کارلو تاوکیو، کاندیدای جنجال آفرین ریاست فدارسیون فوتبال ایتالیا با کسب اکثریت آراء از سوی رؤسا و نمایندگان تیم های لیگ فوتبال ایتالیا این سازمان به عنوان جانشین جان کارلو آبته، زمام امور را در نهاد حاکم بر فوتبال شبه جزیره ایتالیا به دست گرفت.

به نقل از تسنیم، تاوکیو ۷۱ ساله که از سال ۲۰۰۹ تا کنون به عنوان نایب رئیس فدراسیون فوتبال ایتالیا ایفای نقش می کرد، یک ماه پس از ناکامی بزرگ آتزوری در جام جهانی ۲۰۱۴(حذف در مرحله گروهی) که با استعفای چزاره پراندلی(سرمربی پیشین آتزوری) و آبته همراه بود، به شخص اول کالچو تبدیل شد.

وی در حالی مدیریت امور فوتبال ایتالیا را بر عهده گرفته است که چندی پیش در کارگروه تبلیغاتی اش برای پیروزی در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال اظهاراتی جنجالی عنوان کرد که سبب شد برخی او را به نژادپرستی متهم کنند. تاوکیو پیش از این هم در یکی از مصاحبه های جنجالی اش در سال ۲۰۰۹ اظهارات دیگری را عنوان کرد که پیامد آن، متهم شدن وی به تبعیض جنسیتی بود.

رئیس جدید فدراسیون فوتبال ایتالیا برای تصدی این پست رقیب بزرگ و محبوبی همچون دیمیتریو آلبرتینی، ستاره پیشین میلان و تیم ملی ایتالیا داشت. در سه دور رأی گیری برای انتخاب رئیس، از مجموع ۵۱۶ رأی اخذ شده، تاوکیو در دور اول ۶۰.۲۰ درصد، در دور دوم ۶۶ درصد و در دور سوم ۵۱ درصد آراء را به خود اختصاص داد.

اولین مأموریت تاوکیو در سمت رئیس فدراسیون فوتبال ایتالیا، انتصاب جانشین برای چزاره پراندلی، سرمربی مستعفی آتزوری است که در حال حاضر آنتونیو کونته، سرمربی مستعفی یوونتوس محتمل ترین گزینه برای قبول این پست شناخته می شود.