کاوه علی اسماعیلی:یک روز بعد از شکست پرسپولیس در اهواز با نیلسون تماس گرفتیم اما او پاسخگو نبود و گفت باید بیشتر فکر کند. دیروز موفق شدیم مجدداً با این بازیکن ارتباط برقرار کنیم و در عین تعجب، متوجه شدیم نیلسون واقعاً از شرایط تیم شاکی است و رسماً به هواداران می گوید؛ اوضاع پرسپولیس خیلی خراب است!
*از بازی شروع کنیم. چرا این طور ضعیف بودید؟
شرایط ما اصلاً خوب نبود. در آن بازی مثل بازنده ها کار کردیم و فولاد هم عالی بود که به حقش رسید. اگر همیشه فولاد این طور بازی کند، می تواند مجدداً قهرمان شود.
*خیلی ها می گویند زمین چمن بی کیفیت ورزشگاه اهواز باعثشکست تان بود. تو این موضوع را قبول داری؟
به هیچ وجه! اگر زمین خراب بود، برای هر دو تیم بود. اتفاقاً فولاد در همین زمین خراب هم بهتر از ما بازی کرد و استحقاق برد را داشت. چرا باید زمین را بهانه کنیم؟ چمن برای هر دو تیم افتضاح بود اما شما دیدید که فولاد بهتر از ما بازی کرد.
*دلیل این امر چه بود؟
از مسئولان باشگاه بپرسید. من باید به هواداران بگویم در این فصل و تا اینجای کار واقعاً دچار مشکلات بزرگی شده ایم. پرسپولیس آسیب دیده و باید خیلی زود مداوا شود.
*از چه نظر؟ چرا حرف هایت را شفاف نمی گویی؟
ببینید، شرایط مالی باشگاه اصلاً خوب نیست. به همه ما گفته بودند نسبت به فصل قبل، بهتر خواهیم شد اما واقعاً بدتر از گذشته شده ایم. فصل گذشته در شروع لیگ، مبلغی به تیم تزریق شد و با اینکه خیلی کم بود اما روحیه بازیکنان را بالا برد اما در این فصل، همان مبلغ کم را هم نداده اند. طلب گذشته ما مانده، من مثل سال قبل مشکل آپارتمان و اتومبیل دارم. نه تنها من، همه بازیکنان از این نظر دچار مشکل شده اند.
*پس چرا گفته می شد به خاطر حضور اسپانسر جدید، پرسپولیس دیگر مشکل مالی نخواهد داشت؟
نمی دانم چه کسی این حرف ها را به شما گفته اما به ما می گویند اسپانسر پولی ندارد که خرج تیم کند. اتفاقاً سؤال من هم همین جاست؛ وقتی اسپانسر پول ندارد، چرا باشگاه پرسپولیس با آنها همکاری می کند؟ پرسپولیس یک برند است و می تواند اسپانسر های زیادی داشته باشد ولی به ما گفته اند اسپانسر جدید، اصلاً پولی ندارد! واقعاً این مسائل برای مان عجیب است و قطعاً روی بازی بچه ها تأثیر منفی دارد.
*یعنی می گویی مشکل تیم، فنی نیست؟ اگر مثلاً به بازیکنان پول بدهند، همه مشکلات حل می شود؟
مشکل فنی هم داریم، بالاخره اول لیگ را می گذرانیم و هماهنگی بازیکنان در حداقل ممکن است اما برای بازیکنان، مسائل مالی اهمیت زیادی دارد. بگذارید یک مسئله ای را برای تان بازگو کنم؛ من خیلی دوست داشتم در این فصل هم به پرسپولیس بیایم و برای تیم محبوبم بازی کنم. تیمی که هواداران بسیار زیادی دارد و من با آنها راحتم اما متوجه شدم باشگاه بعد از جدایی رویانیان، دچار بحران مالی است. حدود دو ماهی گذشت تا اینکه علی دایی و رحیمی با من مستقیماً تماس گرفته و از من خواستند به پرسپولیس بیایم. وقتی آنها گفتند مشکل مالی باشگاه حل شده، خیالم راحت شد که دیگر نیازی نیست مثل فصل قبل، برای گرفتن پول های مان، عذاب بکشیم ولی حالا می فهمم اشتباه کرده ام.
*حالا فکر می کنی چه اتفاقی رخ دهد؟
باید همه چیز را سروسامان بدهند. من امیدوارم باشگاه قبل از بازی با ذوب آهن، پولی به تیم تزریق کند تا بازیکنان بتوانند با تمرکز کافی وارد زمین شوند. اسپانسر باید بابت مسئولیتی که قبول کرده، پاسخگو باشد همچنین مدیریت تیم بیاید و تکلیف را روشن کند که بالاخره امسال بازیکنان به پول خود می رسند یا نه؟ من تا به حال ندیده ام یک اسپانسر با باشگاهی قرارداد ببندد و بعد بگوید پول نداریم!
*با این حرف ها، ذوب آهن را شکست می دهید؟
نتیجه در زمین بازی معلوم می شود اما مسئولان باشگاه وظیفه دارند مشکلات قبل از بازی را حل کنند. ما امروز مشکل داریم و اگر حل نشود، در زمین بازی باید به مشکلات بیرون فکر کنیم.
*می توانیم پرسپولیس را در این فصل مدعی قهرمانی بدانیم؟
با این وضعیت که نه، مگر آن که اوضاع باشگاه بهبود یابد.
*به غیر از شکست مقابل فولاد، پرسپولیس با یک حاشیه دیگر هم روبه رو شد و پیام صادقیان را از دست داد. تو چه نظری در این رابطه داری؟
پیام بازیکن خوب و بااستعدادی است اما باید آرامش خود را حفظ کند. در اروپا برای بازیکنان پرخاشگر، روانشناس استخدام می کنند تا آن بازیکن، به شرایط اخلاقی و روحی بهتری برسد. پیام هم نیازمند یک روانشناس است تا به لحاظ روحی نیز پیشرفت کند. من فکر می کنم عدم حضور او به تیم ضربه وارد کند اما به هر حال تصمیمی است که گرفته شده و باید به آن احترام گذاشت.
*اینکه خودت در بازی با فولاد فیکس شدی، جالب نبود؟
قبلاً هم گفته ام فقط علی دایی است که حق دارد در مورد ترکیب تیم صحبت کند.
*حرف دیگری هم باقی مانده؟
حرف های زیادی دارم اما بگذارید بعد از بازی با ذوب آهن بیشتر با هم صحبت کنیم. امیدوارم در این شرایط حساس، حداقل هواداران ما را تنها نگذارند و برای بازی با ذوب آهن، به پرسپولیس کمک کنند.
۲۵۱ ۴۱