محمدرضا کسرایی درباره اتفاقات رخ داده در بازی استقلال و العین امارات در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا گفت: ناظر بازی آن اتفاقات را گزارش کرده و نوشته که سه نارنجک از سوی هواداران استقلال پرتاب شده که یکی روی سقف نیمکت العین فرود آمده است. مطمئنا ظرف چند روز آینده AFC به باشگاه استقلال نامه می دهد و از آنها پاسخ می خواهد.

به گزارش ملت ایران به نقل از ایسنا، وی افزود: متاسفانه این اتفاق بارها تکرار می شود. آخرین lرتبه باشگاه سپاهان به همین دلیل ۳۰ هزار دلار جریمه شد. اگر این اتفاق تکرار شود می تواند به محرومیت حضور تماشاگران منجر شود. پرتاب نارنجک در بازی استقلال برای اولین بار رخ داد، ولی قبلا در ورزشگاه آزادی و در جریان بازی تیم ملی این اتفاق رخ داده بود. امیدواریم که AFC به جریمه نقدی یا نهایتا توبیخ کتبی بسنده کند.

کسرایی در ادامه درباره صحبت های علی کفاشیان مبنی بر وجود هفت استادیوم کلاس A در ایران، گفت: طبق بازدیدی که مسئولان AFC از امکانات ایران داشتند، ما چهار ورزشگاه کلاس A داشتیم. ورزشگاه های ثامن مشهد، فولاد شهر اصفهان، شهید باهنر کرمان و آزادی تهران، چهار ورزشگاه کلاس A ما بودند. پس از سقوط ابومسلم به لیگ یک، استادیوم های ما به سه عدد کاهش یافت.

وی ادامه داد: از وقتی شروع کردیم به اختصاص مجوز حرفه ای به باشگاه ها، کار استانداردسازی استادیوم ها آغاز شد. ضمن این که باید از رقابت های زیر ۱۶ سال آسیا هم میزبانی می کردیم. به این ترتیب با اضافه شدن ورزشگاه های یادگار امام(ره) قم و تبریز، انقلاب کرج و خلیج فارس هرمزگان تعداد ورزشگاه های کلاس A ما به هفت عدد رسید. اکنون ما هفت استادیوم کلاس A منفی داریم.

کسرایی در ادامه گفت: طبق قواعد AFC سه سطح استادیوم A وجود دارد. A منفی، A و A مثبت. این سه سطح از نظر امکانات با هم متفاوت هستند. مثلا استادیوم های A منفی حداقل نیمی از سکوهای شان باید مسقف باشد، ولی استادیوم های A و A مثبت بیش از نیمی باید سقف داشته باشند. یا در استادیوم های A منفی، جایگاه خبرنگاران باید ۲۰ صندلی داشته باشد، در حالی که در استادیوم های کلاس A مثبت باید حداقل ۵۰ صندلی باشد.

وی ادامه داد: متاسفم برای کسانی که می گویند حرف های کفاشیان دروغ بوده و فدراسیون سندسازی کرده است. ما اگر می خواستیم سندسازی کنیم به راحتی می توانستیم استادیوم های غدیر اهواز، اکباتان و دستگردی را هم با سندسازی معرفی کنیم و AFC هم می پذیرفت. فدراسیون این کار را نکرد و حقیقت را بیان کرد در حالی که می دانیم کشورهای دیگر از جمله قطر مدرک سازی کرده اند.

کسرایی در ادامه یا ارائه آمار و ارقام گفت: قطر از ۱۰۰۰ امتیاز AFC، ۸۳۸.۲ امتیاز را گرفت و ما ۸۱۳.۵ امتیاز و این امر نشان می دهد که فاصله ما و قطری ها چندان زیاد نیست. اگر ما با سند سازی یک ورزشگاه دیگر را اضافه می کردیم به راحتی قطر را جا می گذاشتیم و چهار سهمیه می گرفتیم. البته در حوزه استادیوم ها، قطر از ۱۴۰ امتیاز، ۱۳۹ امتیاز گرفته است و ما ۸۰ امتیاز. استرالیا ۱۱۶ و ژاپن ۱۴۰ امتیاز در این حوزه گرفته اند.

کسرایی در پایان با انتقاد از کسانی که در حرف های کفاشیان شبهه وارد کرده اند، گفت: متاسفانه این دوستان یا در کارشان غرض ورزی دارند یا اطلاع کافی ندارند. ما می توانیم معیارهای AFC گزارش و امکانات ورزشگاه های خودمان را منتشر کنیم تا همه بدانند که واقعیت همان چیزی است که رییس فدراسیون فوتبال بیان کرده است.