پیکان سایپا دو تیم صنعتی فوتبال ایران از حیثوابستگی به صنایع خودروسازی و حضور مشترک عناصری مثل مهدی دادرس، بیژن ذوالفقارنسب و… شباهت دارند اما تفاوت های دو تیم از حیثنتیجه گیری و رسیدن به اهداف تیمی کاملا چشمگیر است؛ از جمله اینکه سایپا سه بار قهرمانی لیگ را تجربه کرده پیکان تجربه ی سه بار سقوط را دارد.

سایپا برای رسیدن به شرایط امروز از استراتژی گام به گام بهره برده و از دسته چهارم تهران به بالاترین سطح رسیده؛ درحالیکه پیکان در دو دوره ی حضورش در بالاترین سطح یک بار امتیاز پرسپولیس و بار دیگر بار دیگر امتیاز بهمن را خریده است.

امسال پیکان و سایپا یک شباهت عمده به هم دارند. پیکانی ها با فرهاد کاظمی سال گذشته عملکرد موفقی داشته و به لیگ برتر صعود کرده اند. سایپا هم با فیرات حضوری شایسته در مسابقات سال گذشته لیگ برتر داشت اما هر دو تیم موفق پارسال با تعویض سرمربی مواجه شده اند. برای این دو تیم یک وجه تفاوت دیگر هم قائل هستیم. پیکانی ها با خرید ستارگانی مثل مهدی رحمتی، ساموئل و نصرتی در مسیر گلخانه ای موفقیت قرار گرفت اما سایپا با ساختن تیمی جوان و حفظ شاکله سال گذشته کاملا هماهنگ با اهداف آینده نگرانه ی سرمربی جدید خود؛ یعنی مجید جلالی است.

پیکان زخم خورده از باخت دو بر صفر به سپاهان و سایپا لطمه خورده از تساوی خانگی با نفت مسجدسلیمان که در حال حاضر کم‎شناس ترین تیم لیگ برتر به نظر میرسد روحیه خوبی برای مصاف رودررو ندارند. آخرین بازی های دو تیم در مسابقات لیگ دوازدهم شکل گرفته است؛ جایی که سایپا هر دو بازی رفت و برگشت را با نتیجه مشابه دو یک حریف را با شکست مواجه ساخت. دست آخر یک شباهت دیگر هم در این بازی وجود دارد؟ دو تیم صنعتی لیگ هنوز نتوانسته اند گلی برابر حریفان به ثمر برسانند.