اگر از قدرت ماورالطبیعه سیاست بر ورزش چشم پوشی کنیم، هرگز نمی توانیم از نفوذ آن بر «فوتبال» چشم بپوشیم. گاه سیاست مثل عروسک خیمه شب بازی، مهره های فوتبال را بازی می دهد. نشانه های این نفوذ، شاید ملموس نباشد اما نیاز به چشمان تیزبینی دارد که به راحتی سایه سنگینش را حس کنند. امروز بر سر ماجرای تمدید قرارداد کروش، یک بازی فوتبال اتفاق نیفتاده، بلکه لحظه به لحظه اتفاقات، حکایت از نفوذ سیاست در این ماجرا دارد. روز گذشته مهمترین اتفاق فوتبال ایران یک مصاحبه بود؛ مصاحبه وزیر ورزش ایران. او در مصاحبه ای که موضع گیری علیه انتخاب فدراسیون و شخص کروش در آن موج می زد، به خوبی نشان داد خواهان انتخاب «دیگری» برای نیمکت ایران است.
به ادعای بعضی از مسئولان فدراسیون فوتبال، در پشت پرده مخالفت با انتخاب کروش، رد پای وزارت ورزش و مجلس با هم دیده می شود. این ادعا درست یا غلط، می تواند واکنش مسئولان وزارت ورزش را در پی داشته باشد. وزیر ورزش با مصاحبه روز گذشته خود، موضع این وزارتخانه را در مقابل تمدید قرارداد کروش به خوبی نشان داد اما مجلس به چه شکل؟ به نظر مسئولان فدراسیون، مصاحبه های اخیر بعضی از نمایندگان مجلس گویای همین مسئله است. اخیراً پورمختار رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در گفت وگو با خبرگزاری ایرنا از شایعه پرداخت مبالغی از سوی کروش به «بعضی ها» پرده برداشت و گفت این موضوع را پیگیری می کنند. او همچنین از این موضوع حرف زد که کروش مربی موفقی نیست و امیدوارند که مشکلات غیرفنی اش را برطرف کنند! حمید رسایی یکی دیگر از نمایندگان مجلس هم اخیراً در مصاحبه ای گفته بود خبرنگارانی که از کروش حمایت می کنند، از او پول زیر میزی می گیرند. پیش از این هم چند نماینده مجلس، از اجاره خانه ۸۰۰ میلیونی او و عملکرد فنی تیم ملی ایراد گرفته بودند.
فدراسیونی ها می گویند این مسائل بی ارتباط به هم نیست و به نوعی وزارت ورزش و مجلس را در یک خط قرار می دهد. این دو قدرت بزرگ، حالا برای برکناری کروش راغب به نظر می رسند؛ اتحادی که می تواند کفاشیان را گوشه رینگ قرار دهد و قرارداد کروش را روی هوا بفرستد. روز گذشته از فدراسیون خبر رسید احتمال تمدید قرارداد او حتی بعد از توافق با فدراسیون وجود ندارد چراکه ناگهان بندهای جدیدی به قرارداد اضافه شده است.
۲۵۱ ۴۱