ملت ایران:علی فتح اله زاده مدیرعامل باشگاه استقلال مشغول رقت و فتق امور برای سفر به امارات است. استقلالی ها خود را آماده بازی آخر در لیگ قهرمانان آسیا می کنند و این مسابقه هم مثل ۶ بازی قبلی اهمیت زیادی برای آنها دارد. گفتگوی ما با فتح اله زاده اما از جای دیگری شروع شد.
آقای فتح اله زاده دیروز هم بابت مسائل مالی گلایه داشتید، ظاهراً خیلی به شما سخت می گذرد؟
دیروز هم گفتم امسال سال بسیار سختی بود و من به عنوان مدیر تیم خیلی عذاب کشیدم تا تیم را آماده حضور در مسابقات کنم. در این روزها چندباری هم احساس کردم کم آورده ام و حرف از استعفا زدم. اما جالب این که دوستان به جای حمایت نوشتند من دنبال امتیاز گرفتن از وزارت ورزش هستم. اما چه پوئنی ما می خواستیم شرایط تیممان بهتر شود. همین حالا هم برای ادامه کارمان در لیگ قهرمانان و حضور قدرتمند در فصل بعد احتیاج به منابع مالی داریم. شوخی که نیست تعارف هم نیست. تیم الریان قطر بازیکنی دارد که هزینه اش ۱۰ سال ما را جواب می دهد. آنوقت ما هی باید دنبال یک قران و دوزار باشیم. همین می شود که آدم تمرکزش را برای کار از دست می دهد و می افتد به روزمرگی.
دربارة خودتان حرف می زنید؟
بله، ما امروز در مقابل تیم های دیگر حکم پراید را داریم. مجبوریم با بنز رقابت کنیم و هی بترسیم که پشت سرمان بگویند کار و رانندگی بلند نیست. همین می شود که فوتبال ایران از سرمایه گذاری روی ستاره ها غافل مانده و هنوز هم امثال فرهاد مجیدی و علی کریمی کار را در می آورند. بازیکنانی که خوب سن و سالشان خیلی بالاست. ما از ستاره خالی شده ایم و بخش مهمی از این موضوع به مدیریت فوتبال بر می گردد، مدیریتی که مجبور درگیر روزمرگی باشد نه برنامه ریزی.
آقای فتح اله زاده در ورزش و مردم راجع به مربیگری امیر قلعه نوعی در تیم ملی هم اظهار نظر کردید.
بله، آقای شفیعی از من سوال کرد من هم جواب دادم نیت و قصدی هم نداشتم اما امروز یکی از دوستان شما ناراحت شده و مقاله ای درباره من نوشته است در حالی که مسلم است ما با آقای کی روش نمی توانیم موفقیتی کسب کنیم و تازه حضور ایشان مانعی شده بر موفقیت تیم های ایرانی. الان بروید ببنید چرا سپاهان برای اولین بعد از این همه سال حضور در آسیا اینطور حذف شد. بروید از آقای کرانچار بپرسید. مسلم است که مشکل، مشکل برنامه ریزی ای بود که بازیکنان را فرسوده کرد. آن روز که ما برای بازی با تیم تاجیکستان ۲۰ روز لیگ را تعطیل کردیم و تازه از بازیکنان اصلی هم استفاده نکردیم باید فکر این روزها را هم می کردیم. اما متأسفانه من با حمله آپاچی ها روبه رو شدم در حالیکه حرف حق می زنم.
آیا با رفتن امیر قلعه نوعی به تیم ملی موافقید؟
به نظر من امیر قلعه نوعی را نباید مثل دفعه پیش به تیم ملی بیاوریم. آن دفعه هم تیم ملی در لبة پرتگاه بود و حضور قلعه نوعی باعثشد عمر مربی گری اش در تیم ملی کوتاه باشد. الان شرایط خوب نیست و قلعه نوعی باید وقتی بیاید که بتواند با فرصت زیاد برای تیم ملی برنامه ریزی کند و کار را جلو ببرد. در این صورت ما دورة بعد آبرومندانه به جام جهانی هم خواهیم رفت.
شما عازم امارات هستید، می روید که سرگروه بشوید؟
والا هنوز نمی دانیم که سرگروهی برای ما خوب است یا نه. نمی دانیم اول بشویم به نفعمان می شود یا نه. چون در آن گروه همه تیم ها شانس صعود دارند و بازی ها هم همزمان است.
آیا برای شما بهتر نیست که با پاختاکور بازی کنید؟
نه، اتفاقاً پاختاکور از نظر من بدترین حریف است. آنها فیزیکی هستند و بازی با آنها سخت است. ضمن اینکه از نظر رفت و آمد شرایط خیلی بدی دارند و ما حتماً در سفر به ازبکستان اذیت خواهیم شد. ترجیح من تیم نماینده قطر است. تیم اماراتی هم که به ما بخورد خوب است.
سوال آخر ما هم درباره احسان حاج صفی است؟ بعد از اتفاقاتی که افتاد باشگاه سپاهان هیچ حمایتی از این بازیکن نکرده است، نظر شما چیست؟
به نظر من بازیکنان سپاهان برخوردی که با حاج صفی می شود را می بینند و به ذهن می سپارند و این مناسب تیم حرفه ای سپاهان نیست. اتفاقی که در مورد حاج صفی افتاد پهلوانانه نبود. این بازیکن لول ملی دارد و معلوم است که همه تیم ها دوست دارند او را به خدمت بگیرند. آیا اگر حاج صفی هند نمی کرد از ارزشش کم می شد و تیم های دیگر او را نمی خواستند؟ تازه در شرایط فوتبال ایران که معلوم نیست من و قلعه نوعی باشیم یا نباشیم چه کسی می تواند دم بازیکن را برای سال بعد ببیند. من از آقای فرکی تشکر می کنم که به همه درس داد و گفت شایعه تماس با بازیکنانش حقیقت ندارد.
آیا از بازیکنان شما کسی جدا می شود؟
من به بازیکنان اطمینان دارم و آنها مختارند با هر تیمی که دلشان می خواهد صحبت کنند. مثلاً شنیده ام که تراکتور سازی دنبال رحمتی است. مگر چه اشکالی دارد. من مطمئنم رحمتی تا لحظه آخر برای ما می جنگد. بقیه هم باید همین رفتار را با بازیکنانشان داشته باشند.