به نقل از سایت رسمی فدراسیون، اسماعیل حسن زاده رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال گفت: با توجه به اینکه در آئین نامه انضباطی قبلی فدراسیون، خلاء هایی وجود داشت و نواقصی از سوی افراد مختلف مطرح می شد و ضمن اینکه کیفیت فوتبال ما رو به رشد است باید طبق استانداردهای فیفا و ای ف سی پیش رویم. بر همین اساس ضرورت تغییر در آئین نامه را در دستور کاری خود قرار داده و از مرداد ۹۳ آیین نامه جدید کمیته انضباطی اجرایی شده تا بتوانیم روند رو به رشدی را شاهد باشیم. در این آئین نامه قطعا موارد جدیدی تدوین شده که می توان به فوریت در رسیدگی و تصمیماتی که برای صدور رای باید اجرا شود، اشاره کرد.

وی در ادامه بیان کرد: افزایش تعداد اعضای کمیته انضباطی با توجه به حجم کار و اینکه در هر جلسه ای حداقل سه نفر باید حضور داشته باشند، به استناد آئین نامه جدید ۲ عضو دیگر هم اضافه شده و می توانند در جلسات شرکت کنند. در خصوص شدت مجازات هم کمیته انضباطی در آیین نامه جدید خود شدیدتر عمل می کند و اعداد ارقام نسبت به گذشته بیشتر شده و در قسمت هایی که محرومیت برای خاطیان وجود دارد نیز، محرومیت های شدیدتری نسبت به قبل در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در آیین نامه جدید آمده است که کمیته انضباطی صلاحیت رسیدگی به برخی از پرونده ها را ندارد، گفت: در آیین نامه جدید، بخشی از پرونده ها از صلاحیت کمیته انضباطی خارج شده است. به عنوان مثال امور مربوط به قراردادها و اختلافات مالی باشگاهها و بازیکنان دیگر در این کمیته رسیدگی نمی شود و باید در تشکیلات دیگری مانند کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و یا شورای حل اختلاف فوتبال رسیدگی شود. در آیین نامه انضباطی فعلی تشویق برای بازیکنان و یا کادر فنی وجود ندارد و اگر رفتاری مستحقق تشویق باشد از سوی کمیته برگزار کننده مسابقات باید برای افراد تشویق در نظر گرفته شود. همچنین تخفیفی در مجازات دیگر وجود ندارد اما تعلیق مجازات طبق شرایطی که در آیین نامه پیش بینی شده، برای متخلفین خواهیم داشت. ضمنا هر گونه اتفاقی که باعثناتمام ماندن مسابقه رسمی شود، دیگر کمیته انضباطی در خصوص سه بر صفر شدن و یا برگزاری و عدم برگزاری مسابقات تصمیم نمی گیرد بلکه این کمیته برگزار کننده مسابقات است که در این خصوص تصمیم گیری می کند.

رئیس کمیته انضباطی افزود: با تشکیل کمیته اخلاق، بحثهای مخصوص به مسائل خارج از زمین فوتبال مثل ارتباطات غیر قانونی و یا مسائل مربوط به تبانی، رفتار ها و یا اعطای امتیازات و هر موردی که علیه اخلاق است و در آیین نامه اخلاق مشخص شده دیگر در صلاحیت رسیدگی کمیته انضباطی نیست.

حسن زاده در ادامه درباره اینکه از این پس رای های دوپینگ توسط این کمیته صادر می شود، گفت: کمیته انضباطی از این پس، رای خود را در خصوص پرونده های دوپینگ صادر می کند. در واقع در صورت مثبت اعلام شدن دوپینگ از سوی بازیکنان، کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال پس از بررسی و در اختیار گذاشتن مدارک کامل به کمیته انضباطی، پرونده را جهت اعلام رای و تصمیم گیری در خصوص آن به این کمیته ارسال می کند. در واقع این موضوع طبق فرمان فیفا است که کمیته انضباطی کشورها باید به عنوان رکن قضایی رای دوپینگ را صادر کنند. در مجموع ۹۰ ماده و ۹ تبصره در آیین نامه جدید وجود دارد البته این آیین نامه نیز خالی از نقص نیست اما ما تمام تلاشمان را به کار می گیریم تا مشکلی به وجود نیاید.

رئیس کمیته انضباطی در خصوص برگزاری سمینار روسای کمیته های انضباطی استانهای کشور به میزبانی مشهد مقدس گفت: این سمینار روز پنجشنبه ۱۶ مرداد ماه در مشهد مقدس برگزار می شود که یکی از دلایل برگزاری این همایش موضوع آیین نامه است. چرا که نحوه اجرای آیین نامه در تمامی لیگ ها مخصوصا لیگهای داخلی استانها، بررسی می شود تا استانها با مشکلی در خصوص اجرای این آیین نامه مواجه نشوند. علاوه بر آن عملکرد همکاران انضباطی در استانها را بررسی می کنیم. در این زمینه هوشنگ نصیرزاده در خصوص آیین نامه جدید مطالبی را مطرح میکند.

وی در پایان از همکاری هیات فوتبال در مشهد مقدس به منظور برگزاری سمینار تقدیر و تشکر کرد.