به گزارش مشرق، تیم ملی بسکتبال ایران از جمعه هشتم شهریور گام در میدان جام جهانی می گذارد و در نخستین دیدارش به مصاف اسپانیا میزبان این دوره خواهد رفت؛ مسابقه ای که آخرین دیدار روز پایانی است اما طبق برنامه افتتاحیه است و دشوارترین نبرد شاگردان بچیروویچ خواهد بود. اسپانیا میزبان مسابقات در دیدارهای تدارکاتی خود قدرت نمایی کرده و با توجه به حضور تمامی ستاره هایش برای کسب مقام قهرمانی در خانه آماده شده و برای حریف اصلی اش یعنی آمریکا خط و نشان می کشد.

این دومین دوره حضور ایران در جام جهانی است و بسکتبالیسیت ها با شرایطی متفاوت نسبت به گذشته راهی این رقابت می شوند؛ بر خلاف دوره گذشته صمد نیکخواه بهرامی کاپیتان تیم ملی به همراه حامد آفاق در ترکیب تیم ملی حضور دارند و بازی خواهند کرد.

تیم ملی بسکتبال ایران به دنبال حضوری قدرتمند در جام جهانی است و هم اکنون برنامه هایش را با ۱۳ بازیکن پشت سر می گذارد که پیش از آغاز جام جهانی ۱۲ نفر اصلی انتخاب می شوند. به این دلیل که مهمد بچیروویچ در کنار نگاه به جام جهانی نیم نگاهی به بازی های اسیایی و البته المپیک ریو نیز دارد تصمیم گرفته تا چند بازیکن جوان را وارد ترکیبش کند. به طور مثال در کاپ آسیا سه بازیکن جوان چون آرمان زنگنه، بهنام یخچالی و سجاد مشایخی را در ترکیبش استفاده کرد، نتیجه نیز گرفت و حالا آنها را به جام جهانی نیز برده است.

حالا برای جام جهانی بچیروویچ بازیکنانش را انتخاب کرده است. شاکله اصلی تیم ملی بسکتبال ایران که مشخص است و در کنار مهره های اصلی چند بازیکن جوان نیز حضور خواهند داشت. با توجه به عملکرد و تمرین هایی که بازیکنان تیم ملی داشته اند ۱۳ نفر نهایی مشخص شدند و تقریبا مشخص است آن یک نفر آخر چه کسی خواهد بود؛ این ۱۳ نفر دقیقا همان هایی هستند که بعد از گرانادا باید راهی اینچئون شوند و در بازی های آسیایی رقابت کنند.

مهدی کامرانی

گارد راس اول ایران و آسیا لقبی است که بدون شک می توان به مهدی کامرانی داد چرا که واقعا کسی همانند او در این پست نمی تواند گل بزند، پاس بدهد و فضا سازی کند. او در قهرمانی آسیا که در سال گذشته برگزار شد و ایران به قهرمانی رسید بدون شک بهترین بازیکن رقابت ها بود اما بنا به دلایلی این عنوان به او اختصاص داده نشد. کامرانی بعد از اینکه با پتروشیمی قهرمانی لیگ برتر را جشن گرفت از تیم ملی مرخصی گرفت و بعد از کاپ آسیا به ملی پوشان اضافه شد. با اینکه بچیروویچ بیش از دیگر بازیکنانش به نظم او توجه دارد اما عملکرد فنی عالی کامرانی به گونه ای است که نمی توان به هیچ وجه از نام او برای حضور در ترکیب تیم ملی عبور کرد. کامرانی در لیگ برتر نیز به عنوان بهترین بازیکن پست یک انتخاب شد.

حامد آفاق

با اینکه خیلی ها می گویند در این فصل همانند همیشه نبود اما شوت های سه امتیازی او در لحظه های حساس ایران را سربلند می کند. تجربه بالای او و سابقه بازی کنار دیگر ستاره ها باعثشده تا آفاق نیز حضوری قطعی در جام جهانی و اینچئون داشته باشد. او نخستین جام جهانی اش را تجربه خواهد کرد. آفاق هم به دلیل برخی مسائل شخصی دیر به اردوی تیم ملی اضافه شد و حتی شنیده شد قصد خداحافظی دارد اما بازگشت و در اردوی اروپا تیم ملی را همراهی کرد. آفاق به عنوان بهترین پست دو لیگ برتر ایران انتخاب و به همراه مهدی کامرانی قهرمان لیگ شد. بهترین شوت زن ایران و آسیا کسی است که حضورش در اینچئون و جام جهانی قطعی خواهد بود.

صمد نیکخواه بهرامی

پسر تمام نشدنی بسکتبال آسیا پس از چند ماه استراحت با قدرت به ترکیب تیم ملی برگشت و حالا خودش را برای جام جهانی و بازی های آسیایی آماده می کند. او در جام جهانی استانبول مصدوم بود و بازی نکرد. در گوانجو پرچم دار کاروان ایران بود اما به دلیل مصدومیت بازی نکرد. به همین دلیل بعد از لیگ چون از ناحیه زانو احساس درد داشت استراحت کرد تا با آمادگی کامل به تیم ملی برگردد. کاپیتان صمد به عنوان بهترین پست سه آسیا در سال ۲۰۱۱ و بهترین فوروارد لیگ برتر این روزها با تیم ملی در اردوی اروپا است و شرایط بسیار آماده ای دارد. صمد از جمله بازیکنانی است که می توان بدون تردید گفت هیچ وقت از بازی کردن سیر نمی شود و مدت ها در تیم ملی کار دارد.

اوشین ساهاکیان

بهترین پست چهار آسیا بازیکنی است که عملکرد خوبش در کنار حامد حدادی در قهرمانی آسیا باعثشد تا سرمربی اسلوونیایی تیم ملی بیش از پیش به او اعتقاد پیدا کند. اوشین بازیکنی بود که شاید هیچوقت از تاثیرگذاری او همانند دیگر بازیکنان تیم صحبت نمی شد اما در فیلیپین کاری کرد که توانست بهترین پست خودش باشد و تاثیرگذاری اش را به همه نشان دهد. اوشین در این فصل با مهرام بود، بهترین پست چهار لیگ شد، قهرمانی در باشگاه های غرب آسیا را جشن گرفت اما بازهم در حسرت قهرمانی لیگ ماند. او در کاپ آسیا درخشید و یک مدال طلای دیگر کسب کرد. حالا اوشین جام جهانی و بازی های آسیایی را پیش رو دارد.

حامد حدادی

ارباب حلقه ها، بهترین بازیکن آسیا و بهترین پست پنج قاره کهن مهره ارزشمند تیم ملی بسکتبال ایران است که شاید بتوان او را به عنوان گارانتی قهرمانی در اینچئون معرفی کرد. عملکرد تاثیرگذار او باعثمی شود تا هر زمانی که در یک تورنمنت برای ایران بازی می کند بهترین بازیکن رقابت ها نام می گیرد. حدادی بعد از ۵ سال حضور در NBA به لیگ چین رفت و درخشید و حالا قصد دارد پس از کسب مدال طلای اینچئون دوباره به لیگ آمریکا بازگردد. حامد حدادی این روزها زیر نظر سرمربی اسلوونیایی با تمام توان تمرین می کند و همانند همیشه موثر است.

اصغر کاردوست

دیگر پست پنج تنومند ایران که همیشه در کنار حامد حدادی در ترکیب ایران جای می گیرد اصغر کاردوست است که نسبت به گذشته رشد خوبی داشته است. با اینکه در فصل گذشته در لیگ کویت نتوانست از نظر فنی رشد کند اما به هر حال فیزیک او باعثمی شود تا همیشه بتواند به تیم ملی کمک کند. او سابقه بازی در جام جهانی و بازی های آسیایی دوره قبل را دارد و در این دوره نیز پیراهن ملی را به تن خواهد کرد.

عرفان نساج پور

پس از اینکه آرن داوودی و فرید اصلانی در اردوهای ملی آسیب دیدند دست بچیروویچ در پست یک خالی ماند. کامرانی بازگشت اما سامان ویسی نیز مصدوم شد اما بچیروویچ فکر این را نیز کرده بود و عرفان نساج پور بازیکن دو رگه ایران را به اردو دعوت کرد تا در غیاب مهره های مصدومش از آنها استفاده کند. عرفان در لیگ ایران بازی کرده اما چون سهمیه خارجی محسوب می شد زمان زیادی نداشت با این حال در این شرایط خیلی زود می تواند با تیم ملی هماهنگ شود البته اگر شانس بیاورد؛ نام او در شرایطی به عنوان بازیکن اعزامی ذکر شده چون تجربه خوبی دارد و می تواند در جام جهانی به تیم کمک کند اما تا بازی های آسیایی احتمال دارد فرید اصلانی و آرن داوودی به ترکیب بازگردند و دیگر او در تیم ملی نباشد.

محمد جمشیدی

فوروارد جوان ایران که در سال های اخیر رشد زیادی داشته است. این روزها از عملکرد انفرادی اش دور شده و در قالب کار گروهی کار می کند. جمشیدی مدال طلای آسیا و کاپ آسیا را در کارنامه اش دارد به عنوان یکی از آینده های خوب بسکتبال شناخته می شود. اوج هنرنمایی محمد در کاپ آسیا بود که توانست عملکردی بسیار خوب به نمایش بگذارد و حالا در آستانه نخستین جام جهانی و بازی های آسیایی خود قرار دارد.

ارسلان کاظمی

پادشاه اسلم دانک آسیا که در پست چهار بی نظیر است اما بچیروویچ سعی می کند از او در پست سه استفاده کند تا به بازیکنی بهتر تبدیل شود. او در لیگ کالج های آمریکا فوق العاده بود و نخستین بسکتبالیست ایرانی نام گرفت که در درفت لیگ NBA انتخاب شد. ارسلان هنوز مدال طلای آسیا را ندارد اما در کاپ آسیا قهرمان شد. حالا او بعد از یک سال غیبت دوباره جام جهانی را پیش رو دارد. بعد از آن نیز بازی های آسیایی که مطمئنا برای او ارزش بسیار زیادی خواهد داشت.

بهنام یخچالی

پدیده این سال های بسکتبال ایران است و واقعا در پست دو می درخشد. بچیروویچ از او نیز در پست یک بیشتر استفاده می کند تا رشد کند. بهنام در لیگ برتر پدیده لیگ نام گرفت و در کاپ آسیا درخشید. علاقه ای که بچیروویچ به او دارد خود تضمینی برای حضور او در جام جهانی و بازی های آسیایی است. بهنام بازیکنی است که اگر بخواهد می تواند با سن کم خودش کارهای بزرگی انجام بدهد.

آرمان زنگنه

بعد از دو سال مصدومیت با پیراهن مهرام به بسکتبال برگشت و فوق العاده بود. در کنار اوشین به بازیکنی کامل تبدیل شد. در پست چهار بازی می کند که به تازگی توانایی بازی در پست سه را نیز بدست آورده و همین مساله رشد او را سریع تر کرده است. آرمان زنگنه در کاپ آسیا برای نخستین بار پوشیدن پیراهن تیم ملی ایران را تجربه کرد و پاسخ اعتماد مربیان را داد. او نیز از جمله بازیکنانی است که سرمربی تیم ملی علاقه خاصی به او دارد.

سجاد مشایخی

گارد راس جوان بسکتبال ایران که کاپیتان تیم ملی جوانان در سال ۲۰۱۲ بود. در کنار فرید اصلانی عملکرد خوبی در لیگ برتر داشت. سجاد رشد خوبی داشته و در کاپ آسیا نیز در شرایطی که سامان ویسی مصدوم بود تنها پست یک ایران بود و واقعا خوب کار کرد. شاید بتوان گفت او و بهنام یخچالی با عملکردی که در کاپ آسیا داشتند بلیت گرانادا و اینچئون را به جیب زدند مگر اینکه در مدت باقی مانده مشکلی پیش بیاید.

روزبه ارغوان

بازیکن پست چهار و پنج ایران که به دلیل سرعت بالایش مورد نظر کادرفنی تیم ملی است. روزبه در سال های اخیر جای خود را در تیم ملی باز کرده و به دلیل بسکتبال فیزیکی که دارد می تواند نقش خوبی در تیم ملی بازی کند. با این حال او در پست خود رقبای زیادی دارد.