گروه ورزشی مشرق -برخی قهرمانان معلول و جانباز که صاحب مدال پارالمپیک هم هستند، با ده ها مشکل ریز و درشت دست و پنجه نرم می کنند. متاسفانه با وجود تلاش های بی دریغ محمود خسروی وفا برای حل مشکلات این قهرمانان، شاهد تغییر چشمگیری نیستیم.برخی از آنها با وجود معلولیت برای تامین مخارج زندگی خود مسافرکشی می کنند و این در حالیست که به دلیل معلولیت جسمانی نیاز به توجه بیشتری دارند. تا کی باید این بی توجهی ها ادامه داشته باشد؟ آیا نباید امکاناتی در شأن این قهرمانان عزیز و زحمتکش در اختیارشان قرار بگیرد؟

تبعیضی که به یک مناقشه تبدیل شده است
اما جدا از این مسئله، موضوع مهم دیگری همیشه موجب اعتراض اهالی ورزش معلولان شده و آن، تبعیض بین ورزشکاران سالم و معلول است که در سال های گذشته به محلی برای مناقشه در ورزش ایران بدل شده. مسئله به نظر لاینحلی که با وجود برخی تلاش ها هنوز به نتیجه مطلوبی منتج نشده است. آخرین بار مدیران ارشد دستگاه ورزش دولت دوم محمود احمدی نژاد با ارایه طرحی در این خصوص اعلام کردند که می خواهند آن را یک بار برای همیشه حل کنند. اتفاقی که هیچ وقت رخ نداد تا ورزشکاران جانباز و معلول همچنان در این «گیر تاریخی» با مشکلات مالی و امکاناتی خود دست پنجه نرم کنند.

در این بین، از صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان انتظار بیشتری می رفت. این صندوق برای مدال آوران این مسابقات حقوق ماهیانه و مادام العمر در نظر گرفت. نکته ای که در این میان بیشتر به چشم می آید، میزان حقوق و پاداش پارالمپیکی هاست که نصف حقوق دارندگان مدال المپیک است!این دور از انصاف و ناعادلانه به نظر می رسد چرا که ورزشکاران پارالمپیکی با توجه به شرایط جسمی شان به مراتب زحمت بیشتری در مقایسه با المپیکی ها می کشند و لیاقت بهترین ها را دارند.از آنجا که این ورزشکاران با توجه به شرایط خاصشان و نداشتن کار به مراتب هزینه زندگی بیشتری نسبت به افراد سالم دارند، اگر حقوقی در خور شان و تلاش این عزیزان در نظر گرفته شود، انگیزه بیشتری برای تمرین و کسب موفقیت های بیشتر پیدا می کنند. اما کاش همین حقوق نصفه و نیمه هم به آنها پرداخت شود و دستگاه ورزش در عمل فرقی بین قهرمانان المپیکی و پارالمپیکی نگذارد.

رحمان: هیچ وقت دنبال پول نبودیم اما حق ما را بدهید!
سیامند رحمان، قوی ترین وزنه بردار معلولان جهان که بارها هم رکوردشکنی کرده، مشکلات خود را اینگونه بیان می کند: " با چندین طلای آسیایی، جهانی و المپیک و رکوردشکنی های مختلففقط ۹۰۰ هزار تومان پول از صندوق می گیرم. این پول هم چند ماهی است که واریز نشده است. حقوق صندوق برای قهرمانان المپیکی ۲.۵ میلیون تومان است و به رغم آنکه صحبت از یکسان سازی در پرداخت پاداش ها شده بود؛ اما تا الان که چنین اتفاقی محقق نشده است.مسئولان می دانند یک ورزشکار پارالمپیکی چه مشکلاتی برای تمرین و زندگی دارد. اگر می خواهند یک نفر قهرمان جهان شود باید مشکلاتش را حل کنند. اگر می دانند و توجه نمی کنند از بی معرفتی آنهاست و ما هم با آدم بی معرفت کاری نداریم. مردم خودشان می دانند. "


مگر برای مملکت افتخار نمی آورم؟ چرا باید وضعیتم اینگونه باشد؟ هزار بار خدا را شکر می کنم افتخار دارم پرچم کشورم را به اهتزاز دربیاورم؛ اما نباید از کمبودها هم غافل شد. با عصا از پله های باشگاه بالا و پایین می روم. اگر یک دفعه بیفتم و آسیب ببینم چه کسی جواب می دهد؟ لابد آن زمان می گویند چرا از فلان باشگاه استفاده کردی!

البته سیامند تاکید می کند به خاطر پول قهرمان نمی شود: " خدا شاهد است هیچ وقت دنبال پاداش نبوده ایم. بچه ها حقی دارند که می خواهند. حق کسی را هم نمی شود خورد. حدود دو میلیون تومان در ماه هزینه دارم. رفت و آمد برایم خیلی سخت است و سالن تمرین هم از خانه خیلی دور است. یک نفر می خواهد قهرمان جهان و پارالمپیک شود هزینه دارد و باید هزار جور تغذیه و تمرین داشته باشد. باز هم خدا را شکر. هیچ وقت نمی روم بگویم پول. آن وقت می گویند سیامند یک قهرمانی آورد دنبال پول افتاد. من هیچ وقت حرف پول نزده ام. "

اگر وزارت ورزش مشکل مالی دارد بگویند تا به آنها کمک کنیم
صادق بیگدلی، عضو تیم والیبال نشسته که همراه این تیم مدال نقره پارالمپیک را کسب کرد، با انتقاد از تبعیض موجود بین ورزشکاران سالم و معلول گفت: " متأسفانه همچنان شاهد تبعیض هستیم. هیچ کدام از ما بحثپول نداریم؛ بلکه موضوع تبعیضی است که قائل می شوند. نمی گوییم بیشتر از المپیکی ها، اما با توجه به شرایطی که داریم کمتر از آنها زحمت نمی کشیم و باید به ما رسیدگی بیشتری شود. حرف ما پول نیست؛ بلکه تبعیضی است که بین ورزشکاران المپیکی و پارالمپیکی قائل می شوند. "


متأسفانه ورزشکاران پارالمپیکی شغل ثابتی ندارند و خیلی از آنها بیکار هستند؛ به طوری که این حقوق ماهانه حتی کفاف هزینه رفت و آمد ما را به تمرینات را نمی دهد؛ چه برسد به مخارج زندگی.

وی ادامه داد: " حدود چهار ماه است حقوقی از صندوق حمایت از قهرمانان دریافت نکرده ایم. هر چند این حقوق آنقدر ناچیز است که خجالت می کشم مبلغ دریافتی ام از صندوق را بگویم؛ اما ماه ها است همین را هم دریافت نکرده ایم. اگر وزارت ورزش مشکل مالی دارد بگویند تا ورزشکاران جمع شوند و به آنها کمک کنیم.متأسفانه ورزشکاران پارالمپیکی شغل ثابتی ندارند و خیلی از آنها بیکار هستند؛ به طوری که این حقوق ماهانه حتی کفاف هزینه رفت و آمد ما را به تمرینات را نمی دهد؛ چه برسد به مخارج زندگی.ورزشکاران پارالمپیکی با چندین مدال جهانی و پارالمپیک حقوق ناچیزی می گیرند. به عنوان مثال با ۳ مدال طلا و نقره پارالمپیک حدود ۴۵۰ هزار تومان حقوق دریافت می کنم، اما یکی از ورزشکاران المپیکی با ماهی ۲.۵ میلیون تومان حقوق باز هم گلایه داشت، پس من چه باید بگویم."

خسروی وفا: چندین بار درخواست داده ایم اما فقط وعده می دهند

محمود خسروی وفا، رئیس فدراسیون جانبازان و معلولین در این خصوص توضیحات جامعی دارد:" زمانی که آیین نامه پرداخت حقوق را در صندوق تصویب کردند، معلولان و جانبازان را به عنوان یک موضوع اصلی در نظر نگرفتند که این آیین نامه باید اصلاح شود.در دوران مختلف گزارش هایی را برای مسئولان و حتی در دوره جدید برای وزیر ورزش و جوانان ارسال کردیم و درخواست داشتیم که حقوق پارالمپیکی ها با المپیکی ها برابر شود که تاکنون اقدامی در این زمینه انجام نشده است.با توجه به افزایش تعداد ورزشکاران روز به روز شکاف بیشتری ایجاد می شود. "

رئیس کمیته ملی پارالمپیک به برابری پاداش پارالمپیکی ها و المپیکی ها هم اشاره دارد: " از وزارت ورزش و جوانان و کمیته المپیک درخواست داریم گروه بندی و تقسیم بندی پاداش ورزشکاران پارالمپیکی را به فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین واگذار کنند تا تقسیم پاداش ها عادلانه تر و منصفانه تر شود. آیین نامه که برای پرداخت حقوق ورزشکاران جانباز و معلول نوشته شده مربوط به گذشته است که در آن زمان ورزش معلولین به عنوان موضوع اصلی دیده نشد. گزارشی در زمان مهرعلیزاده تهیه کردیم که پس از بررسی های لازم حق را به ما دادند تا حقوق برابر شود اما این اتفاق نیفتاد و عنوان کردند که لازمه آن این است که مبلغی به صندوق پرداخت شود. "

وی افزود: " از آن زمان تاکنون هیچ اقدام ویژه ای انجام نشده و حقوق ها بر مبنای آیین نامه گذشته پرداخت می شود که امیدواریم اصلاح شود. اگر آیین نامه اصلاح شود، سایر موارد حل خواهد شد. از طرفی پیشنهاد دادیم آیین نامه پارالمپیک با المپیک فرق کند و گروه بندی ها را برای اهدای جوایز خودمان تعیین کنیم. بعضی مواقع جوایز خوبی به ورزشکاران تعلق می گیرد که از توقع ما بیشتر است و برخی مواقع کمتر از توقع ما. امیدواریم از این پس تقسیم پاداش با هماهنگی ما انجام شود.
موضوع حقوق ورزشکاران هفته آینده در شورایعالی پارالمپیک که با حضور وزیر برگزار می شود مطرح و مرتفع خواهد شد. "

سجادی: دنبال رفع این تبعیض هستیم
نصرالله سجادی، معاون ورزش حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش وجوانان هم از رفع این مشکل می گوید: " مواردی در این باره به صندوق حمایت فرستاده شده و اگر قرار است تغییری ایجاد شود باید مورد تصویب هیأت مدیره صندوق قرار گیرد. اگر تغییرات در آیین نامه اصلاح شود بعد از آن باید منابع مالی تامین شود که موضوع مهمی است. ما قطعا از این موضوع حمایت خواهیم کرد تا تبعیض موجود برطرف شود. قطعا توجه ویژه ای خواهیم داشت تا این اتفاق صورت گیرد. از برابر شدن حقوق ورزشکاران جانباز و معلول حمایت می کنیم و در این زمینه اقدامات لازم را به صندوق حمایت از قهرمانان انجام خواهیم داد. "


به گزارش مشرق،اینهانمونه ای است از ده ها قهرمان معلول پر افتخار ایرانی که بارها پس از پارالمپیک از وضع موجود و کمبود امکانات و عدم توجه به آنها و نیز نگاه ناعادلانه وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک گلایه داشته اند و خواستار احقاق حقوق به حق خود شده اند.

به هر حال حدود یک ماه به بازی های آسیایی مانده و با توجه به مدال اوری ایران در هر دو بخش المپیک و پارالمپیک آسیایی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک پس از این مسابقات پاداش هایی اهدا خواهد کرد که امیدواریم در آن زمان تبعیض موجود رفع شده باشد و برای اولین بار شاهد اهدای یکسان جوایز به معلولان عزیز باشیم.