد دریافتی داشته اند و مشخص نیست براساس چه محاسباتی این پول به آنها داده شده است. به عنوان مثال سیدجلال حسینی که از پرسپولیس جدا شده با ۴۵۰ میلیون که از علیرضا رحیمی گرفته دریافتی اش از باشگاه پرسپولیس به ۱۱۰ درصد رسیده است. کفشگری ۱۱۴ درصد، نوری ۱۱۸ درصد، عالیشاه ۱۰۳ درصد، خلعتبری ۱۳۲ درصد، دهنوی ۱۳۴ درصد و… دریافتی داشته اند آن هم در شرایطی که برخی از آنها همانند دهنوی و خلعتبری این فصل در پرسپولیس نیستند.»
موبایل ها خاموش
گویا اسپانسر باشگاه که یک سوی این اختلافات است، برای دریافت بخشی از سهام باشگاه پرسپولیس از وزارت ورزش، از طریق رحیمی اقداماتی انجام داده ولی به نتیجه ای نرسیده است. طبق شنیده ها، اسپانسر می خواهد سهامدار اصلی باشگاه باشد و امتیاز پرسپولیس را به چنگ آورد البته در این مورد، هیچ کس پاسخگو نبود تا بدانیم دقیقاً قضیه چیست. محمد پوستی نماینده اسپانسر جدید سرخپوشان، گوشی همراهش را خاموش کرد و رحیمی ترجیح داد در این شرایط مصاحبه ای انجام ندهد اما گفته می شود هنوز رحیمی به درخواست دریافت سهام از سوی اسپانسرها هیچ پاسخی نداده است.
بنگر: خبری از ۳۰ درصد این فصل نیست
محسن بنگر دیگر بازیکن پرسپولیس به خبرورزشی گفت: «رقمی که در مورد من اعلام شده کاملاً درست است. از فصل قبل ۷۰۰ میلیون تومان طلبکار بودم که بابت آن در این فصل یک بار ۴۵۰ میلیون تومان و بار دیگر ۱۳۰ میلیون تومان به علاوه یک دستگاه اتومبیل گرفته ام البته اتومبیل سند ندارد و گوشه پارکینگ منزلم افتاده ولی پولی که گرفته ام صحیح است البته به ما گفته بودند در آغاز فصل ۳۰ درصد از قراردادهای جدیدمان را تسویه می کنند که متأسفانه خبری از آن نیست.»
خلعتبری: نصف گرفتم نه ۱۳۲ درصد
محمدرضا خلعتبری هم در این مورد به ما گفت: «قرارداد من با باشگاه پرسپولیس دقیقاً یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بود که من با همه دریافتی ها و کسری هایم ۷۲۰ میلیون تومان پول گرفتم. دو چک به مبلغ ۲۸۰ میلیون تومان هم به علی دایی دادم؛ آن وقت چطور می توانستم با توجه به آمار و ارقامی که می بینید، صاحب ۱۳۲ درصد از قراردادم شوم؟ این ها یک توهم بزرگ است!»
کفشگری: من پولم ر ا گرفته ام
اما مهرداد کفشگری اعتقاد دارد حساب ها درست است. او که گفته می شد ۱۱۴ درصد از باشگاه پول گرفته، گفت: «قرارداد من برای هر فصل ۴۰۰ میلیون تومان است که تا به حال ۴۵۰ میلیون تومان دریافت کرده ام. نمی دانم چند درصد از قراردادم می شود ۵۰ میلیون تومان اما بدون ترس می گویم پول فصل گذشته را کامل گرفته ام.»
دهنوی: چک دادند نقد حساب کردند!
قاسم دهنوی وقتی شنید طبق اسناد منتشر شده، ۱۳۴ درصد از قرارداد فصل گذشته اش را دریافت کرده، به خبرورزشی گفت: «قرارداد من با باشگاه پرسپولیس یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بود که در مجموع و به طور کلی ۸۰ میلیون تومان یک بار و ۵۰ میلیون تومان بار دیگر دریافت کرده ام! حالا هم بابت دریافت بقیه مطالباتم از باشگاه به کمیته انضباطی شکایت کردم تا مشخص شود حق با چه کسی است.» او همین طور گفت: «برخی از مسئولان سابق باشگاه پرسپولیس را هرگز نمی بخشم، وقتی به من چک ۴۱۰ میلیون تومانی دادند، به من گفتند در رسیدِ این چک بنویس ۴۱۰ میلیون تومان به صورت نقد دریافت کرده ای!»
آرامش در حضور اسپانسران!
با این همه مشکلی که در پرسپولیس وجود دارد، به علاوه اتفاقاتی که مردم و حتی رسانه ها اصلاً از آن خبردار نمی شوند مثل رقابت بین اسپانسر جدید و اسپانسر قدیمی باشگاه و هزاران مسئله دیگری که هیچ خبری از آن به بیرون نمی آید، چطور باید انتظار داشت پرسپولیس در آرامش امتیاز بگیرد و حتی مدعی قهرمانی باشد؟!
۲۵۲ ۴۱