به گزارش مشرق، حکایت لیگ برتر فوتبال ایران حکایت " هر سال دریغ از پارسال " شده است. هر سال که جلو می رویم به جای پیشرفت، عقب گرد می کنیم. هر سال تعداد گل های زده کمتر می شود. تیم ها با امتیاز کمتری قهرمان می شوند و هواداران کم و کمتر می شوند.

فصل قبل، فولاد با ۵۶ امتیاز قهرمان شد؛ یعنی ۱.۸ امتیاز در هر بازی، گل های زده فصل قبل هم در مجموع چندان تعریفی نداشت. همه انگشت اتهام را به سمت جام جهانی گرفته بودند. می گفتند چون سال جام جهانی است، تیم ما تحت فشار تیم ملی است و بازیکنان با استرس بازی می کنند. هیچ کس نگفت که جام جهانی باید انگیزه بازیکنان و تیم ها را بیشتر می کرد نه این که جلوی عملکرد خودشان را بگیرد.

جام جهانی برگزار شد و فصل جید لیگ برتر شروع به کار کرد. این بار انتظار می رفت که لیگ پویاتر باشد و کیفیت بازی ها بالا رفته باشد. مربیانی که از تیم ملی و کی روش انتقاد می کردند که چرا در برزیل، تیم را برابر آرژانتین و نیجریه دفاعی به میدان فرستاده، امسال در لیگ برتر سکان هدایت تیمی را برعهده گرفتند یا به عنوان کارشناس هم چنان به کار قبلی ادامه دادند.

با این وصف، کمترین توقع از تیم های لیگ برتری این بود که فوتبال هجومی را به تیم ملی و سرمربی پرتغالی اش نشان دهند و با انجام بازی ها با کیفیت و پر گل پای تماشاگر را به ورزشگاه باز کنند. اما انگار هر چه لیگ ما حرفه ای تر می شود و پول تبلیغات و خرج و مخارجش بیشتر می شود، کیفیت و تماشاگرانش کمتر می شوند.

پول و کیفیت در فوتبال ایران، حکایت " جن است و بسم الله "، این که باشد آن نیست.

سه هفته از فصل چهاردهم لیگ برتر گذشته است، در ۲۴ بازی که انجام شده، ۱۶ تیم لیگ برتری روی هم فقط ۳۸ گل زده اند یعنی ۱.۵ گل در هر بازی. اگر به این آمار نگوییم " فاجعه " چه باید بگوییم؟

صدرنشین لیگ در سه بازی هفت گل زده و نسبت به سایر تیم ها عملکرد چندان بدی نداشته است. هر چند این عدد هم – با توجه به قوای تهاجمی و مهره های سپاهان – خیلی خوب نیست.

چهار تیم فولاد، استقلال، پدیده و نفت تهران در سه بازی چهار گل زده اند. از این چهار تیم، سه تیم جزو پنج تیم اول فصل قبل بودند و دو تای آنها سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را هم گرفته اند.

تراکتورسازی، قهرمان فصل قبل جام حذفی به همراه راه آهن و صبا فقط سه گل در سه بازی زده اند. پرسپولیس، نایب قهرمان فصل پیش لیگ برتر و استقلال خوزستان هم فقط دو گل به ثمر رسانده اند، گسترش فولاد و ذوب آهن هم فقط یک بار طعم شیرین گلزنی را چشیده اند.

این ها همه به کنار، در سه هفته ابتدایی فصل چهاردهم لیگ برتر، چهار تیم هستند که هنوز یک گل هم نزده اند! سایپا، ملوان، نفت مسجد سلیمان و پیکان. دو باشگاه صنعتی متعلق به خودروسازان که یکی آنها خرج زیادی هم کرده و مربیانشان جزو کارشناسان همیشگی فوتبال هستند، هنوز نتوانسته اند راه گلزنی را به شاگردانشان یاد دهند.

فوتبال ایران فقیر است. همه پولش را داده تا یک اتوبوس بخرد و بگذارد جلوی دروازه تیم هایش تا کسی گل نزد. این اتوبوس فوتبالی یا فوتبال اتوبوسی برای هیچ کس جذاب نیست. همین چند هزار نفری هم که این روزها به ورزشگاه می روند، با این روند ترجیح می دهند برنامه های صدا و سیما را به جای فوتبال تماشا کنند!