به گزارش سرویس خبرورزشیملت ایران: پایگاه اینترنتی فدراسیون بین المللی فوتبال در تحلیلی که از گروه F رقابت هایجام جهانی۲۰۱۴ برزیل داشته به شرایط ایران در این گروه هم اشاره کرده است.

تحلیل کلی:

گروه F تنها یک بازی کلاسیک دارد. به این معنی که تنها دو تیم این گروه قبلا با یکدیگر بازی کرده اند و پنج بازی دیگر به هیچ وجه در هیچ تورنمنتی برگزار نشده است که بخشی از آن به دلیل نخستین حضور تیم ملی بوسنی وهرزگوین در جام جهانی است و ایران هم تنها در رقابت های دوستانه با رقبای خود در این گروه مواجه شده است.

دو تیم آرژانتین و نیجریه که تیم های قوی تری در این گروه هستند از یکدیگر شناخت کافی دارند. دیدار آنها در ژوئن آخرین نسخه از تقابل های هیجان انگیز دو تیم مقابل یکدیگر بوده است که لیونل مسی و جان اوبی میکل در راس این تقابل هستند. این دو بازیکن پیش از این در رقابت های مختلف در قالب تیم های ملی خود سه بار با یکدیگر روبه رو شده اند: فینال جام جهانی زیر ۲۰ سال که در سال ۲۰۰۵ در هلند برگزار شد، فینال رقابت های فوتبال المپیک چین در سال ۲۰۰۸ و بازی دور گروهی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی که در سه بازی آرژانتین برنده از زمین خارج شد.

تیم ها:

درباره قهرمان دو دوره جام جهانی و همین طور مسی که دوباره شانس خود را برای قهرمانی بزرگ ترین تورنمنت فوتبالی امتحان می کند، چیز زیادی نیست که ندانیم. مردان آلخاندرو سابیا نخستین شانس برای صدرنشینی در گروهی هستند که نیجریه در پنجمین حضورش در جام جهانی به دنبال صعود به مرحله بعد است. در عین حال بوسنی باز هم برای ارائه فوتبال زیبا که آنها را تبدیل به چهارمین خط حمله برتر اروپا در رقابت های انتخابی کرد، تلاش می کند. ایران هم با مربیگری کارلوس کی روش پرتغالی امید دارد که سازماندهی قوی را با قابلیت های تکنیکی خود که خیلی وقت است به وسیله آن شناخته می شود، ترکیب کند.

بازیکنان مهم:

لیونل مسی، سرخیو آگرو و گونسالو هیگوآین(آرژانتین)، جان اوبی میکل، ویکتور موزس و ویکتور اوبینا(نیجریه)، ادین ژکو، وداد ایبیسویچ و میرعالم پیانیچ(بوسنی)، رضا قوچان نژاد، جواد نکونام و کریم انصاری فرد(ایران).

بازی دیدنی: بوسنی – نیجریه:

در شرایطی که همه انتظار دارند آرژانتین به عنوان تیم نخست از این گروه صعود کند دیدارهایی مثل بوسنی با نیجریه تعیین می کند که چه تیم دیگری به مرحله یک هشتم نهایی صعود می کند. تیم اروپایی باید با چالش های بازی در محیطی جدید روبه رو شود؛ در حالی که نیجریه انتظار دارد که برای نخستین بار بعد از جام جهانی ۱۹۹۸ به مرحله بعد صعود کند.

نگاهی به گذشته:

آرژانتین ۲ – نیجریه یک، ۲۵ ژوئن ۱۹۹۴، بوستون

این بازی که به عنوان آخرین حضور دیگو مارادونا برای آرژانتین همیشه در یادها می ماند، با حضور ستاره هایی چون دیگو مارادونا، کلودیو کانی گیا، فرناندو ردوندو و گابریل باتیستوتا از یک سو و بازیکنان رو به رشد نیجریه از جمله رشیدی یکینی، فینیدی جرج و امانوئل آمونیکه زیبا شد. آفریقایی ها به وسیله بازیکن خود سامسون سیاسیا به طور شگفت انگیزی از حریف قدرتمند خود پیش افتادند. بعد از آن کانی گیا با دو گل خود بازی را به سود آرژانتین برگرداند. بازیکن بلوند آرژانتین که با پاس زیبای مارادونا گل دوم خود را به ثمر رسانده بود، در حالی که اشک می ریخت " دیگو " را صدا می زد تا لحظه ای تاریخی برای هواداران آرژانتین رقم بخورد.

آیا می دانستید؟

تیم ملی بوسنی و هرزگوین که نخستین بازی رسمی اش را به عنوان یک کشور مستقل در نوامبر سال ۱۹۹۵ انجام داد می توانست در دوره گذشته جام جهانی حضور داشته باشد اما در دو بازی رفت و برگشت پلی آف به پرتغال باخت. در حال حاضر ۲۴ نفر از ۲۶ نفر بازیکن بوسنی خارج از این کشور بازی می کنند.

عدد: ۳۶

رقم سال هایی که از اولین و آخرین بازی آرژانتین و ایران می گذرد. در این بازی که با تساوی یک بر یک به پایان رسید و در تاریخ ۲۲ مارس ۱۹۷۷ برگزار شد دو تیم برای شرکت در جشن ۷۵ سالگی باشگاه رئال مادرید در این شهر به میدان رفتند. یک سال بعد آلبی سلسته نخستین قهرمانی خود را در جام جهانی در خانه به دست آورد؛ در حالی که ایران برای اولین بار در این تورنمنت مهم شرکت کرد.