تیم ملی ایران تابستان سال جاری چهارمین حضورش را در جام های جهانی تجربه می کند. شاگردان کارلوس کی روش که توانستند به عنوان تیم نخست گروهشان به جام جهانی صعود کنند، در گروه F این رقابت ها با تیم های ملی آرژانتین، نیجریه و بوسنی وهرزگوین همگروه هستند.

پایگاه اینترنتی بلیچر ریپورت در ادامه معرفی تیم های حاضر در جام جهانی ۲۰۱۴ به معرفی تیم ملی ایران پرداخت. در این گزارش آمده است: «تیم ملی ایران تاکنون سه بار در جام جهانی حضور داشته اما هیچگاه موفق نشده است از گروه خود در مرحله مقدماتی صعود کند. شاگردان کی روش در برزیل نیز کار سختی را پیش روی دارند و باید برای صعود از گروه خود با تیم های آرژانتین، نیجریه و بوسنی وهرزگوین بجنگند.

ایران بازی های انتخابی جام جهانی را با پیروزی خارج از خانه برابر ازبکستان آغاز کرد. در ادامه ۲ نتیجه ضعیف برابر قطر و لبنان باعثنگرانی هواداران فوتبال ایران شد. بازی های انتخابی جام جهانی به روز های اوجش نزدیک می شد و کمتر کسی برای ایران شانس صعود مستقیم به جام جهانی متصور بود. در نهایت کسب ۳ پیروزی در ۳ بازی آخر ایران در این رقابت ها باعثشد تا تیم کارلوس کی روش بالاتر از کره جنوبی به عنوان تیم نخست جواز حضور در این رقابت ها را به دست آورد.

کارلوس کی روش از سال ۲۰۱۱ روی نیمکت تیم ملی ایران نشست و در حال حاضر دوازدهمین حضور خود را روی نیمکت یک تیم تجربه می کند. این سرمربی ۶۱ ساله امیدوار است برای اولین بار بتواند همراه ایران به مرحله دوم جام جهانی راه یابد. موفقیت هایی که کی روش با تیم جوانان پرتغال و تیم مترو استارز داشت باعثشد تا سران فدراسیون فوتبال ایران در سال ۲۰۱۱ پیشنهاد مربیگری در تیم ملی را به او بدهند.

سال ها حضور در کنار سرآلکس فرگوسن در تیم منچستریونایتد و مربیگری در تیم رئال مادرید اوج کارنامه این مرد پرتغالی محسوب می شود. او در سال ۲۰۰۱ موفق شد همراه آفریقای جنوبی به جام جهانی صعود کند اما به دلیل اختلاف با رئیس فدراسیون این کشور در جام جهانی روی نیمکت این تیم نبود.

سرمربی ۶۱ ساله تیم ملی ایران در سال ۲۰۱۰ همراه پرتغال در جام جهانی آفریقای جنوبی حاضر بود و توانست از گروه خود به مرحله بعد صعود کند اما شکست برابر اسپانیا باعثشد تا این تیم نتواند به مراحل بالاتر برسد.

ستاره: جواد نکونام

ستاره تیم ملی فوتبال ایران جواد نکونام، کاپیتان این تیم است که در مرکز زمین فعالیت می کند. هافبک شوتزن ایرانی که ۱۳۶ بار پیراهن تیم ملی ایران را پوشیده است و سابقه بازی در جام جهانی آلمان را نیز در کارنامه خود دارد. نکونام این فرصت را دارد که رکورد بازی علی دایی را در فوتبال ایران بشکند و به نام خود ثبت کند. هافبک ایرانی الکویت که ۶ سال در لیگای اسپانیا توپ زد، پس از بازگشت به فوتبال ایران به تیم استقلال پیوست و با این تیم به قهرمانی در لیگ رسید و در لیگ قهرمانان آسیا نیز تا مرحله نیمه نهایی صعود کرد.

بازیکن تماشایی: اشکان دژاگه

اشکان دژاگه، بازیکن ایرانی فولام انگلیس مدت زیادی نیست که در تیم ملی ایران بازی می کند اما در همین مدت کم نیز توانسته است بازی های خوبی را از خود به نمایش بگذارد و به ستاره تیمش تبدیل شود. دژاگه می تواند در جام جهانی بهترین بازیکن ایران شود. او در تیم فولام انگلیس بازی های خوبی را از خود به نمایش گذاشته است.

تاریخچه

تیم ملی ایران تاکنون ۳ بار حضور در جام جهانی را در کارنامه خود ثبت کرده است. آنها اولین بار در سال ۱۹۷۸ در آرژانتین حاضر بودند و توانستند اولین امتیاز خود را در این رقابت ها برابر اسکاتلند به دست آوردند اما دو شکست برابر هلند و پرو مانع از صعود ایران به مرحله بعد شد. ایران در دومین حضور خود در جام جهانی موفق شد بهترین نتیجه خود را تا امروز به دست اورد که اوج آن برتری ۲ بر یک برابر آمریکا بود. ایرانی ها در سومین حضور خود در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان حاضر بودند اما فقط به یک تساوی برابر آنگولا بسنده کردند.

آمار ایران در جام جهانی

مسن ترین بازیکن: علی دایی با ۳۷ سال سن در جام جهانی ۲۰۰۶

بیشترین بازی در جام جهانی: مهدی مهدوی کیا با ۶ بازی در جام های ۱۹۹۸ و ۲۰۰۶

جوان ترین بازیکن: حسین کعبی با ۲۰ سال و ۹ ماه در جام جهانی ۲۰۰۶

بیشترین بازی در تیم ملی ایران:

علی دایی ۱۴۹ بازی

جواد نکونام ۱۳۶ بازی

علی کریمی ۱۲۷ بازی

مهدی مهدوی کیا ۱۱۱ بازی

حسین کعبی ۸۹ بازی

کریم باقری ۸۷ بازی

برنامه بازی های ایران در جام جهانی:

ایران – نیجریه ۲۶ خرداد در ورزشگاه بائیکسادا شهر کوریتیبا

ایران – آرژانتین ۳۱ خرداد در ورزشگاه مینه رائو شهر بلوهوریزنته

ایران – بوسنی وهرزگوین ۴ تیر ورزشگاه فونته نوآ شهر سالوادور