به گزارش مشرق، مجید جلالی درباره ناکامی سایپا در گلزنی در لیگ با وجود گذشت سه هفته از مسابقات، اظهار کرد: ما دو ماه دوره آماده سازی داشتیم که در این دو ماه در جبهه های مختلف از جمله بدنسازی و تاکتیکی خوب کار کردیم. اردوی ترکیه را هم با یک هفته تاخیر بر پا کردیم و این موضوع باعثشد در بازی اول کیفیت خوبی ارائه ندهیم.

وی افزود: در شروع لیگ، دو بازی ما مقابل تیم هایی بود که به تازگی به لیگ برتر صعود کرده بودند. معمولا تیم هایی که تازه به لیگ برتر صعود می کنند، متفاوت بازی می کنند. بازی اول ما تحت تاثیر تمرینات پرفشاری بود که انجام داده بودیم اما بازی دوم و سوم روند بهتری داشتیم و توانستیم بازی با کیفیت تری ارائه دهیم. تغییرات زیادی در خط حمله ما نسبت به سال گذشته رخ داده و فکر می کنم ایجاد هماهنگی در خط حمله و تیم نیازمند زمان است. روی مشکل گلزنی برنامه ریزی کرده ایم و مطمئنا این مشکل را برطرف می کنیم.

جلالی به خط دفاع تیمش اشاره کرد و گفت: نباید فراموش کنیم ما در خط دفاع بسیار خوب عمل کردیم و در سه بازی گلی را دریافت نکردیم. معتقدم در بازی های آینده بازی هایمان از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد شد و ما هم محک بیشتری خواهیم خورد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا از بازیکنان جدیدی که جذب کرده اید رضایت دارید؟ گفت: من از کل تیم و عملکرد آن رضایت دارم. البته در بخش هایی مشکلاتی وجود دارد اما برای من مهم این است که مجموعه بازیکنانی که دارم با صداقت کار می کنند و کاملا در اختیار تیم هستند. معتقدم این موضوع بالاترین امتیازی است که یک مربی می تواند داشته باشد.

سرمربی تیم سایپا در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان این که تیم ها در دوران آماده سازی پیش فصل با مشکلات غیر فوتبالی مواجه هستند، اظهار کرد: یک بازیکن می خواهد دوره آماده سازی را طی کند اما به تمرین نمی رسد، زیرا باید به دنبال حل مشکلات اداری برای پیوستن تیم باشد. من این مسائل را در قالب یک نامه برای سازمان لیگ نوشته ام و برایشان ارسال می کنم. بعضی از بازیکنان ما ۱۰ الی ۱۲ روز از دوره آماده سازی را به دنبال حل مشکلات اداری خود بودند. برای این مشکلات باید راه حلی در نظر گرفته شود. همان طور که یک نفر وقتی قصد ساختن آپارتمانی را دارد باید چند ماه کارهای اداری انجام دهد تا مجوز لازم را بگیرد. برای یک بازیکن هم چنین مشکلاتی رخ می دهد.

جلالی همچنین به خط دفاعی تیمش اشاره کرد و گفت: به طور کلی می گویند اگر می خواهید یک بازی را ببرید، باید در خط حمله تیم موفق باشید اما اگر می خواهید جام را ببرید باید بتوانید خوب دفاع کنید و گل نخورید. این موضوع یک اصل اثبات شده است. تیم ما در بخش دفاع خوب عمل کرده و همه بازیکنان به دفاع کمک می کنند. بخش دفاع فقط خط دفاع و دروازه بان نیست، بلکه منظور از دفاع، دفاع تیمی است. بیشتر انرژی بازیکنان ما صرف کارهای دفاعی می شود.

وی در پاسخ به این سوال که فکر می کنید دلیل کم گل شدن لیگ ما چیست؟ اظهار کرد: اگر نتوانیم مشکلات اداری بازیکنان را حل کنیم تا بازیکنان وقت بیشتری را در کنار تیم سپری کنند، کیفیت لیگ پایین می آید. من شخصا چند سال است که با این موضوع درگیر هستم. بازیکن وقتی مشغول تمرین است باید تمام تمرکزش روی تمرین باشد. این موضوع را می توانید از سایر مربیان هم بپرسید. در حال حاضر بازیکنی نیست که ۱۰۰ درصد در تمرین با تمرکز باشد. ذهن بازیکنان را مشکلاتی از جمله سربازی، مالیات، رضایت نامه و… درگیر کرده است.

جلالی اصلی ترین دلیل بی کیفیتی لیگ ایران را عدم تمرکز بازیکنان روی فوتبال دانست و گفت: کار اصلی بازیکنان، فوتبال است. آنها باید فقط به دنبال تمرین باشند. بازیکن زمانی با تمرکز کامل تمرین می کند که لیگ شروع شده است، زیرا در این زمان مشکلاتش حل شده است. به طور مثال یک هفته به آغاز لیگ مانده که نامه ای برای ما ارسال کرده مبنی بر این که ۱۵ بازیکن مشکل دارند و تا حل نشدن مشکلات شان نمی توانند بازی کنند.

پس از دیدارهای ایران در جام جهانی و بازی برابر تیم های نیجریه، آرژانتین و بوسنی بسیاری از مربیان این انتقاد را مطرح کردند که تیم ملی برابر این تیمها تدافعی بازی می کند، این در حالی است که تیم های همین مربیان در لیگ برتر با مشکل گلزنی مواجه هستند. جلالی در این باره گفت: تیم ملی باید الگو باشد. البته این موضوع فقط در فوتبال ایران صدق می کند. بایرن مونیخ یک الگو برای فوتبال آلمان است یا در اسپانیا بارسلونا و رئال مادرید الگو هستند.

وی ادامه داد: در ایران دو باشگاه وجود دارد که می توانند الگو باشند، اما آنقدر درگیر مسائل حاشیه ای هستند که از نظر فنی هیچ وقت نمی توانند این کارکرد را داشته باشند بنابراین وقتی این دو باشگاه نتوانند الگو باشند تیم ملی می تواند این کار را انجام دهد. ما می توانیم مربیان با کیفیت و گرانقیمت را برای تیم ملی استخدام کنیم تا سبک تیم ملی جدید و نو باشد. در حال حاضر اکثر تیم های لیگ از سبک تیم ملی کپی برداری کرده اند. بر همین اساس معتقدم حال که تیم ملی الگو است باید از ایده های بهتری استفاده کند و سبک های جدید و بهتری تولید کند.

سرمربی تیم سایپا تصریح کرد: در هر صورت در بخش فنی همه معتقدند واقعا کیفیت لیگ خوب نیست. بعضی ها مقصر این بی کیفیتی را باشگاه ها می دانند و بعضی های دیگر می گویند تیم ملی مقصر است. مقصر هر کسی است، این بی کیفیتی خوب نیست. باید همه جمع شوند و با همفکری برای این مشکل راهی پیدا کنند. از نظر من این که بازیکنان در دوره آماده سازی لیگ با تمرکز کامل در تمرینات شرکت نمی کنند و به دنبال حل مشکلات اداری هستند، یکی از مهم ترین دلایل بی کیفیتی لیگ است. این موضوع خیلی مهم است و نباید ساده از کنار آن بگذریم.

وی افزود: موضوع دیگری که مطرح است و به رسانه ها بر می گردد این است که رسانه ها فقط به نتایج کسب شده توجه می کنند و کاری به کیفیت ارائه شده از سوی تیم ها ندارند. وقتی پیروز می شوم از من تمجید می شود، بدون این که بررسی کنند که من چگونه پیروز شده ام و وقتی بازنده باشم انتقاد می کنند بدون این که بدانند چگونه بازنده بوده ام. به طور مثال امسال با تیمی بازی کرده ام و نتیجه آن صفر بر صفر بوده است. در نهایت هم یک امتیاز تیم من گرفته و یک امتیاز هم به حریف ما داده اند. اما وقتی ۹۰ دقیقه بازی را می بینید، تفاوت زیادی میان تیم ها وجود دارد و به این موضوع کسی توجه نمی کند.

جلالی همچینن گفت: سازمان لیگ باید بخشی را اختصاص دهد تا از نظر فنی لیگ را مورد بررسی قرار دهند. یعنی ابتدا ارزیابی کند و سپس ارزشیابی کند و در نهایت هم بهترین تیم را انتخاب کند.

وی با بیان این که نمی شود لیگ را با یک بخشنامه با کیفیت کرد، اظهار کرد: سازمان لیگ باید با هم اندیشی مربیان مشکلات را حل کند. به طور مثال باید دید مربیان در راه آموزش با چه مشکلاتی مواجه هستند یا من طرحی برای یک بازی در نظر می گیرم اما اجرایی نمی شود، زیرا زمین مسابقه ناهموار است و بازیکنان نمی توانند دستورات تاکتیکی را انجام دهند. در کل باید بگویم یک عامل خاص در بی کیفیتی لیگ تاثیر ندارد و باید همه دلایل بررسی شود.

جلالی در بخش دیگری از صحبت های خود به اشتباه های داوری اشاره کرد و به ایسنا گفت: یک فضایی در فوتبال ایران وجود دارد که مربیان و بازیکنان احساس می کنند اگر به داوری اعتراض نکنند، فضای داوری در نهایت به ضرر آنها خواهد شد. مربی حریف ما قبل از بازی درباره اشتباه های داوری صحبت می کند، سرپرست تیم ما سریعا به این موضوع واکنش نشان می دهد، زیرا اعتقاد دارد آن مربی می خواهد جوسازی کند. این یک فضایی است که در کل لیگ ما شکل گرفته. یعنی همه فکر می کنند اگر درباره داوری صحبت کنند می توانند فضا را به نفع خودشان تغییر دهند.

وی ادامه داد: کمیته داوران باید شرایطی فراهم کند که تیم ها نتوانند فضا را به نفع خودشان تغییر دهند. چرا این باور به وجود آمده که هر تیمی اعتراض کند به حقش می رسد؟ چون دیده اند وقتی به داوری اعتراض می کنند، هفته بعد اشتباه های داوری به نفع آنها می شود. این باور باید از بین برود و میان مربیان و بازیکنان اعتماد ساخته شود. من معتقدم اگر اعتماد نباشد با جریمه و زور… نمی توان کاری کرد.

وی در پایان به بازی روز سه شنبه تیمش مقابل استقلال اشاره کرد و گفت: امیدوارم اعتراض های داوری باعثنشود فضایی به نفع شان شکل بگیرد. می خواهیم همه چیز با عدالت پیش برود و مطمئنا در یک محیط سالم ما هم خوب بازی می کنیم و هم پیروز از زمین مسابقه خارج می شویم.