اولین مدافعین خارجی تاریخ پرسپولیس کارلوس ریوه را و خوزه آنتونی تورس پانامایی بودند، دو مدافع پا به سن گذاشته و بی کیفیت که از آنها فقط و فقط شکایت به فیفا باقی ماند. یک بازی برای خوزه آنتونی تورس و کارلوس ریوه را بدونِ بازی برای پرسپولیس در جمع بدترین خریدهای خارجی تاریخ لیگ برتر قرار گرفتند.
روبرت ساها و ژاک اوداگ الونگ الونگ اما با نظر مستقیم آری هان به پرسپولیس آمدند، ساهای جمهوری چکی و الونگ کامرونی که برای تیم ملی کامرون زیر نظر آری هان یک بازی ملی را نیز انجام داد. ساها عملکرد نسبتا خوبی از خود بر جای گذاشت و البته پس از پرسپولیس برای شاهین بوشهر نیز بازی کرد. ساها سپس به دونایسکا استرادای اسلواکی رفت، اما الونگ که در واقع یک هافبک دفاعی نیز محسوب می شد مدت زمان بیشتری در لیگ برتر ایران حضور داشت و پس از پرسپولیس به پیکان و استقلال و سپاهان رفت. الونگ از لیگ ایران لژیونر هم شد و به تیم استرادا اسلواکی رفت! باشگاهی که خشایار محسنی مالک اصلی آن است!
خشایار محسنی که عملکرد جالبی در انتقال بازیکنان ایرانی و کامرونی به استرادا دارد سابقه لژیونر کردن فرزاد آشوبی(عقاب)، محسن فرجی(عقاب)، جواد رزاقی(عقاب)، محمد پروین(سایپا) از جمع ایرانی ها و از جمع خارجی های لیگ ایران ماته دراگه چوویچ(پرسپولیس)، لئونارد کوئیکه(استیل آذین)، مارتین اشیل آبه نا(پگاه گیلان)، بوندوآ آدیبا(استیل آذین)، گیلومه کندو(پیکان) و همانطور که گفته شد روبرت ساها(شاهین) و الونگ(سپاهان) را به فوتبال اسلواکی برده است.
طارق جبان اما پنجمین مدافع خارجی پرسپولیس بود، مدافع سوری که همراه با زیاد شعبو و صلاح حسن به پرسپولیس آمدند، طارق جبان تنها در ۵ بازی برای پرسپولیس به میدان رفت.
فرانک آتسو ششمین مدافع خارجی پرسپولیس بود، مدافعی که برای اولین بار از یک تیم ایرانی به پرسپولیس منتقل شد، آتسو که دو فصل در ابومسلم بازی کرده بود به صورت صوری به استقلال خوزستان رفت تا سهمیه ی لیگ برتری محسوب نشود و سپس به پرسپولیس آمد، البته آتسو زیاد در پایتخت نماند و به استقلال اهواز برگشت. آتسو یک بازی ملی برای تیم ملی توگو انجام داده.
مامادوتال مدافع بورکینافاسویی پرسپولیس در ۹ بازی برای پرسپولیس به میدان رفت. مامادو تال از عجایب فوتبال ایران بود، بازیکنی که ۴۴ بازی ملی برای تیم ملی بورکینافاسو انجام داده و سه جام ملت های آفریقا را تجربه کرده(۲۰۰۲-۲۰۱۰ - ۲۰۱۲).
سکوبرت آخرین مدافع خارجی پرسپولیس تا روز گذشته بود. مدافع اهل مالی که در فصل ۸۹-۹۰ به پرسپولیس پیوست، بازیکنی که سابقه ی بازی در موناکو، تروا، وست برمویچ را بهع همراه ۷ بازی ملی در کارنامه داشت.
و اما امروز…
بعد از امضای قرارداد اومانیا هواداران پرسپولیس امیدوار هستند که این بازیکن جای خالی سید جلال حسینی در ترکیب این تیم را پر کند. اومانیای ۳۲ ساله ی کاستاریکایی که سابقه ی ۶۹ بازی ملی را در کارنامه دارد از بهترین های تیم ملی کاستاریکا در جام جهانی برزیل بود، اومانیا سابقه ی بازی در لس آنجلس گلکسی، چیواس و چند تیم دیگر منطقه ی کونکاکاف را در کارنامه دارد.
هواداران پرسپولیس امیدوارند شماره ی چهار ۱۸۳ سانتی منتری سابق ساپریسا با توجه به درخشش در جام بیستم تواند به جمع بهترین خارجی های تاریخ لیگ برتر تبدیل شود.
۴۳ ۴۳