پپ گواردیولا تاکید کرد که او به استفاده از یک سبک یا سیستم بازی خاص در بایرن مونیخ وابسته نیست و تلاش نمی کند که بایرن مونیخ را به نسخه آلمانی بارسلونای قدرتمند، تیمی که در فاصله سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ تمام جام ها را درو کرد، تبدیل کند.

گواردیولا که در دوره چهار ساله مربیگری اش در بارسلونا سه قهرمانی در لالیگا، دو قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، دو قهرمانی در جام باشگاه های جهان و دو قهرمانی در جام حذفی اسپانیا، فصل گذشته در بدو ورودش به بایرن مونیخ توانست دوگانه قهرمانی در بوندس لیگا و جام حذفی آلمان را برای باواریایی ها به ارمغان بیاورد و آنها را به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا برساند.

گواردیولا اما به خاطر شکست سنگین شاگردانش در خانه به دست رئال مادرید در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا به شدت مورد انتقاد واقع و به تلاش برای القای تیکی تاکا به باواریایی ها متهم شد، اتهامی که خود حاضر به پذیرش آن نیست.

وی در این باره گفت: من باید شیوه و تاکتیک هایم را با توجه به سبک و شیوه بازیکنانم تطبیق دهم و نمی توانم هر طور که می خواهم به آنها بگویم بازی کنند. البته من برای تیم ایده هایی دارم اما می دانم زمانی که حرف از تاکتیک باشد اول باید دید که مهارت و توانایی های بازیکنان مان چگونه است.

گواردیولا ادامه داد: نمی شود درباره تاکتیک ها حرف زد بدون آنکه توجه به مهارت بازیکنان مان داشته باشیم. این مهمترین چیز است. برای تحلیل استعداد، قدرت روانی بازیکنان و پس از آن هماهنگ شدن با یکدیگر، باید پتانسیل بازیکنان را شناخت و این بهترین راه برای تشکیل یک تیم است.

سرمربی پیشین بارسلونا تصریح کرد: باید بازیکنانم را در خصوص بهترین شیوه بازی توجیه کنم اما در نهایت این من هستم که باید خودم را با توانایی های آنها وفق دهم چون نیامده ام که ذهنیت و توانایی های آنها را تغییر دهم. من به بایرن مونیخ نیامده ام که فرهنگ فوتبال این تیم یا تیم ملی آلمان عوض کنم و باید یاد بگیرم که خودم را با توانایی تک تک بازیکنانم وفق دهم.