اردوی تیم ملی بسکتبال ایران بدون بازیکنان اصلی تیم که تا انتهای لیگ برتر در رقابت بودند تشکیل شده و بازیکنان زیر نظر کادرفنی تمرین های پرفشاری دارند. تمرین های اردوی نخست تیم ملی بیشتر بدنسازی و حمله های بدون دفاع است تا بازیکنان با کسب آمادگی بیشتر بدنی خود را برای مراحل بعدی اردو آماده کنند.

در این اردو جز چند بازیکن مثل آرن داوودی، اصغر کاردوست و چند بازیکن دیگر بقیه بازیکنان تیم امید هستند و خود را برای حضور در جام ویلیام جونز آماده می کنند. مهمد بچیروویچ سرمربی تیم ملی ایران نیز بازیکنان را زیر نظر دارد و آنها را از نظر فنی آماده می کند.

در تمرین روز چهارشنبه تیم ملی بازیکنان بعد از یک ساعت دویدن و تمرین های بدنسازی زیر نظر مهدی حسن زاده بدنساز تیم ملی کارهای فنی خود را زیر نظر مربیان آغاز کردند. مهران شاهین طبع، محمد کسایی پور، صفاعلی کمالیان و مهمد بچیروویچ تمرین های فنی بازیکنان را زیر نظر داشتند. بچیروویچ بیش از همیشه بازیکنان را در مسائل فنی راهنمایی می کرد و گاهی با فریادهای خود بسکتبالیست ها را به توجه بیشتر در انجام کارهای تاکتیکی فرامی خواند.

صمد نیکخواه بهرامی کاپیتان تیم ملی بسکتبال نیز در این تمرین حضور داشت و از نزدیک شاهد تمرین های تیم ملی بود. بچیروویچ نیز دقایقی با کاپیتان تیمش به تنهایی صحبت کرد و از وضعیت او پرسید.

با به پایان رسیدن تمرین تیم سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران با ایسنا به گفت و گو پرداخت و از وضعیت تیم ب و برنامه هایش و اهدافش برای جام جهانی و بازی های آسیایی صحبت کرد که در ادامه می خوانید:

*وضعیت اردوی تیم ب چطور پیش می رود؟

خب ما تیم ملی ب را مخصوص بازیکنان جوان تشکیل دادیم. بازیکنانی که استعداد، توانایی و پتانسیل بالایی دارند و می توانند در اردوها حاضر باشند. این بازیکنان وارد اردو می شوند تا زیر نظر باشند و رشد کنند و آماده شوند. برنامه ریزی کرده ایم که تیم ب هر تابستان وارد اردو شود و برنامه های خاص خودش را داشته باشد. یعنی هر تابستان برای تیم امید برنامه و تورنمنت داریم که در سال جاری این تیم به ویلیام جونز اعزام می شود.

*تنها ویلیام جونز؟

بله به این دلیل که امسال برنامه های بسیار زیادی داریم و همه تیم های ما درگیر رقابت هستند. تیم جوانان قهرمانی غرب آسیا و بعد آسیا را پیش رو دارد. تیم ملی بزرگسالان هم تورنمنت های مختلف، جام جهانی، کاپ آسیا و بازی های آسیایی را در پیش رو دارد. تیم امید شاید در ماه اکتبر راهی جام ABA در چین شود و در آن مسابقات شرکت کند.

*دلیل برنامه ریزی ویژه شما برای تیم امید چیست؟

چرا؟ به این دلیل که من به دو روز آینده بسکتبال ایران نگاه نمی کنم. من از امروز برای چند سال آینده برنامه دارم. المپیک ۲۱۰۶، سال های ۲۰۱۹ و در کل آینده بسکتبال ایران که باید از امروز ساخته شود. این بازیکنان توانایی و پتانسیل دارند و می توانند در آینده جزو بهترین ها باشند اگر از امروز تلاش کنند و قدر فرصت هایی که دارند را بدانند.

*وضعیت بازیکنان را چطور می بینید؟

این بازیکنان در این فصل درگیر لیگ بودند و زمان خوبی هم داشتند که بازی کنند. شرایطشان خوب است اما باید بیشتر تلاش کنند. سعی کردیم در این مدت تمرین های بدنسازی داشته باشیم و از نظر فنی هم در دفاع و حمله با آنها کار کنیم تا آماده شوند. برنامه های آن ها با برنامه های تیم ملی اصلی یکی است و طبق یک سیستم کار خواهند کرد. در هر حال این نسل جوان ایران است. البته یکی دو نسل دیگر هم در تیم های جوانان و نوجوانان هستند اما فعلا این ها در قالب تیم امید و پشتیبان تیم اصلی ایران کار می کنند.

تیم ملی چطور در جام جهانی و بازی های آسیایی شرکت می کند؟

ما با قدرت کامل راهی جام جهانی می شویم اما درباره بازی های آسیایی باید آن زمان شرایط را ارزیابی کنیم. من برای نخستین بار است که در این موقعیت قرار می گیریم. ابتدا یک تورنمنت سنگین هم از نظر فنی و هم از نظر روانی و بلافاصله یک تورنمنتی که برایمان بسیار ارزشمند است و به دنبال مقام هستیم. به همین دلیل باید منطقی گام برداریم. احتمال دارد که بعد از جام جهانی و ارزیابی شرایط من تغییراتی در ترکیب داشته باشم و بازیکنان تازه نفس و جوان را وارد ترکیب کنم. بازی های آسیایی برایمان خیلی مهم است و بعد از جام جهانی باید بلافاصله عازم کره شویم و به همین دلیل باید نفراتی آماده از هر نظر داشته باشیم. تیم امید هم در آن زمان جام ویلیام جونز را رفته و نفرات آماده خواهند بود که اگر لازم شد تغییراتی داشته باشیم.

*تیم ملی جوانان هم نایب قهرمان بزرگسالان منطقه شد. این تیم را چطور دیدید؟

به تیم ملی جوانان و مربیانش تبریک می گویم. خیلی خوب بازی کردند و نتیجه کارشان را گرفتند. عملکردشان عالی بود. جز اردن بقیه تیم ها را که از نظر سنی بزرگتر بودند را شکست دادند و دوم شدند. اردن تیم قدرتمندی است و هم اکنون نفرات کاملی دارد. تیم بزرگسالان ما نیز برابر این اردن با تمام نفرات کار آسانی ندارد و ما دیدیم که جوانان برابرش خوب کار کردند. این اتفاق گام خوبی برای جوانان بود و می تواند در آمادگی بیشتر برای قهرمانی آسیا به آنها کمک کند.