اسماعیل حیدرپور:با علی پروین تماس گرفتیم تا راجع به مسائل روز فوتبال و درخصوص وضعیت فعلی و زندگی خصوصی سرمربی اسبق تیم ملی و پرسپولیس حرف بزنیم اما پروین برای این گفت وگو یک شرط دارد که درباره مسائل ریز پرسپولیس و دعوای مدیریتی سؤالی نپرسیم؛ «من راجع به پرسپولیس و دعواهای هیأت مدیره حرفی ندارم. هرچی بگم، آخرش مشکلات را می اندازن گردن ما.»
* شما که از هواپیما این قدر وحشت دارید، با این حادثه دیگر سوار آن نمی شوید؟
آره، واقعاً ترسم هزار برابر شد. هرکی تو خیابان و کوچه منو می بینه، می گه علی آقا حق داشتی سوار هواپیما نمی شدی و از هواپیما می ترسیدی. واقعاً دلم به حال هموطنان عزیزمان سوخت. خیلی صحنه های دلخراشی بود. باور کنید دیگه هرجا بخوام برم، با ماشین می رم.
* برنامه ۹۰ را دیدید؟
برنامه دوشنبه رو ندیدم اما فکر می کنم برنامه فردوسی پور نسبت به سال های قبل بهتر شده. دیگه کمتر به آدم ها گیر می ده. بعضی وقت ها حرمت ها هم زیر سؤال می ره. من با این چیزها مخالفم اما گزارش کردن فردوسی پور را خیلی دوست دارم. عاشق صداشم وقتی می گه بنام خدا…
* چرا تو برنامه زنده «۹۰» یا ورزش و مردم نمی روید، می گن علی آقا می ترسه و استرس داره؟
ببین من از اول تو برنامه های زنده نرفتم، حالا هم دیگه نمی روم البته عادل و آقاشفیع خیلی محبت دارند. هر وقت منو می بینن، دعوتم می کنند اما دوست ندارم. شاید یک روزی هم رفتم اما اینکه بترسم یا استرس داشته باشم، اصلاً. البته برنامه های ضبطی را بیشتر دوست دارم، وسطش شوخی می کنیم، می خندیم و…!
* فیلم سینمایی هم می بینید؟
نه، علاقه ای به فیلم سینمایی ندارم اما سریال زیاد نگاه می کنیم. ماه رمضون فاخته خوب بود و مدینه را هم دوست دارم. آخه یک روز از من پرسیدند حریم سلطان را می بینی، گفتم نه بابا ما خودمان سلطانیم، حریم سلطان کیه؟
* راستی هنوز هم سر خاک مامان نصرت می روید؟
اون که برنامه هر چهارشنبه هامه. مگه می شه نروم. هر وقت تهران باشم، می روم سر خاکش. تازه مشتری قطعه نام آوران هم هستم. سر خاک مرحوم ناصر حجازی که همبازی و رفیقم بود، می روم. اول از همه سر خاک رئیس می روم(مرحوم رنجبر) بعد از مرحوم شیرزادگان گرفته تا فریبرز مرادی، دهداری و شاهرخی و اسداللهی مربی اولم امیرآصفی، اکبر قاسمی و… خدا رحمت شان کند. حالا که مرحوم احمدپور و معدنی هم به اونا پیوسته اند. امروز هم می روم. من تو زندگی یک عادت دارم وقتی خیلی دلم می گیره، می روم بهشت زهرا(س). هر وقت هم خیلی خوشحالم، می روم اونجا به من آرامش می ده.
* حالا از خبرورزشی حرف بزنید.
خبرورزشی رو تقریباً هر روز می خونم. روزنامه خوبی دارید. پرتیراژترین روزنامه است اما به شرطی که ما رو با کسی دعوا نیندازید. از خود تو گله دارم، گاهی تیترهایی می زنی که شر درست می کنی، مثل همون قضیه مصاحبه وزیر ورزش!
* هنوز هم انتقاد دارید؟
ببین من از وزیر انتقاد کردم اما باید خوب را هم گفت. به نظر من ما در رشته هایی مثل کشتی، والیبال، بسکتبال و… رشد خوبی داشتیم. شما تیم کشتی جوانان را ببین، رفت قهرمان شد. واقعاً دست محمد طلایی و رسول خادم درد نکنه. در والیبال تو خواب هم نمی دیدیم چهارمی جهان رو اما این بچه ها شاهکار کردند. به نظرم ورزش ما در یک رشته هایی رشد هم داشته و باید به گودرزی و همکارانش خسته نباشید گفت.
* البته وزیر دنبال خصوصی کردن پرسپولیس و استقلال هم هست.
به نظر من اگر آقای گودرزی بتونه این کار مهم رو انجام بده، اسمش تو تاریخ موندگار می شه. چون تو دولت های مختلف، افراد آمدند و فقط شعار دادند و کسی نتونست این کار رو عملی کنه اما انگار وزیر و آقای خادم سفت و سخت دنبال این کار هستند.
*سقف قراردادها انتقاداتی را همراه داشت و حالا وزارت ورزش دنبال کاهش هزینه هاست.
من هم موافق این کاهش هزینه ها هستم. باید فوتبال را ارزان کرد. باور کنید اگر وزیر پی این کار را نمی گرفت، دو، سه سال دیگه نمی شد تیمداری کرد و هر بازیکن یک میلیارد پول می خواست.
* شما اول مصاحبه گفتی از پرسپولیس چیزی نپرس. نظرتان راجع به علی دایی و تیمش چیست؟
ببین علی دایی شاگرد خوب ماست. ان شاءا… که او موفق عمل کنه و باید تیمش را جمع و جور کنه. بالاخره کار سخته و تیم های سپاهان، استقلال و تراکتورسازی هم قوی هستند. ضمن آنکه با دو بازی نمی شود دایی و پرسپولیس را زیر سؤال برد.
* درباره کوچ بازیکنان به کشورهای عربی(دژاگه و قوچان نژاد) چه نظری دارید؟
همه دعواها سر پول است. این بچه ها دنبال پول هستند. حق هم دارند. این بچه ها می خواهند توی این یکی، دو ساله خودشان را ببندند. شرایط در ایران در بعضی باشگاه ها به گونه ای است که بازیکن همون پولی که اول فصل می گیرد، برایش می تواند سرمایه گذاری کند. بعدش باید برود دنبال دعوا و شکایت تا بقیه پولش را بگیرد.
*راستی از خداحافظی ممد پروین بگویید. شما هم دلخور هستید از بعضی ها؟
آره بابا، به این بچه کم لطفی شد. خیلی اذیت شد. خودش هم خسته شد از بی مهری ها. حالا هم که رفته دنبال کسب و کار. الان با «نان صنعتی» سرگرم شده. من هم خیالم راحت شده. دیگر حرص و جوش نمی خورم.
* راستی رابطه شما با کفاشیان چطوره؟
با کفاشیان، تاج، نبی و عزیز محمدی خیلی خوب و رفیقم البته اگر جنابعالی بین ماها دعوا درست نکنی.
* طرفدار کدام مربی و تیم خارجی هستید؟
من عاشق بارسلونا هستم و از میان مربیان، گواردیولا را خیلی دوست دارم. زمانی که بارسلونا بود، تیمش عالی بود و حالا که رفته بایرن مونیخ، اونجا هم تیمش خوب بازی می کنه.
*حرف پایانی؟
ممنون، خیلی سؤالات زیاد شد.
۲۵۱ ۴۱