ملت ایران:اگر در طول تاریخ دیدارهای رودرروی تیم های ملوان و پرسپولیس کفه ترازوی قرمزها در برد برابر ملوان کمی سنگین تر است ولی در طول ۱۲ دوره ای که تاکنون لیگ برتر برگزار شده، دو تیم آماری مساوی دارند.
در جریان دوره های گذشته لیگ برتر این دو تیم مجموعا ۲۱ بار با هم روبرو شده اند(ملوان در دوره سوم به علت سقوط به دسته اول غایب بود) که سهم هرکدام ۶ برد بوده و ۹ دیدار هم با نتیجه مساوی به پایان رسیده است.
بهترین نتیجه ملوان دو برد ۲ – صفر در دور برگشت لیگ های هشتم و یازدهم بوده است و بهترین برد قرمزها هم برتری ۴ – ۱ در مرحله رفت لیگ پنجم به دست آمده است.
در مجموع ۲۱ دیدار دو تیم ۵۸ گل به ثبت رسیده که سهم پرسپولیس ۳۰ و سهم ملوان ۲۸ گل بوده است.
پژمان نوری با زدن ۵ گل در دیدارهای رودررو برترین گلزن ملوان بوده و علیرضا واحدی نیکبخت هم با ۴ گل بهترین گلزن قرمزها به شمار می رود.
اولین بازی لیگ برتری دو تیم ۲۶ آذرماه سال ۸۰ برگزار شد که پرسپولیس با دو گل سهراب انتظاری در برابر تک گل جواد شیرزاد موفق به شکست ملوان شد و آخرین بازی هم در دور رفت همین لیگ دوازدهم بود که دو تیم در انزلی به تساوی ۲ – ۲ رضایت دادند؛ مسابقه ای که در آن مازیار زارع و احمد آهی برای ملوان و هادی نوروزی و امیرحسین فشنگچی برای پرسپولیس گلزنی کردند