به گزارش مشرق، کمتر از ۲۰ روز تا اعزام تیم ملی امید فوتبال ایران به رقابت های آسیایی اینچئون زمان باقی مانده است ولی کمترین توجه ها به ملی پوشان جوان است. این روزها حواس فدراسیون مطلق به کی روش است و بس و باید دید وینگادای پرتغالی در این گیرو دار چگونه می خواهد تیم امید را آماده کند.

هومن افاضلی در مورد وضعیت تیم ملی امید و برنامه ریزی این تیم برای حضور در مسابقات صحبت های زیر را انجام داد:

وضعیت تیم امید چطور است؟

در چند هفته باقی مانده تا اعزام تیم به بازی های آسیایی اینچئون برنامه ریزی ها را مشخص کردیم از ۱۰ شهریور به اردو می رویم و سپس قرار است کاروان تیم ملی امید به چین اعزام شود تا یکی دو بازی دوستانه داشته باشیم. سپس تیم به مسابقات آسیایی اعزام می شود اسامی نفرات دعوت شده را هم اعلام کردیم که بدین ترتیب تیم ما متشکل از ۲۰ بازیکن است.

آیا باشگاه ها برای اعزام نفرات مدنظر تیم ملی مخالفت نکردند؟

چند باشگاه کم و بیش با فرستادن پیغام هایی اعلام کردند شاید این نفرات را به تیم ملی ندهند اما ما اسامی این بازیکنان را رجیستر کردیم و برخلاف آن اتفاقی که برای تیم ملی زیر ۲۲ سال افتاد تمامی بازیکنان را به مسابقات اعزام می کنیم. ما در تیم ملی زیر ۲۲ سال روی پله های هواپیما هم منتظر رسیدن یک بازیکن بودیم و باشگاه او تعهد کرده بود این بازیکن را در اختیار قرار دهد اما در نهایت ما با ۱۷ نفر به مسابقات رفتیم. طبق تصویب مصوبه هیات رئیسه فدراسیون فوتبال که برای تمام ارکان فوتبال لازم الاجرا است تمامی این بازیکنان باید به اردوی تیم ملی بیایند وگرنه آن باشگاه با این حکم نمی تواند از بازیکن خود تا پایان فصل استفاده کند و جریمه خواهد شد.

البته با توجه به اینکه پای منافع ملی در میان است می شود این مورد را دوستانه حل کرد.

اتفاقا تلاش ما این است که این مورد را به صورت دوستانه حل کنیم و با به وجود آوردن تعاملی مناسب این مشکل برطرف شود ما نمی خواهیم به هیچ وجه باشگاهی تحت فشار قرار بگیرد. البته تعامل باید ۲ طرفه باشد. ما همه جوره خودمان را تحت فشار قرار دادیم. اتفاقا باشگاهی بوده که بیش از ۳،۴ بازیکن آن مدنظر ما قرار داشتند اما برای اینکه مساوات بین باشگاه ها رعایت شود فقط دو نفر را در لیست قرار دادیم که سعی کردیم یک نفر آنها متولدین قبل سال ۱۹۹۲ و یک نفر متولدین قبل سال ۱۹۹۳ باشد برای اولین بار هم در مسابقات آسیایی از حضور بازیکنان بزرگسال استفاده نخواهیم کرد.

گفته می شود تیم ملی امید در تقویم سازمان لیگ در نظر گرفته نشده است؟

اتفاقا تیم ملی امید در نظر گرفته شده بود زمانی که بنده مسئولیت مستقیم تیم ملی زیر ۲۲ سال را برعهده داشتم برنامه را تا سال ۲۰۱۶ و رقابت های المپیک تدوین کردم این برنامه در اختیار سازمان لیگ قرار گرفت بعد از انتخاب نلو وینگادا به عنوان سرمربی تیم ملی امید در جلسه ای که با سازمان لیگ انجام شد با برخی تغییرات کوچک این برنامه تدوین شد که بر اساس آن در زمان بازی های آسیایی قرار بود بازی ای برگزار نشود.

اکنون که دیدارهای لیگ هنگام بازی های آسیایی دنبال می شود؟

بله اکنون لیگ ادامه داده می شود، متاسفانه کی روش با برگزاری یک جلسه ۴۵ دقیقه ای این برنامه را به هم زد و حاصل تلاش ۶،۷ ماه ما را از بین برد مطابق خواسته سرمربی تیم ملی بزرگسالان برای داشتن زمان مناسب جهت آماده سازی تیم ملی برنامه لیگ تغییر پیدا کرد و با توجه به فشرده شدن این برنامه در زمان بازی های آسیایی مسابقه گذاشته می شود اینکه مقصر چه کسی است بحثی است که نمی خواهیم به آن ورود کنیم. به هر حال این برنامه تغییر کرد و به ضرر ما شد اما در ازای آن تصمیم بر آن شد که هیات رئیسه خیلی محکم پشت این موضوع بایستد که تیم ملی امید بتواند از بازیکنان مدنظر خود در این رقابت ها بهره ببرد.

شما بابت کمک هایی که به تیم ملی امید می کنید قرارداد بستید یا اینکه پولی دریافت می کنید؟

من قراردادی امضا نکردم و بابت این کارها هم پولی نمی گیرم این چیزی است که مورد علاقه من است چراکه در صورت رسیدن پیشنهاد می توانم به راحتی تصمیم گیری کنم و از تیم جدا شوم.


قبول دارید اکثر نگاه ها روی تیم ملی بزرگسالان است و در هیاهوی انتخاب سرمربی تیم امید فراموش شده است؟

وقتی یک تیم ۴۰ سال است نتوانسته به هدف خود برسد نشان می دهد که دلایلی مانع از رسیدن به این موفقیت شده است که مهمترین آنها مشکلات اجرایی بوده است. یکی از این دلایل مشکل خروجی بازیکنان بوده که همواره تیم ملی را آزار داده است، مشکل دوم عدم همکاری باشگاه ها و مشکل سوم در چند دوره گذشته اختلاف نظر فدراسیون به عنوان مجری تیم امید و کمیته المپیک به عنوان اسپانسر بوده است که باعثشده در چند دوره تیم ملی امید نتواند موفق شود البته خدا را شکر این بار اختلافی نیست و این مشکلات کمرنگ است. در گذشته همکاری باشگاه ها بیشتر بود اما اکنون در این امر هم مشکلاتی وجود دارد. در بدنه فدراسیون توجه زیادی به این تیم وجود دارد و همه به موفقیت تیم ملی امید علاقه مندند اما متاسفانه جامعه رسانه ای به شکل مطلوب به تیم امید توجه نمی کند اکنون در رسانه ها در مورد تمدید قرارداد سرمربی تیم ملی امید اتحادی شکل گرفته است اما این اتحاد در تیم ملی امید دیده نمی شود و توجه درخوری به اتفاقات حول این تیم نمی شود. رسانه ها بسیار قدرتمند هستند و می توانند در تصمیمات تاثیرگذار باشد.

بحثسرپرستی تیم ملی امید به کجا انجامید؟ آیا این تیم هم قرار نیست سرپرست داشته باشد؟

بحثسرپرستی به فرهنگ رایج در هر جایی باز می گردد دیگر در دنیا پست سرپرستی با این تعریفی که ما داریم دیده نمی شود. در هر تیم کار اجرایی بین اطرافیان تیم تقسیم می شود به طور مثال یک بخش رزرو بلیت، کمپ و… را در اختیار می گیرد یک بخش کارهای مربوط به مسائل مالی را می کند، مدیریت و هماهنگی این امور برعهده سرپرست کاروان است که این فرد از مقامات عالیرتبه فوتبال آن تیم است که ما به جای آن سرپرست تیم را داریم. سرمربی هم در آن شرایط مدیریت اجرایی را برعهده می گیرد به این ترتیب پست سرپرستی در فوتبال جهان حذف شده است. طبق صحبتی که در کمیته فنی انجام شد ما هم می خواهیم کم کم به این سمت برویم کارلوس کی روش هم روی این کار اصرار دارد.

بالاخره تیم ملی امید در مسابقات آسیایی از سرپرست استفاده می کند یا نه.

در حال حاضر سرپرست نداریم و می خواهیم ما هم کارها را به آن شکل تقسیم کنیم اجازه بدهید به مسابقات آسیایی برویم و پس از آن در مورد این مورد هم تصمیم گیری خواهد شد.

و صحبت پایانی؟


امیدوارم به این تیم توجه بیشتری شود. متاسفانه جامعه فوتبال توجه زیادی به تیم امید ندارد بعد از رقابت های آسیایی تمام فعالیت های ما در تقویم لیگ دیده شده است و امیدواریم با تعاملی که می شود بازیکنان را در اختیار بگیریم تا بتوانیم کارهای بیشتری انجام دهیم. این تیم می تواند پایه فوتبال ما در آینده شود همانطور که تیم ایران در رقابت های آسیایی ۲۰۰۲ پایه تیم ملی ایران در جام ملت های ۲۰۰۴ آسیا و جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان شد این تیم هم می تواند پایه ایران در جام ملت های پیش رو و جام جهانی ۲۰۱۸ شود.