به گزارش مشرق، دکتر زهره هراتیان اظهار کرد: با وجود این که اولین دوره از آموزش های بحثپیشگیری از دوپینگ، طرح ۱۱ + و بحثسلامت پزشکی فوتبال در سطح تیم های پایه سال گذشته در قطر نیز اجرا شد، اما بازتابی که برگزاری این دوره(که در جریان مسابقات قهرمانی فوتبال آسیا زیر ۱۴سال برگزار شد) در سایت AFC داشت در قطر زیاد چشمگیر نبود. به طوری که کنفدراسیون فوتبال آسیا در این زمینه دو مقاله برای اجرای موفقیت آمیز این طرح توسط ایران به چاپ رسانده که این نشان از پیشرفت علم پزشکی در ایران دارد.

وی افزود: طرح + ۱۱ که برای پیشگیری از آسیب در رده سنی بالای ۱۴ سال توسط فیفا طراحی شده است در این مسابقات این طرح بیشتر برای مربیان پیش بینی شده بود و به فوتبالیست های زیر ۱۴سال اختصاص پیدا نمی کرد، زیرا در سراسر دنیا فوتبال حرفه ای در این رده سنی به صورت Fun(تفریح و سرگرمی) مطرح است و برد و باخت اهمیت زیادی ندارد. البته این موضوع در بین مربیان ما هنوز جا نیفتاده و بسیاری از مربیان انتظار برد از تیم فوتبال زیر ۱۴سال دارند تا مساله آموزش.

هراتیان اضافه کرد: بسیاری از کشورهای صاحب نام در فوتبال در حال حاضر به این باور رسیدند که در فوتبال پایه نباید به دنبال برد و باخت و ایجاد حس رقابت در بین بچه ها بود. بلکه فوتبالیست های نوجوان با انجام بازی فوتبال ضمن تجربه اندوزی یاد می گیرند که هدف قهرمانی نیست بلکه لذت بردن از بازی فوتبال است.

عضو کمیته پزشکی AFC تصریح کرد: اگر مربیان ما نیز به این درک و باور برسند که نباید با ایجاد استرس و حس رقابت در ذهن بچه های زیر ۱۴سال، آن ها را برای انجام یک بازی فوتبال کاملا تفریحی که بیشتر بحثآموزش در آن مطرح است سوق دهند، بدون شک در آینده وقتی این بازیکنان وارد بازی حرفه ای می شوند دیگر دنبال مباحثی همچون دوپینگ و سایر مواردی که زندگی حرفه ای بازیکنان فوتبال را تهدید می کند، نخواهند رفت.

مدیر پروژه آموزش پزشکی فوتبالیست های زیر ۱۴ سال خاطرنشان کرد: برای این که عملکرد خود را به صورت علمی ثابت کنیم که چقدر در بحثآموزش پیشگیری از دوپینگ، بحثسلامت پزشکی فوتبال و اجرای + ۱۱ برای نخستین بار موفق بودیم به دنبال آن هستیم تا با تهیه پرسشنامه هایی و در اختیار گذاشتن آن ها در بین فوتبالیست ها نظرات آن ها را جویا شویم و سپس ادعا کنیم چند درصد در اجرای کلاس های آموزشی موفق بودیم.

هراتیان در پایان گفت: ما هنوز در اجرای صد درصد طرح + ۱۱ که ۳۰ درصد ریسک آسیب دیدگی های معمولی و ۵۰ درصد ریسک پارگی رباط صلیبی را کاهش می دهد در بین مربیان خود دچار مشکل هستیم. زیرا بسیاری از مربیان ما هنوز تفکر سنتی دارند و حاضر نیستند براساس یافته های علمی تمرینات خود را پیش ببرند و همین مساله سبب شده تا در بحثآموزش از این طرح و اجرای آن به نتایج مثبتی دست پیدا نکنیم.