فرخ حسابی:برانکو، سرمربی سابق ایران؛ با کارنامه ای درخشان. از او قهرمانی پوسان را به یاد داریم. درخشش در جام ملت های ۲۰۰۴ چین را. آن ناداوری معروف در بازی چین و گرفتن شانس قهرمانی ایران. با برانکو آن روزها را مرور می کنیم و به این روزها می رسیم. برانکو از شرایط فعلی تیم ملی حرف می زند…
*قرارداد کارلوس کروش احتمالاً با ایران تمدید می شود. البته روز گذشته شایعاتی وجود داشت که شاید این اتفاق نیفتد. فکر می کنید عملکرد او به شکلی بود که دوباره در ایران بماند و کار کند؟
خب ایران در جام جهانی در گروه سختی قرار داشت. مسلماً شما در گروه تان مدعی نبودید. کروش تغییرات خوبی در بازی ایران ایجاد کرد. مقابل نیجریه نتیجه خوبی گرفتید. بعد از بازی آرژانتین من بسیار ناراحت بودم که علیرغم انجام یک بازی خوب نتوانستید نتیجه بگیرید. ایران جلوی آرژانتین عالی بازی کرد و تنها مسابقه ای که پایین تر از حد انتظار ظاهر شدید، بازی با بوسنی بود. انتظار می رفت در این مسابقه شجاعت بیشتری داشته باشد. با توجه به دو بازی قبلی، انتظارات در این مسابقه برآورده نشد. شما تنها مقابل بوسنی خوب کار نکردید.
*به سؤال اصلی ما پاسخ ندادید. اغلب مردم و فوتبالی ها می گویند کروش گزینه خوبی برای نیمکت ایران است ولی نظرات متفاوتی هم وجود دارد.
به نظر من مربی باید کلاً کارش را ادامه بدهد. باید به مربی زمان داد، نباید زود از کارش برکنار شود. این اصلاً خوب نیست که بعد از ۶ ماه، یک سال و دو سال مربی را تغییر دهیم. وقتی یک مربی می ماند، از حریفان، بازیکنان داخلی و… تجربه زیادی به دست می آورد. کروش هم با ایران در جام جهانی تجربه خوبی داشت. قطعاً او حالا با فدراسیون بیشتر آشنا شده و هماهنگ تر است، مسلماً بهتر است که بماند. همیشه معتقدم باید روی نیمکت ثبات باشد در غیر این​صورت تیم ضربه خواهد خورد.
*شما در ابتدای ورود کروش به ایران به او مشاوره دادید. یادتان هست اصلی ترین سؤال او چه بود؟
با هم حرف زدیم، یادم نیست اصلی ترین سؤالش چه بود ولی من درباره فرهنگ بازیکنان ایران، فرهنگ ایران و وضعیت فوتبال تان توضیحاتی دادم. اکثر چیزهایی که گفتم مثبت بود چون واقعاً چیزهای خوبی دیدم. گفتم بازیکنان ایران توانایی زیادی دارند. از این گفتم که متنوع هستند، هم جنگجو، هم تکنیکی. او هم گفت علاقه مندم که با این توانایی ها، به ایران بروم و با تیم ملی کار کنم.
*آیا راجع به دستیاران ایرانی توصیه ای به او داشتید؟
دیگر اینقدر وارد جزئیات نشدم. کروش خودش می دانست چه کار کند. لازم بود او به ایران بیاید و با فدراسیون آشنا شود و سپس درباره این مسئله فکر کند.
*علی کریمی برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد.
این اتفاقی است که برای هر بازیکنی می افتد. دایی خداحافظی کرد. یحیی(گل​محمدی) خداحافظی کرد. این بازیکنان در تیمی بازی می کردند که در اختیار من بود. هر بازیکنی تصمیم می گیرد که کی خداحافظی کند و بالاخره فوتبال ایران باید تلاش کند یک جایگزین برای او بیاورد. ایران باید به دنبال یک جانشین برای کریمی باشد. او مسلماً یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران بود. بازیکنی که در تیم هایی چون بایرن و شالکه بازی کرده بود. کریمی تأثیرش را در جام ملت های ۲۰۰۴ به خوبی نشان داد. بهترین بازیکن آسیا شد. در تیم ملی اما بعضی مواقع خوش​شانس نبود، مخصوصاً در جام جهانی ۲۰۰۶ که نتوانست عملکرد واقعی اش را نشان دهد.
*علی کریمی در مصاحبه ای گفت از لگدی که به کلمن بعد از تعویض در بازی با پرتغال زد، پشیمان است.
آن تنها یک اتفاق بود. ممکن است چنین چیزی برای هر بازیکنی پیش بیاید. کریمی آن لحظه عصبانی بود. بیشتر هم از دست خودش عصبانی بود که آن لگد را به کلمن زد. او نتوانست عملکرد خوبی در جام جهانی داشته باشد. قبل از مسابقات انگیزه زیادی داشت ولی آسیب دید. همین مسئله باعثشد شانس زیادی برای درخشش در جام نداشته باشد. این اتفاق برای مهدی مهدوی کیا هم افتاد. خیلی از بازیکنان مصدوم شدند. کریمی هم به خاطر یک لحظه عصبانیت آن کار را کرد.
*این روزها شایعاتی درباره حضور علی کریمی روی نیمکت تیم ملی شنیده می شود. شما فکر می کنید ویژگی های اخلاقی و رفتاری او به شکلی هست که بتواند وارد دنیای مربیگری شود؟
کریمی خودش باید در این باره تصمیم بگیرد. باید تصمیم بگیرد که آیا می خواهد یک مربی حرفه ای باشد یا نه. مسلماً کریمی با نشستن روی نیمکت تیم ملی می تواند کمک زیادی به ایران کند چون تجربیات گرانبهایی دارد. سال ها حضور در تیم ملی و تیم های مختلف دنیا باعثشده تا یاد بگیرد و تجربه کند. او از حال و هوای تیم ملی و فوتبال ایران آگاه است. پشت پرده ها را به خوبی می داند و می تواند کمک حال ایران باشد.
*به زودی ایران باید در جام ملت ها حاضر شود. ناخودآگاه به یاد جام ملت های چین می افتیم. هنوز حسرتش را می خورید؟ با ناداوری از حضور در فینال بازماندیم و به چین در پنالتی باختیم.
ما در چین اصلاً نباختیم. خیلی خوب بازی کردیم. بهترین نمایش جام را ایران داشت. ما مقابل کره جنوبی عالی بازی کردیم. یادتان نرود کره آن زمان تیم چهاردهم دنیا بود و بهترین تیم آسیا به حساب می آمد ولی ما بازی فوق العاده ای انجام دادیم…
*سال ها از آن جام گذشته، تصور می کنید پشت پرده ای وجود داشت؟
در تیم ملی هیچ اتفاق پشت پرده ای وجود نداشت و تنها داور بد قضاوت کرد و نتوانستیم به فینال برویم.
*منظور ما هم دقیقاً همین بود. آن قضاوت پشت پرده ای داشت؟
داور قضاوت خوبی نداشت. او اصلاً خوب نبود. نمی توانم چیزی اضافه تر از این بگویم. داور علیه ایران قضاوت کرد و همین باعثشد به فینال نرسیم. بعد در پنالتی ها بدشانس بودیم. یحیی بد پنالتی زد و در نهایت به چیزی که استحقاقش را داشتیم، نرسیدیم.
*فکر می کنید اگر کروش بماند، احتمال فینالیست شدن ایران در جام ملت های استرالیا وجود دارد؟
ایران تجربه خوبی با کروش در جام جهانی داشت. مسلماً همین موضوع کمک زیادی به ایران می کند تا بتواند در جام ملت ها نتایج خوبی بگیرد. باید همه امیدوار باشیم که ایران به جام جهانی برسد و قهرمان هم بشود.
۲۵۱ ۴۱