پریسا غفاری:تیم ملی بسکتبال ایران از روز هشتم شهریورماه در جام جهانی ۲۰۱۴ به میدان می رود آن هم مقابل بخت اول قهرمانی اسپانیا. روزهای سختی در انتظار بازیکنان ماست اما ارسلان کاظمی، سجاد مشایخی و بهنام یخچالی سه ستاره ای که در دو سال پیاپی جام جهانی جوانان و بزرگسالان را تجربه می کنند، از خلق شگفتی در گرانادا می گویند. آنها حتی مدال طلای بازی های آسیایی را می خواهند، ولی در کنارش یادشان نمی رود که مسئولان وزارت ورزش و کمیته آنها را از یاد برده اند.
* ارسلان از وضعیت بازی های لیگ برتر و شرایط خودت در این بازی ها بگو.
فقط دوست دارم از تیم پتروشیمی تشکر کنم که به من اعتماد کرده و به عنوان یکی از یارانش انتخاب کرد. فکر می کنم من هم برای آنها بد بازی نکردم.
*در ایران همه با توجه به بازی های خوب اشکان دژاگه و رضا قوچان نژاد در جام جهانی برزیل، انتظار داشتند سر از تیم های مطرح اروپایی دربیاورند اما به باشگاه های عربی رفتند تا درآمد بیشتری داشته باشند. آیا ممکن است تو هم در جرگه این افراد قرار بگیری؟
بازی کردن کار ماست و من نمی توانم نظر بدهم چرا این بازیکن به این باشگاه رفته است. بازیکنان حرفه ای زمان کوتاهی بازی می کنند و تنها در این مدت می توانند برای خودشان پولی جمع آوری کنند. بالطبع آنها در این دو باشگاه می توانند پول ۵ سال را در یک فصل دریافت کنند. حالا دیگر بستگی به خودشان دارد درآمدی که از آن تیم داشتند برایشان کافی است یا انگیزه بهتری دارند و با بازی های خوب به دنبال قرارداد بهتری در فصل بعد هستند. خیلی ها هم هستند که جایی می روند و برای سال دیگر کسی خواهانشان نیست اما من بازی های آنها را دیدم و خیلی دوستشان دارم، امیدوارم موفق باشند.
* خودت چطور، آیا این کار را می کنی؟
ما حرف از ۳۰ تا ۴۰ بازی لیگ ایران نمی زنیم یا لیگ چین که روی هم تعداد بازی هایشان به مسابقات یک فصل NBA نمی رسد. برای من اولویت اول، بازی کردن است. جایی را انتخاب می کنم که فرصت بازی زیادی داشته باشم. برایم نیمکت نشینی سخت است.
* ارسلان شما دو جام جهانی را پشت سرهم تجربه می کنی. فکر می کنی سطح تیم ما بالاتر رفته است؟
جام جهانی فوتبال و سطح تیم هایش را دیدید. الان هم جام جهانی بسکتبال است و مشخص است که تیم های خوبی در آن حضور دارند. یک بدشانسی هم که آوردیم دو تیم حاضر در گروه ما با وایلدکارت آمده اند. آنها با جوانانشان در بازی های انتخابی شرکت کردند ولی حالا تمام بازیکنان شاغل در لیگ های اروپا و NBA به تیمشان ملحق شدند و با تمام قدرت در اسپانیا به میدان می روند، مثل برزیل و صربستان. همه این ها کار ما را سخت تر می کند.
* مشایخی تو مدتی در تیم ب تمرین کردی، بعد آرن داودی و سامان ویسی آسیب دیدند و از تو دعوت شد که به تیم الف بپیوندی. خوشبختانه در کاپ آسیا هم درخشیدی و اعتمادها را جلب کردی. حالا بعد از جام جهانی جوانان به چک می روی که در اسپانیا در یک رده بالاتر به میدان بروی، این تجربه را چطور می بینی؟
اولش انتخاب نشده بودم ولی خیلی دوست داشتم همراه تیم بزرگسالان باشم. تلاش کردم و از فرصت پیش آمده فکر می کنم خیلی خوب استفاده کردم. واقعاً حضور در اسپانیا شانس بزرگی برایم بود. وقتی در تیم جوانان بودم، آرزویم رفتن به جام جهانی بود که به آن رسیدم. حالا دوست دارم به اسپانیا بروم و بازی بزرگان را ببینم که آنها چطور به این سطح رسیدند. در واقع فرصت بزرگی است که باید از آن استفاده کنم؛ چه به میدان بروم چه روی نیمکت بنشینم. حداقل این است که در این سن می توانم تجربه زیادی کسب کنم که بعدها استفاده کنم.
*یخچالی با پدیده شدن در لیگ فرصت به تو داده شد تا به همراه مشایخی جوانترین عضو تیم باشید و جام جهانی را تجربه کنید.
خدا را شکر در لیگ توانستم عملکرد خوبی داشته باشم و فدراسیون و کادرفنی به من و جوانان اعتماد کردند تا در ترکیب تیم ملی قرار گیریم. از ۱۹ سالگی در اردوها و تمرین کناربزرگانی چون صمد، مهدی، ارسلان و نسل طلایی بسکتبال باشند که شانس بزرگی است. ضمن اینکه در جام جهانی با وجود جوانی می توانیم از بزرگان جهان نکته های فراوانی یاد بگیریم.
* یعنی در عین جوانی می توان بزرگترین تجربه را به دست آورد.
ارسلان:بله. ما می خواهیم برویم در آنجا از بسکتبال لذت ببریم، اتفاقی که هر چهار سال یکبار می افتد و می تواند برای ما بازی های مهمی در طول زندگی باشد که با نمایش های خوب در کنار ستاره ها به سکوی پرتابی برای هر کدام تبدیل شود پس خیلی انگیزه داریم.
* اعتقاد به جوانان به نظر شما کار درستی بوده است!
ارسلان:همین که سرمربی تیم ملی جرأت پیدا کرد تا به جوانان اطمینان کند، حسن بزرگی است. بهنام و سجاد در لیگ بسیار خوب بودند. به نظر من بین سجاد که با تیم ب تمرین کرد با آنها که در الف تمرین کردند فاصله زیادی نیست. هر دو حقشان بود در تیم ملی باشند. آنها برای به دست آوردن آن تلاش کردند.
* سجاد پست یک و چهار شاید شلوغ ترین پست ها در تیم ملی باشد. رقابت با سایر هم تیمی ها را چطور می بینی؟
همیشه این رقابت در همه پست ها هست، چراکه بهترین ها به تیم ملی می آیند و همین حس باعثانتخاب شایسته ترین ها می شود. برای رسیدن به هدف باید تلاش کرد. به نظر من حق گرفتنی است نه دادنی. رقابت در کنار کامرانی، داودی و نساج پور خیلی سخت است و با بودن کنار آنها می توان خیلی چیزها یاد گرفت.
* بهنام با توجه به پستت، رقابت نزدیکی با حامد آفاق، بهترین شوتیست سه آسیا داری؟
از همان اول که به بسکتبال پا گذاشتم نوع بازی آفاق را دوست داشتم. او از لحاظ فنی و اخلاقی الگوی من است. در طول دوسالی که با او هم تیمی بودم خیلی نکات فنی یاد گرفتم. فکر می کنم رقابت نیست، او از من ۱۳ سال بزرگتر است و من تمام مدت سعی می کنم از او نکته ای یاد بگیرم.
* ارسلان به کارگیری تو در پست سه و چهار باعثشده با بهترین های تیم ملی رقابت داشته باشی. بیشتر دوست داری در کدام پست بازی کنی؟
خدا را شکر با دو پست بازی کردن مشکلی ندارم. مهم اعتماد به نفسی است که مربی به تو می دهد. صمد و اوشین بازیکنان خوبی هستند و من تمام تلاشم را انجام می دهم.
* تجربه جام جهانی را با ماتیچ بهتر دیدید یا بچیروویچ؟
ارسلان:به نظر من کار هر دو مربی قابل احترام است و هر کدام تفکرات تیمی مختلفی داشتند.
سجاد:من با آقای ماتیچ در نوجوانان کار کردم اما هر مربی تفکر خاص خودش را دارد. ماتیچ بیشتر تفکر حمله داشت و بچیروویچ تفکرات دفاعی. به نظر من هر دو، مربیان بزرگی بودند و می توانند نکات مختلفی را به جوانان یاد بدهند.
بهنام:من با ماتیچ کار نکرده ام، ولی به نظر من بچیروویچ همین که جرأت این را داشت تا به ما جوانترها میدان دهد کار بزرگی کرده است. به نظر من تیم ملی با بچیروویچ موفق تر می تواند باشد تا مربیان دیگر.
* سرمربی تیم ملی اعتقاد دارد آسیا در دفاع ضعیف و در حمله قدرتمند است! در لیگ هم همین طور هستیم؟
ارسلان:این کاملاً نظریه درستی است. اصلاً از لحاظ دفاعی، آسیا با هیچ جای دنیا قابل قیاس نیست. بعضی از تیم ها در این قاره اصلاً دفاع نمی کنند. حال به جام جهانی می رویم و خواهیم دید. اگر ما می خواهیم به تیم ملی مان کمک کنیم باید بازی های تدارکاتی مان را بیشتر کنیم، آن هم با تیم های قدرتمندتر تا نقاط ضعف مان را بیشتر ارزیابی کنیم اما خدا را شکر باز این تورنمنت های اروپایی را قبل از جام جهانی انجام می دهیم تا اینکه برویم آنجا و تنها گل خوردنمان را مقابل اسپانیا ببینیم. در لیگ ایران هم مبنا بر ضد حمله است.
سجاد:در باشگاه های ایران مربیان تمرکز کمتری روی کار دفاعی دارند و بیشتر روی حمله کار می کنند. به خاطر همین هم بیشتر بازیکنانی را دوست دارند که گلزن هستند. حتی تماشاگران ما به این توجه می کنند که چه کسی بیشتر گل می زند نه تأثیرگذاری و دفاعی که انجام می دهد و مرتب انتقاد می کنند که چرا این بازیکن گلزن نیست اما این امر در اروپا به عکس است. آنها روی تأثیر گذاری و کار دفاعی تمرکز بیشتر دارند.
به هر حال این امر در ایران مرسوم شده که هر قدر بیشتر گل بزنی روی بورس هستی، ولی بچیروویچ روی دفاع ما بسیار تمرکز کرده تا با عملکرد بهتر در این سیستم تمرکز روی گلزنی مان بیشتر می شود.
بهنام:البته چون من جوان هستم بیشتر دفاع می کنم وگلزنی را باتجربه ها به عهده دارند. در هر حال ایران هم جزو آسیاست و در حمله قدرتمند و در دفاع ضعیف تر است. در بازی های اروپایی که داشتیم این امر خودش را نشان داد و به سادگی کاپ آسیا نتوانستیم به تیم های اروپایی گل بزنیم. به نظر من اعتقاد بچیروویچ به دفاع راهگشای ما خواهد بود.
* همه به نسل طلایی بسکتبال اعتقاد دارند و می گویند بعد از آنها دیگر بازیکن تاپی نمی ماند!
ارسلان:ما چند تا نسل طلایی داشتیم. الان آن نسل طلایی جوانان که دوبار قهرمان آسیا شدند کجا هستند؟ به نظر من به خاطر نسل طلایی قبلی که داشتیم به این جوانان فرصت داده نشد. وقتی آنها دیدند یکسری بازیکنان در مسیر آنها هستند، انگیزه ای برایشان نماند. شاید این جوانان پشت بازیکنان بزرگ نشستند و جا برای کار پیدا نکردند.
به نظر حذف مسابقات امیدها در آسیا بهترین فرصت را از این جوانان گرفت. شاید یکی، دو نفر شانس پیدا می کردند به بزرگسالان راه پیدا کنند. اگر امیدها باقی می ماند، جوانان به ترتیب با بازی در دو رده تجربه خوبی به دست می آوردند تا به تیم ملی برسند.
* سجاد چرا از آن تیم جوانان جام جهانی جمهوری چک فقط دو نفر به تیم ملی راه پیدا کردند؟
بازیکنان به خاطر انتخاب بد باشگاهشان زیاد در تیررس نبودند. بدقولی های بعضی از مربیان و عدم تمرین مناسب، بسیاری از این جوانان را از شرایط آرمانی و حتی از اردوی تیم ملی دور کرد. کاش این جوانان رها نمی شدند و با گذاشتن اردو در فرم ایده آل نگاه داشته می شدند.
بهنام:به نظرم، من و سجاد این شانس را داشتیم تا با انتخاب باشگاه درست به اهداف خود برسیم و در کنار بهترین ها قرار بگیریم اما بقیه از این امر مستثنی شدند و با یک انتخاب نادرست، خود و ورزش خودشان را نابود کردند.
* اولین بازی ایران در جام جهانی برابر مدعی قهرمانی است. این مسئله به نفع ماست یا به ضرر ما؟
ارسلان:بازی با اسپانیا مثل این است که بازیکنان در اردو با هم شوخی می کنند و می گویند انگار ما رفتیم آسیایی و در اولین بازی خوردیم به مالزی. به هر حال اسپانیا هم میزبان است و در حضور تماشاگرانش بازی می کند که انگیزه آنها را دوچندان می کند و هم بخت اول قهرمانی است. امیدوارم انگیزه زیاد آنها به سمتی باشد که به ضرر خودشان تمام شود. ولی کاش بازی اول مان مقابل آنها نبود.
سجاد:سخت ترین بازی ماست. تیم بسیار خوبی دارند که بازیکنان آنها یا در NBA توپ می زنند یا بهترین های یورولیگ هستند اما در هر صورت ما چیزی برای از دست دادن نداریم. به نظر من اسپانیا استرسش بیشتر است.
بهنام:باید جوری بازی کنیم که از لحاظ روحی افت نکنیم.
ارسلان(باخنده):یک چیز را هم باید بدانید، ما نمی توانیم ۹۰ دقیقه دفاع بکنیم. به نیمکت نشینان هم نمی توان گفت بیایید شما هم دفاع کنید. بسکتبال ورزشی نیست که توپ را بیندازی بالا و چشمت را ببندی و تنها با یک ضربه ساده به نتیجه برسی. این رشته خیلی تاکتیکی و سخت است. حالا فارغ از پل گسول و دیگر بازیکنان چه کسی می تواند جلوی گارد رأس ۱۹۶ سانتی متری این تیم به نام ناوارو را بگیرد.
با توجه به گروهمان، حتی بچیروویچ گفته ممکن است در بعضی از بازی ها مجبور شود ارنج بلند قامت ها را به زمین بفرستد، به نحوی که مثلاً صمد پست یک شود. مطمئن باشید ما نمی رویم که بگوییم بیایید ما را ببرید اما آنها ما را می برند.
* سجاد چند درصد شانس برای برد ایران مقابل تیم های همگروه به غیر از مصر قائل هستی؟
همه تیم های همگروه سختند. یک ذره به برزیل امید داشتیم که آن هم تمامی بازیکنان شاغل درNBA را به همراه دارد. همه انتظار پیروزی دارند ولی نمی توان گفت کدام تیم را می بریم.
* بسکتبال پرافتخارترین رشته تیمی را از لحاظ حضور در جام جهانی، المپیک و قهرمانی آسیا دارد. آیا می توان با صعود به دور دوم این افتخار را کامل تر کرد؟
بهنام:ما می رویم تا بهترین بازی را انجام دهیم. هیچ کس در جام جهانی از بسکتبال توقع ندارد، چون همه می دانند تفاوت سطح، بسیار است. والیبال و فوتبال می گویند برتر هستند، بیایند در جام جهانی این ادعا را ثابت کنند. ما می رویم که دست به شگفتی بزنیم و آبرومندانه بازی کنیم.
* شنیده می شود مسئولان فدراسیون از شما می خواهند در جام جهانی به فکر طلای اینچه اون باشید، درست است؟
سجاد:جام جهانی سخت است. هدف اصلی ما قهرمانی در کره جنوبی است چون باید از اولی تیم ملی در قهرمانی آسیا دفاع کنیم اما در جام جهانی هم نمی رویم فقط بازی کنیم، به دنبال این هستیم تا شگفتی ساز شویم. ما تلاش مان را می کنیم تا بهترین نتیجه را بگیریم.
* مسئولان ورزش فقط توقع قهرمانی و مدال از بسکتبال دارند اما دریغ از توجه و دادن پاداش. می خواهیم بدانیم آیا توقعات از بسکتبال به اندازه داده هاست؟
بهنام:من یک سالی است که در این تیم توپ می زنم اما می دانم که خیلی بی توجهی به بسکتبال شده است. بازیکنان ما برای نام ایران و مردمشان بازی می کنند اما این کارها انگیزه آنها را کم کرده است. در هیچ زمینه ای این توقعات برابری ندارد.
* با توجه به کم شدن اسپانسرها و پایین آمدن کیفیت لیگ ایران و آسیا فکر می کنید چند سال دیگر قهرمان می مانیم؟
ارسلان: تا وقتی حدادی باشد.
سجاد:برای تیم ملی قدرتمندتر باید لیگی پربارتر برگزار کنیم. اسپانسرهای بیشتری جذب کرده و وضعیت بسکتبال رو به نزول آسیا را بررسی کنیم. البته همه این ها توجه بیشترمسئولان را می طلبد. چرا ما با این همه قهرمانی و افتخار تنها یک سالن داریم. یا صمد حدادی و کامرانی چه چیز کمتر از دیگران دارند که مورد توجه قرار نمی گیرند.
* ارسلان با این شرایط تا کی تمایل داری بسکتبال بازی کنی؟
در ایران هر کسی صدایش بلندتر است و اظهار بدبختی می کند، بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. حالا بسکتبالی ها چون سطح شان بالاتر است نمی گویند ما پول نداریم. ما خرج خودمان را خودمان می دهیم. بازیکن مان پاداش بازیکنان را در تورنمنت خارجی می دهد. به خاطر همین می گویند این ها هنوز مشکل ندارند و دارند زمان را می گذرانند که همین مسئله بیشترین ضربه را به ما می زند. فکر می کنم از سال بعد ما هم باید شروع کنیم به داد زدن و گدایی کردن.
* صحبت آخر درباره جام جهانی و بازی های آسیایی اینچه اون؟
ارسلان:فقط مردم بدانند که ما می رویم تلاش مان را می کنیم. خیلی کمبودها بوده که وقتی مردم بازی ها را ببینند باز هم متوجه آن نمی شوند ولی با این همه مشکلات می رویم که خوب بازی کنیم. البته فدراسیون تمام تلاش خود را می کند که این مشکلات نباشد. در اینچه اون هم به جز قهرمانی به مطلب دیگری فکر نمی کنیم، چه باشم و چه نباشم.
سجاد:مردم باید انتظاراتی از بسکتبال داشته باشند که در حد امکانات آن باشد. امکانات ما در حد جهانی نیست. ما نمی رویم زنگ تفریح باشیم بلکه خطرساز هم می شویم. فدراسیون هم برنامه ریزی خودش را کرد و با اعتماد به جوانان فرصت داد خودشان را نشان دهند و برای اینچه اون هم کسی از بسکتبال جز قهرمانی نمی خواهد.
بهنام:به نظر، مردم کشورمان می دانند چقدر به بسکتبال توجه شده و چه میزان نشده است. با توجه به آن از ما انتظار دارند و ما به بازی های خوب و شاد مان برمی گردیم.
۲۵۱ ۴۱