به گزارش ملت ایران به نقل از گل – مهرداد میناوند همبازی مهدوی کیا و گل محمدی و علی کریمی بوده، بازیکنی که مثل همیشه جذاب مصاحبه می کند.
آقای میناوند در برنامه دیشب ۹۰ اتفاق و صحبت هایی پیرامون باشگاه پرسپولیس شد که دوست داشتیم نظر شما را به عنوان یک پیشکسوت بدانیم؟
حرف هایی که من می زنم شاید به مذاق بعضی ها خوش نیاید. اما من منطقی حرف می زنم و دنبال این نیستم که کسی خوشش بیاید یا نه. من عاشق پرسپولیس هستم و این حس یک غریزه است. من حتی برای مراسم پیشکسوتان که دعوت شده بودم نرفتم. سردار هم خیلی ناراحت شد اما گفتم که نیامد چرا که نمی خواستم حرف و حدیثپیش بیاید. من همیشه حرف های حق را زده ام و برایم مهم نبوده که کسی از حرف حق من ناراحت شود. روزی من دست خداست و من حرفم را می زنم. اما پیرامون برنامه دیشب ۹۰، باید بگویم آقای فردوسی پور چرا جوری حرف می زنی که آدم شک می کند که تحت تأثیر بعضی ها قرار گرفته ای؟ چرا بعد از شکست پرسپولیس که مردم همه داغ هستند و ناراحت هستند میایی آن نظر سنجی اس. ام. اس را می گذاری. اگر یک هفته صبر می کردی و آن کار را می کردی عادلانه بود. اما اینکه می آیی بلافاصله پس از شکست پرسپولیس این نظرسنجی را می گذاری بی نجابتی است. من خودم از یحیی به خاطر تعویض کریم انصاری فر ناراحت بودم اما هنگامی که فهمیدم انصاری فر شب قبل از بازی تب و لرز داشته و به زور بازی می کرده شرمنده خودم شدم. در برنامه دیشب ۹۰ حق مطلب ادا نشد، حتی هنگامی که یحیی و رویانیان را عادل روی خط آورد با توجه به حجم اتهاماتی که به آنان وارد شده بود مدام می گفت که وقت نیست و وقت کم است. در حالی که آنها باید از خود دفاع می کردند.
تو از یحیی حمایت می کنی؟
خدا شاهد است که من خیلی وقت است که نه سردار را دیدم و نه یحیی را. اما باید بگویم که کمی هم باید به آنها حق داد. یحیی یک جنازه را تحویل گرفته بود که مدعی سقوط بود. اما همان تیم را احیا کرد و انصافاً بازی های خوبی هم با پرسپولیس انجام داد و تیم را تا ردة ششم آورد و به فینال جام حذفی رساند. به نظر من تیمی که خودش نبسته بود را خیلی خوب هدایت کرد و کارنامة خیلی خوبی هم از خود بجای گذاشته بود. مدیریت این باشگاه را هم باید جزو بهترین مدیریت های تاریخ بدانند. به نظر من حبیب کاشانی، امیر عابدینی و رویانیان جزو بهترین مدیر های تاریخ پرسپولیس بوده اند چرا که رویانیان به پرسپولیس که یک گوشت قربانی شده بود نظم داد و برای این تیم کلی پولسازی کرد. اگر چه فوتبالی نبوده اما فوتبالی ها را دور خود جمع کرد و این درست نیست که ما حالا که پرسپولیس باخته با شمشیر به جان این تیم بیفتیم.
صحبت هایی پیرامون بعضی از پیشکوستان پرسپولیس شد، نظر شما چیست؟
ما هر ضربه ای می خوریم از پیشکسوتان می خوریم. آنقدر که پیشکسوتان استقلال همدلی دارند در پرسپولیس این همدلی وجود ندارد. این که نمی شود همه بیایند و تیم بگیرند. مگر لیگ چندتا تیم دارد. درست است پرسپولیس ضعف دارد یحیی هم ضعف دارد، رویانیان هم اشتباهاتی داشته است اما آیا نمی شود این مشکلات را خصوصی به یحیی بگوییم. آنها به اندازه کافی به خاطر این باخت و رتبة پرسپولیس حالشان خراب است ما نباید خنجر بگیریم و به جان آنها بیافتیم. مگر بارسلونا در خانة خودش از بایرن ۳ گل نخورد ما که از آنها گنده تر نیستم اما همان بارسلونا را همه حمایت کردند و آمد در بازی بعد یک بازی خوب از خود به نمایش گذاشت. بازیکنان هم در پرسپولیس تلاش خود را کرده اند می دانم باخت سپاهان خیلی تلخ بود برای خود من تلخ ترین شب فوتبالی ام بود. اما نباید در این شرایط تیم را کوبید. ما پیشکوستی که می آید و زیر آب پرسپولیس را می زند نمی خواهیم. طرفداران هم این نوع پیشکسوتان را نمی خواهند کسانی که فقط به فکر خودشان هستند که از یک طرف به طور خصوصی مدام به مدیرعامل زنگ می زنند و از طرف دیگر کادر فنی را می کوبند. به نظر من حرف های آقای نژاد فلاح را در برنامه ۹۰ حرفه ای نمی دانم اگر چه ایشان فامیل من است اما کارشان را غیرکارشناسی می دانم…
به نظر تو خداحافظی مهدوی کیا مظلومانه بود؟
این حرف شما را قبول ندارم. بنظر من باشگاه در خداحافظی مهدوی کیا بد عمل نکرد. عده ای می گویند که چرا مهدوی کیا پنج دقیقه بازی کرد اما مهدی هم خودش قبول دارد. او یک ماه تمرین نکرده و نمی شود که بیاید در یک بازی مهم فیکس بازی کند. آقای فردوسی پور چرا می آیی صحبت های یک جانباز را نشان می دهی و بلافاصله بعد از آن می گویی خداحافظی مهدوی کیا مظلومانه بود؟ تو به دنبال بازی با احساسات مردم هستی. آقای عادل تو که فوتبالیست نبودی که چنین چیزها را بدانی وقتی فوتبالیست ۳ روز تمرین نکند از آمادگی دور می شود. تو از فوتبال چه می دانی که می گویی مهدی باید از ابتدا بازی کند. مهدی قرار نبوده فیکس باشد و نمی توانست بازی کند. چرا می آیی مهدی را روبه روی باشگاه قرار می دهی؟ مهدی مظلوم نیست. او ده سال در بوندس لیگا فوتبال بازی کرده و اگر در مراسم خداحافظی او تنها بود به این علت بود که تیم باخته بود و پرسپولیس ها خجالت می کشیدند کنار او باشند. چرا این را نمی گویی که بازیکنان پرسپولیس از روی مهدوی کیا خجالت می کشیدند؟ به نظر من مهدی باید از باشگاه حمایت کند و به عنوان کاپیتان پرسپولیس خودش را نشان دهد و واقعیات را بگوید. آقای فردوسی پور تو خواسته یا ناخواسته داری خطی برخورد می کنی و برنامه ات به بیراهه می رود.
مثل اینکه آقای کریمی هم خداحافظی کرده است؟
من از همین جا به علی کریمی می گویم شما باید بازی کنی. اعتقاد دارم کریمی دو – سال دیگر می تواند بازی کند. او نباید احساسی برخورد کند چرا که پرسپولیس و مردم به علی کریمی نیاز دارند. همانطور که استقلال به مجیدی نیاز دارد و همانطور که سهراب بختیاری زاده در صبا خیلی مثمر ثمر است. آقای کریمی تو نباید با احساسات تصمیم بگیری و به نظر من می توانی خیلی راحت در سطح اول فوتبال بازی کنی.
به نظر شما کدام تیم ها از نظر تاکتیکی بهتر از بقیه بودند؟
به عقیده بنده در یک مقعطی تراکتور و یک مقطع کوتاه استقلال. اگر چه استقلال بازیکنان خیلی بهتری نسبت به سایر تیم ها داشت. البته از بازی های با کیفیت تیم جوان فولاد و حسین فرکی نمی توان گذشت. ولی تاکتیکی ترین تیم امسال سپاهان بود و علت آن هم ثبات مدیریتی سپاهان است و اینکه در آنجا کسی با کسی دعوا ندارد و همه به فکر موفقیت سپاهان هستند. به نظر خیلی خوب است که موفقیت های سپاهان را مورد بررسی قرار دهیم.
حرف خاصی ندارید؟
جا دارد که از تماشاگران خوب پرسپولیس که تیم خود را تا دقیقه آخر مورد حمایت قرار دادند و رفتار خوبی هم از خود نشان دادند و باید بگویم که مهدوی کیا در خانه هم باشد مهدوی کیا است و مورد حمایت و علاقه مردم است. هرجا که هست برایش آرزوی موفقیت و پیروزی می کنم در آخر باید بگویم که ثبات مدیریتی مهمترین رکن موفقیت یک باشگاه است که امیدوارم وزیر ورزش یا هر کسی که مسئول است برای یک بار هم شده این ثبات مدیریتی را در پرسپولیس اجرا کنند و بگذارند رویانیان کارش را ادامه دهد. از پیشکسوتان هم می خواهم بجای این که ضعف ها را در بوق و کرنا کنند، آنها را به طور خصوصی به کادر فنی یا مدیریت بگویند و در محافل عمومی و رسانه ها از تیم خود حمایت کنند. من این حرف ها را به عنوان یک هوادار پرسپولیس می گویم و قضاوت را در مورد حرف هایم به عهده مردم فهیم و فوتبال فهم ایران به خصوص طرفداران پرسپولیس می گذارم.