میثم بهرامی / فدراسیون فوتبال به شدت پیگیر ماجرای حق پخش است؛ حق پخشی که سازمان صدا و سیما خیلی هم آن را حق فوتبال نمی داند. فدراسیون فوتبال که سال های درازی است بر سر این ماجرا با صدا و سیما مشکل دارد، هنوز نتوانسته در این مورد با این سازمان به توافق برسد. هر سال فدراسیون فوتبال رقمی را به عنوان رقم پیشنهادی اعلام می کند و صدا و سیما هم بدون توجه به این رقم، رقم بسیار کمتری را پیشنهاد می دهد و همان رقم هم قطعی می شود. در سال های گذشته هیچ وقت زور فدراسیون به صدا و سیما نرسیده و همیشه برنده این چانه زنی، تلویزیون بوده است.
حالا در شرایطی که ۶ هفته از مسابقات لیگ برتر برگزار شده، مدیران باشگاه ها و مسئولان فدراسیون به فکر گرفتن حق واقعی فوتبال افتاده اند. در این مورد جلسات بسیاری هم برگزار شده و خروجی تمام این جلسات این بوده که رئیس فدراسیون فوتبال بگوید اگر تلویزیون حق واقعی فوتبال را نمی دهد، لیگ تعطیل خواهد شد. علی کفاشیان روز سه شنبه گفت: «اگر نمی خواهند حق پخش بدهند لیگ باشگاهی را تعطیلی می کنیم. می گویند می خواهیم بهترین در آسیا باشیم اما بی پول بی همه امکانات مگر می شود؟! می گویند که ما فلانی را نمی خواهیم اما پول هم باید بدهیم. بدون پول مگر می شود.»
علی کفاشیان مذاکرات با صدا و سیما را طوری پیش برده که حسن تقدس نژاد معاون مالی و اداری صدا و سیما حتی حاضر نیست با او به صورت مستقیم مذاکره کند. در چنین شرایطی جامعه فوتبال دست به دامن وزیر ورزش شده تا شاید محمود گودرزی بتواند شرایط را طوری پیش ببرد که تلویزیون پول بیشتری بپردازد. مدیران باشگاه ها و فدراسیون اخیرا اعلام کرده اند از رقم ۱۶۰ میلیارد تومانی که برای حق پخش درخواست کرده اند، نهایتا ۵۰ درصد را کسر می کنند و حاضر نیستند با رقمی کمتر از ۸۰ میلیارد تومان حق پخش را به تلویزیون بدهند. اما صدا و سیما همچنان بر رقم ۲۲ میلیارد تومانی که پیشنهاد داده بود پافشاری می کند. آیا در چنین شرایطی وزیر ورزش می تواند حق فوتبال را بگیرد؟
صدا و سیما به عنوان نهادی مستقل که بودجه مستقل دارد، بارها ثابت کرده که اگر نخواهد با دولت همراهی کند، حتی مسئولان رده بالاتر از وزیر ورزش هم نمی توانند خللی در تصمیمات این نهاد ایجاد کنند. حالا هم که این نهاد به دلیل وضعیت اقتصادی کشور بیش از هر زمان دیگری نیازمند نقدینگی است، بعید است که زیر بار رقم حدود ۴ برابری اهالی فوتبال برود. با این حال مدیران باشگاه ها همچنان امیدوارند که فدراسیون مشکلات باشگاه ها را درک کند و پول بیشتری بدهد. علیرضا رحیمی مدیرعامل پرسپولیس در این مورد می گوید: «مسئله حق پخش موضوع مهمی است که باشگاه های فوتبال بر روی آن حساب کرده اند و این موضوع برای همه تیم های لیگ برتری موضوع مهمی است و از ضرغامی انتظار داریم که یک جلسه با مدیران لیگ برتری برگزار کند و مطمئن هستم که در صورت برگزار شدن این جلسه این موضوع هم برای ضرغامی باز می شود و او متوجه خواهد شد که مشکل چیست. وقتی ضرغامی بداند باشگاه های فوتبال چقدر مشکلات مالی دارند و وضعیت پولی آنها بد است، قطعا به فوتبال کمک خواهد کرد چون باشگاه ها درآمدی ندارند و البته همه بازی های پرسپولیس از تلویزیون پخش می شود و این حق باشگاه ماست که بالاترین درآمد را از حق پخش تلویزیونی داشته باشیم.»
باشگاه ها حتی تصمیم گرفته اند در صورت عدم توافق با صدا و سیما، مانع ورود دوربین ها به ورزشگاه شوند. جمشید نظمی مدیرعامل تراکتورسازی تبریز در این مورد می گوید: «اگر قرار است صدا و سیما حق پخش را ندهد، با راه ندادن دوربین های تلویزیونی به ورزشگاه موافق هستم چراکه نمی شود باشگاه ها با مشکل تیمداری کنند و آن وقت پول پخش فوتبال را صدا و سیما به جیب خودش بریزد.» با وجود صحبت های مدیران باشگاه ها و قاطعیتی که در لحن آن ها وجود دارد، مسئولان صدا و سیما خیالشان از این بابت راحت است که این بار هم فوتبال را ضربه فنی می کنند و در این نبرد نابرابر، از پیش برنده هستند. شاید به همین دلیل است که مسئولان تلویزیون نیازی نمی بینند در این مورد مصاحبه کنند و حرفی بزنند.
۴۳ ۴۳