میثم بهرامی / شاید اگر فدراسیون فوتبال می دانست آیین نامه جدیدش این همه حاشیه ساز می شود، هیچ وقت حاضر نمی شد این آیین نامه را تنظیم کند. آیین نامه انضباطی جدید فوتبال ایران محرومیت هایی سنگین برای افرادی که از داوری انتقاد می کنند در نظر گرفته که این جرایم در سال های گذشته وجود نداشته. هدف فدراسیون از این کار، جلوگیری از انتقادهای بی رویه بازیکنان و مربیان از عملکرد داوران بوده.
اما حالا سوال اصلی اینجاست که آیاد این تهدیدها و در نظر گرفتن محرومیت های سنگین می تواند مانع اعتراض مربیان و بازیکنان به عملکرد داوران شود؟ با وجود هشدارهای فدراسیون، در هفته اول لیگ برتر ثابت شد که مربیان و بازیکنان نمی توانند عصبانیت بعد از مسابقه خود را کنترل کنند و اگر از عملکرد داور رضایت نداشته باشند، علیه داور حرف می زنند. نمونه آن بازیکنان پرسپولیس و علی دایی بودند که علی داوری صحبت کردند. یحیی گل محمدی سرمربی ذوب آهن هم توجهی به تهدیدهای فدراسیون نکرد و علی داوری حرف زد.
البته فدراسیون فوتبال هم خیلی زود به این مصاحبه ها واکنش نشان داد و دوشنبه ۱۳ مرداد جرایم نقدی برای افرادی که علیه داوری مصاحبه کرده بودند در نظر گرفت. علی دایی، مهرداد کفشگری، محسن بنگر و یحیی گل محمدی افرادی بودند که به خاطر اعتراض به داوری های هفته اول جریمه شدند. فدراسیون چهارشنبه هم اعلام کرد که اگر این نفرات جریمه خود را تا پیش از مسابقه هفته دوم واریز نکنند، حق همراهی تیم خود را ندارند. نکته جالب توجه در مورد علی دایی این بود که او در مورد آیین نامه جدید فدراسیون، با هوشنگ نصیرزاده رییس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال که این آیین نامه را تدوین کرده هم به جنگ رسانه ای پرداخت و چند بار علیه او مصاحبه کرد.
نصیرزاده در مورد آیین نامه جدید انضباطی فدراسیون فوتبال به ایسنا می گوید: «از این پس بر اساس آیین نامه جدید کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال هر کس قبل و بعد از انجام مسابقه چه در جراید و برنامه های تلویزیونی، رادیویی و چه در زمان برگزاری مسابقه علیه داوری صحبت کند بلافاصله و بدون احضار یک ماه محروم خواهد شد. این ماده از مقررات اروپایی تقلید و همانند آن نوشته شده و موضوع عجیبی نیست.»
شاید زمانی که این آیین نامه تدوین می شد مسئولان فدراسیون تصور می کردند که دیگر کسی علیه داوری ها حرف نخواهد زد اما حالا که فقط یک هفته از شروع لیگ گذشته، مشخص شده که اهالی فوتبال چندان هم این آیین نامه را جدی نخواهند گرفت. ظهر روز چهارشنبه، مجید جلالی سرمربی سایپا که در نشست خبری پیش از دیدار هفته دوم تیمش شرکت کرده بود، خطاب به مسئولان فدراسیون فوتبال گفت که نمی شود با زور، جلوی اعتراضات به داوری را گرفت. او گفت که فدراسیون برای رسیدن به هدف خود باید به روش های فرهنگی رو بیاورد.
از طرفی منصور ابراهیم زاده سرمربی پیکان هم در نشست خبری پیش از دیدار هفته دوم تیمش ضمن اعتراض به عملکرد داور هفته اول گفت: «تیم ما از همین ابتدای لیگ با مشکل داوری مواجه شده. سال قبل هم از هفته چهارم داوری ها به ضرر ما شد. امسال از همین هفته اول این اتفاق افتاده. برنامه نود هم اشتباهات داوری را نشان داد. امیدوارم داوران با اراده تر تصمیم بگیرند. امیدوارم تیم های ما از اشتباهات داوری ضرر نکنند.» این مصاحبه ها ثابت کرد که اهالی فوتبال خیلی هم به آیین نامه انضباطی جدید توجه نمی کنند و اگر واقعا اعتراضی داشته باشند، آن را بیان می کنند. حالا شاید مسئولان فدراسیون فوتبال هم به این نتیجه رسیده باشند که اگر این قدر روی آیین نامه جدید انضباطی تاکید نمی کردند، حاشیه های داوری لیگ خیلی دیرتر از هفته اول شروع می شد و مجبور نبودند از همین ابتدای لیگ، پاسخگوی اعتراضات اهالی فوتبال به داوری ها باشند.
۴۳ ۴۳