ملت ایران:محمد مایلی کهن فقط یک گام تا رسیدن به آرزوی دیرینه اش فاصله دارد. او همه رقبا را کنار زده و اگر حمید درخشان را هم کنار بزند، فردا سرمربی پرسپولیس می شود.

محمد مایلی کهن را کمتر کسی به عنوان یک مربی کارآمد در فوتبال ایران می شناسد. او روزگاری سرمربی تیم ملی ایران بود و با آن تیم در جام ملتهای آسیا نتایج درخشانی گرفت. ولی آن موفقیت ها بیشتر محصول نسل درخشانی بود که در فوتبال ایران ظهور کرده بود؛ نسلی با محوریت علی دایی، خداداد عزیزی و کریم باقری. خیلی های دیگر نیز می توانستند با آن تیم مقام سومی جام ملتهای آسیا را کسب کنند. بعدها علی دایی هم گفت که تیم مایلی کهن هیچ برنامه و تاکتیک روشنی نداشت.

اینکه مایلی کهن در سال ۱۹۹۶ بازیکنانی خوب داشت و نتایجی خوب گرفت، البته چیزی از ارزش های کار او نمی کاهد. به هر حال او هم در آن موفقیت سهم داشت. اما سال های بعدی دوران مربیگری مایلی کهن نشان داد که درخشش در جام ملتهای آسیا، یک اتفاق در کارنامه مایلی کهن بوده است. اتفاقی که دیگر حتی در لیگ ایران هم تکرار نشد.

با این حال، مایلی کهن به برکت همان درخشش، سال ها در لیگ برتر ایران مربی این تیم و آن تیم شد. تقریباً در همه تیم ها نیز عملکردی ضعیف داشت. از سایپا گرفته تا فولاد. ولی او با نتایجی که گرفته است کاری ندارد. مایلی کهن مربیگری پرسپولیس را حق خودش می داند؛ طلبی تاریخی که هنوز وصول نشده.

چرا مایلی کهن که این همه ناکامی را در دوران مربیگری اش در لیگ برتر تجربه کرده است، مربیگری پرسپولیس را حق خودش می داند؟ دقیقاً معلوم نیست! شاید به دلیل سال های طولانی توپ زدنش در پرسپولس. اگر علی دایی که فقط چند سال پرسپولیسی بود، می تواند مربی پرسپولیس شود، چرا مایلی کهن نتواند که سال ها در پرسپولیس بازی کرد؟

نکته عجیب اما این جاست که مدیران پرسپولیس با چه دلیل موجهی می خواهند تیمشان را دست یکی از ناکام ترین مربیان لیگ برتر بدهند؟ آنها با گل محمدی فقط یک بار باختند و او را عزل کردند و حالا می خواهند مرد ناکام لیگ برتر را مربی تیمشان کنند!

به نظر می رسد مایلی کهن اگر چه در مربیگری ناکام بوده ولی در یک چیز تبحر داشته و آن هم القاء این نکته به مدیران پرسپولیس است که پرسپولیس به مایلی کهن بدهکار است! مدیران پرسپولیس این طلب تاریخی را به رسمیت شناخته اند که اکنون مشغول شش و بش کردن بین مایلی کهن و درخشان اند.

آنها اگر مایلی کهن را سرمربی پرسپولیس کنند، احتمالاً یکسال ناکام دیگر را نیز تجربه خواهند کرد. ولی چه باک! لااقل دیگر حسابشان را با " ممد مایلی " تسویه کرده اند! هر چند که بی تردید، مایلی کهن پس از کناررفتن از پرسپولیس نیز، همه کاسه کوزه ها را سر دیگران می شکند و به هیچ وجه نقش خودش را در ناکامی پرسپولیس نمی پذیرد!