گروه ورزشی مشرق،جان اسپراو،سرمربی تیم ملی والیبال آمریکا با خبرنگار مشرق گفت و گویی کوتاه اما جالب توجه داشت. وی در این مصاحبه به ارزیابی اردوی ایران در لس آنجلس پرداخت. وی ارزیابی اجمالی نیز از وضعیت والیبال در ایران داشت که در زیر می خوانید:

فدراسیون جهانی والیبال، ایران را یک قدرت نوظهور در والیبال جهان معرفی کرده است. با توجه بازی های اخیر تیمتان مقابل ایران، آیا شما هم ایران را یک قدرت نوظهور در والیبال جهان می دانید؟

بله، به نظر من هم ایران به یک قدرت نوظهور در والیبال دنیا بدل شده است. ایران تیمی بااستعداد است که می تواند مقابل بهترین تیم های جهان به خوبی بازی کند.

با توجه به این که تنها یک ماه از بازی ایران و آمریکا در مسابقات جهانی گذشته، دلیل دعوت آمریکا از ایران برای بازی دوستانه چه بود؟

ما به این دلیل از ایران دعوت کردیم که فدراسیون های دو کشور می خواستند کاری منحصر به فرد انجام دهند.داگ بیل، رئیسفدراسیون والیبال آمریکا مشتاق به این کار بود. همچنین ما می دانستیم در روند آماده سازی برای مسابقات قهرمانی جهان، ایران می تواند رقیب خوبی برای تیم ما و گزینه خوبی برای برگزاری بازی دوستانه باشد.

با توجه به حرفه ای شدن لیگ داخلی ایران، آیا فکر می کنید این لیگ می تواند به مرکزی برای حضور بازیکنان خارجی تبدیل شود؟

بله. فکر می کنم چنین چیزی ممکن است؛ البته در صورتی که به لحاظ مالی حمایت از لیگ صورت بگیرد. همان طور که برخی دیگر از قدرت های والیبال نظیر روسیه و ایتالیا هم دست به این گونه سرمایه گذاری ها زده اند. باید نهایت تلاش خود را برای جذب بازیکنان خارجی انجام دهید. به نظر من بازیکنان خارجی هم برای آمدن به ایران تمایل خواهند دارند.

به نظر شما نقاط قوت تیم ایران چیست؟

قدرت ایران در این است که بازیکنانی بسیار قوی دارد. امیر غفور و مجتبی میرزاجان پور در پست های خود بازیکنان بزرگی هستند. خط میانی ایران هم در حملات بسیار مؤثر است. لیبروی ایران در همه بازی هایی که من از این تیم مشاهده کرده ام، سطح بسیار بالایی داشته است. دریافت ها و پاس هایشان در حد بهترین تیم های دنیاست؛ به ویژه پاسور تیم یعنی سعید معروف. او بهترین پاسور لیگ جهانی بود و مهدی مهدوی هم سطح بسیار بالایی دارد. از نظر تهاجمی ایران هم می تواند یک تیم بسیار قوی باشد.

آیا حضور تیم های ورزشی ایرانی در آمریکا می تواند به اصلاح دیدگاه مردم آمریکا درباره مردم ایران کمک کند؟

قطعاً ما هم امیداوریم همین طور بشود. همه این تعاملات ورزشی و فرهنگی که باعثمی شود مردم ایران و آمریکا رو در روی با هم دیدار کنند، نشان خواهد داد که ما آن قدرها هم اختلافی با هم نداریم. ورزش می تواند جای خالی را پر کند که سیاست بین دو طرف ایجاد کرده است.