به گزارش مشرق، ابراهیم آشتیانی در مورد کم گل بودن رقابت های لیگ برتر فوتبال، اظهار کرد: کیفیت پایین تیم ها و همچنین ارائه سیستم بسته و دفاعی سبب شده تا رقابت های لیگ کم گل و کم هیجان باشد.

او ادامه داد: دلایلی چون فشار حاصل از بدنسازی یا هماهنگ نبودن در هفته های اول به هیچ عنوان قابل قبول نیست. در فوتبال روز دنیا همه چیز بر اساس زمان بندی مشخص است و این بهانه هیچ جایی در این فوتبال ندارد.

بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران به اضافه شدن کلمه " حرفه ای " به نام لیگ برتر فوتبال ایران اشاره کرد و گفت: چند سال پیش به اجبار AFC مجبور شدیم تا لیگ فوتبال را به صورت حرفه ای برگزار کنیم که گویا فقط در حرف باقی مانده است.

آشتیانی اضافه کرد: نداشتن مهاجمان خوب که بتوانند به خوبی از فرصت ها استفاده کنند و همچنین ها فبک های بازیساز سبب شده تا در سه هفته اول شاهد فقر گلزنی در لیگ برتر باشیم. شاید در سال های اخیر فقط مجتبی جباری و محرم نویدکیا در امر بازیسازی موفق عمل کرده باشند و کمتر بازیکنی را در این پست موفق دیده ایم.

او افزود: علاوه بر این هیچ گونه برنامه ریزی خاصی برای استفاده از شروع مجددها انجام نمی شود. فقط گاهی بر روی اشتباه های دفاع ها یا دروازه بان شاهد گل خوردن تیم ها هستیم.

بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران به افت کیفیت فنی لیگ برتر فوتبال در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: وقتی کیفیت لیگ افت پیدا می کند طبیعی است که شاهد کاهش گل در لیگ باشیم. همین اتفاقات هم سبب می شود تا تماشاگران کمتری در هفته های آتی به ورزشگاه بیایند.

آشتیانی همچنین بازی بسته تیم ها را یکی دیگر از دلایل کم گل شدن لیگ دانست و افزود: بیشتر تیم ها به بازی بسته روی آورده اند و برنامه خاصی برای گلزنی ندارند. البته این امر با انجام یک بازی با سیستم دفاعی و استفاده از ضد حملات متفاوت است.

او به حضور اندک بازیکنان جوان در تیم های لیگ برتری اشاره کرد و گفت: پیر شدن تیم ها نیز یکی دیگر از دلایل افت کیفیت بازی ها و در نتیجه کم گل شدن آنها است. به یاد دارم بازیکنی همچون خداداد عزیزی در سنین بسیار پایین خود را به عنوان پدیده در تیم ابومسلم مطرح کرد و بعدها توانست در تیم های مطرح بازی کند.

آشتیانی در پاسخ به این سوال که در طول هفته های سپری شده از لیگ کدام تیم عملکرد بهتری را داشته؟ گفت: به نظرم تیم فوتبال سپاهان منسجم تر و بهتر از سایر تیم ها بازی کرده است. مشخص است این تیم بر روی نفرات خود کار کرده و با برنامه بازی می کند.

او به تاثیرگذاری افت کیفیت لیگ برتر در تیم ملی فوتبال ایران اشاره کرد و گفت: تیم ملی ایران بیشتر بازیکنانش را از لیگ برتر تامین می کند. دلیل اصلی این که کارلوس کی روش در تیم ملی به سراغ بازیکنان ایرانی شاغل در لیگ کشورهای دیگر می رود نیز همین کیفیت پایین لیگ است.

بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران در پایان خاطر نشان کرد: سال هاست در لیگ قهرمانان آسیا تیم های ایرانی ضعیف عمل می کنند و نتوانسته اند عملکرد قابل قبولی را از خود نشان دهند. تا زمانی که ساختارهای مناسبی در لیگ برتر فوتبال ایجاد نشود نمی توان انتظار پیشرفت در لیگ را داشت.