به گزارش سرویس خبرورزشیملت ایران:هفته بیست‌ونهم لیگ برترفوتبال فردا(یک‌شنبه) با برگزاری ۸ بازی برگزار می‌شود که مهمترین آنها دیدار حساس و تعیین کننده فولاد خوزستان - استقلال در ورزشگاه غدیر اهواز است. در زیر نگاهی به مسابقات فردا می‌اندازیم.

پرسپولیس - راه‌آهن سورینت

علی دایی باید شاگردانش را مقابل تیمی آماده کند که فصل پیش سرمربی‌اش بود و فاصله کمی با پرسپولیس داشت و ۲ تیم در پایان لیگ گذشته در میانه جدول و در رتبه هفتم و هشتم جدول رده‌بندی لیگ ایستادند.

دایی فصل گذشته زمانی که با راه‌آهن پرسپولیس را برد و تیمش را در جدول رده‌بندی بالاتر از پرسپولیس دید اعلام کرد خدا به او عزت داده است، اما در پایان لیگ این پرسپولیس بود که یک پله بالاتر از راه‌آهن ایستاد و در پایان فصل هم علی دایی سرمربی این تیم شد. اکنون ۲ تیم در حالی در ۲ هفته مانده به پایان لیگ به مصاف هم می‌روند که پرسپولیس باز هم بالاتر از راه‌آهن است، اما این بار شرایط فرق دارد.

راه‌آهن تا هفته گذشته برای سقوط نکردن می‌جنگید و پرسپولیس همچنان برای قهرمان شدن می‌جنگد. شرایط باشگاه‌ها نیز تا حدودی شبیه به هم است. نه بازیکنان راه‌آهن وضعیت مالی مناسبی دارند و نه پرسپولیسی‌ها اما شاگردان دایی با ۵۱ امتیاز در بالای جدول هستند و شاگردان ابراهیم‌زاده با ۳۰ امتیاز در رتبه‌ یازدهم قرار گرفته‌اند.

پرسپولیس برای اینکه بعد از ۶ فصل بتواند به قهرمانی لیگ برسد، نیاز مبرمی به به ۳ امتیاز دیدار با راه‌آهن دارد، اما از سوی دیگر باید نتیجه دیدار فولاد را هم در نظر داشته باشد تا در صورتی که این تیم امتیاز از دست داد فرصت صدرنشین شدن را به دست بیاورد. دایی می‌تواند بعد از کسب ۲ قهرمانی در جام حذفی با سرخپوشان، این بار تیمش را در لیگ هم قهرمان کند. او برای رسیدن به این هدف ابتدا باید از سد راه‌آهنِ منصور ابراهیم‌زاده بگذرد و نیم نگاهی هم به ۲ دیدار باقی مانده فولاد داشته باشد.

فولاد خوزستان - استقلال

حسین فرکی بعد از یک فصل موفقیت‌آمیز در فولاد که توانست این تیم را آسیایی کند، در دومین سال حضورش در جمع سرخپوشان اهوازی سودای قهرمانی را در سر می‌پروراند. فولاد این فصل توانسته نتایج خوبی در لیگ و آسیا بگیرد و هم اکنون نیز با ۳ امتیاز اختلاف نسبت به پرسپولیس در صدر جدول رده‌بندی قرار گرفته است. این تیم برای قهرمان شدن به اما و اگر احتیاج ندارد، اما اگر فولادی‌ها لحظه‌ای بلغزند و در یکی از ۲ بازی باقی مانده شکست بخورند قهرمانی را به تیم‌های مدعی دیگر تعارف کرده‌اند.

استقلال خودش را جزو مدعیان قهرمانی می‌داند و هنوز برای قهرمان شدن شانس دارد اما شاگردان قلعه‌نویی برای قهرمان شدن به اما و اگرهای زیادی احتیاج دارند. آبی‌پوشان پایتخت با پیروزی برابر فولاد علاوه بر اینکه خود را به قهرمانی نزدیک می‌کنند برای پرسپولیس، رقیب سنتی‌شان هم راه را هموار خواهند کرد. اگر استقلال فردا پیروز شود و پرسپولیس هم راه‌آهن را شکست دهد، آنگاه آبی‌پوشان ناخواسته راه قهرمانی رقیب سنتی‌شان را هموار خواهد کرد.

قلعه‌نویی یک بار سرنوشت قهرمانی‌اش با استقلال به فولاد گره خورده بود و نیاز به پیروزی این تیم داشت اما این بار در بازی مستقیم باید این تیم را شکست دهد تا در هفته آخر با امیدواری بیشتری بازی کند. در غیر این صورت شاید باید استقلال را در هفته پایانی از جمع مدعیان خارج کنیم. فولاد ۵۴ امتیازی برای قهرمانی احتیاجی به از دست رفتن امتیاز حریفانش ندارد اما استقلال با ۵۰ امتیاز نیاز مبرمی دارد که میزبانش را در این هفته از پیش رو بردارد.

نفت تهران - گسترش‌فولاد تبریز

نفت در این فصل تیمی با ثبات بوده که علاوه بر نتایج خوبی که گرفته، موفق شده تیم‌های مدعی لیگ را شکست دهد. پیروزی آنها برابر پرسپولیس و استقلال باعثشد این تیم با ۵۱ امتیاز در هفته‌های پایانی لیگ همچنان به قهرمانی امیدوار باشد. در حال حاضر شاگردان یحیی گل‌محمدی یک پله بالاتر از استقلال و هم امتیاز با پرسپولیس در رتبه سوم جدول رده‌بندی لیگ برتر قرار دارند. نفت علاوه بر اینکه قصد دارد سهمیه فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا را کسب کند، چراغ خاموش نیم نگاهی هم به قهرمان شدن خواهد داشت. شاید اکنون بسیاری شانس فولاد و پرسپولیس را برای قهرمانی در لیگ بیشتر از سایر تیم‌ها بدانند اما نفت نیز شانسی برابر با این ۲ تیم دارد و بازیکنان جوان این تیم می‌خواهند پدیده لیگ شوند.

گسترش‌فولاد در اولین فصل حضورش در لیگ توانسته جایگاه ثابتی برای خود دست و پا کند. این تیم اکنون در جدول رده‌بندی در حاشیه امنیتی قرار دارد که سقوط به لیگ دسته اول را حس نمی‌کند اما مهدی تارتار با شاگردانش در ۲ هفته پایانی کار سختی خواهد داشت. گسترش که این هفته رودرروی نفت قرار می‌گیرد، هفته آینده نیز میزبان فولاد خواهد بود تا این تیم را یکی از تعیین کنندگان قهرمان لیگ بنامیم، به همین دلیل عملکرد این تیم بیش از پیش زیر ذره‌بین خواهد بود. دیدار نفت و گسترش‌فولاد یکی از حساس‌ترین دیدارهای هفته محسوب می‌شود که حساسیت رسانه‌ای آن کمتر از سایر دیدارها است.

ملوان بندرانزلی - سپاهان اصفهان

دیدارهای همسایه‌های جدول رده‌بندی که در انزلی برگزار می‌شود، کم حساس نیست. ملوان بدون شک بهترین تیم نیم فصل دوم محسوب می‌شود که موفق شده نتایج بسیار خوبی کسب کند و در هفته‌های اخیر نیز نتایج تعیین کننده‌ای گرفته است. انزلی‌چی‌ها در اولین فصلی که حضور یک مربی خارجی را روی نیمکت خود تجربه می‌کردند توانستند نتایج قابل قبولی کسب کنند و حتی تا آستانه کسب سهمیه لیگ قهرمانان هم پیش رفتند اما آنها برای رسیدن به این هدف یک قدم کم دارند. شاگردان اسکوچیچ شاید برای کسب سهمیه انگیزه‌ای نداشته باشند اما مطمئناً برای دفاع از حیثیت خود و ادامه نتایج درخشان‌شان در نیم فصل دوم به یک پیروزی خانگی دیگر فکر می‌کنند.

سپاهان در سوی دیگر میدان قرار دارد. تیمی که در چند سال اخیر در لیگ برتر یا قهرمان شده یا تا هفته پایانی جزو مدعیان محسوب می‌شد، اکنون در آستانه از دست دادن سهمیه لیگ قهرمانان قرار گرفته است. زلاتکو کرانچار که این فصل با بازیکنان جوان‌تر نتوانست نتایج ۲ فصل اخیر را تکرار کند، آخرین شانس خود را نزد هموطنش می‌بیند تا بتواند با پیروزی برابر ملوان و اسکوچیچ کروات به سهمیه لیگ قهرمانان نزدیک‌تر شود. سپاهان برای اینکه بتواند به این مهم دست پیدا کند باید امیدوار باشد که استقلال به همراه نفت و پرسپولیس امتیاز از دست بدهند، اما بدون احتساب این بازی‌ها نیز این تیم کار سختی برای کسب سهمیه خواهد داشت چرا که دیدار با ملوان در انزلی برای هر تیمی از جمله سپاهان سخت و دشوار است.

ذوب‌آهن اصفهان - داماش گیلان

دیدار ذوب‌آهن و داماش در فولادشهر اصفهان حساس‌ترین دیدار هفته در انتهای جدول محسوب می‌شود. برنده این بازی می‌تواند شانس خود را برای ماندن در لیگ بیشتر کند و مطمئنا تساوی هم هر ۲ تیم را بیشتر به سقوط نزدیک‌تر خواهد کرد. نه ذوب‌آهن با فیروز کریمی و نه داماش با علی نظرمحمدی به تساوی فکر می‌کنند و باخت در این دیدار نیز برای آنها پایان کار خواهد بود. ذوب‌آهن که این فصل ۳ مربی به خود دید، از سال‌هایی که در لیگ مدعی قهرمانی بود و به فینال آسیا رفت بسیار دور شده است. آنها اکنون با ۲۳ امتیاز در رتبه پانزدهم جدول رده‌بندی قرار گرفته‌اند و با سقوط یک قدم بیشتر فاصله ندارند. شانس آخر نایب قهرمان آسیا دیدار با داماش است و هواداران این تیم اکنون بیش از پیش نگران وضعیت ذوب‌آهن هستند.

داماش در لیگ سیزدهم شرایط متفاوتی را تجربه کرد. نوسان این تیم بسیار زیاد بود تا عابدینی تصمیم بگیرد افشین ناظمی را برکنار کند و اکنون چند هفته‌ای می‌شود که نظرمحمدی هدایت این تیم را بر عهده گرفته است. داماش در نیم فصل دوم به هیچ وجه شبیه تیم نیم فصل اول نبود که در میانه بالای جدول قرار داشت و در دور برگشت امتیازات زیادی از دست داد. آنها این فصل در داخل و خارج خانه باخت‌های زیادی را تجربه کرده‌اند اما به هیچ وجه دوست ندارند این بار هم طعم تلخ شکست که شاید با تلخی سقوط همراه شود را بچشند.

مس کرمان - صبای قم

کرمانی‌ها که این فصل تا آستانه قهرمانی جام حذفی پیش رفتند اکنون در آستانه سقوط قرار دارند و تنها شانس ماندن آنها در لیگ روی کاغذ است. مس برای ماندن در لیگ کار بسیار سختی پیش‌رو خواهد داشت و علاوه بر اینکه در هر ۲ بازی پایانی به پیروزی احتیاج دارد، باید امیدوار باشد که رقیبان این تیم در انتهای جدول به پیروزی نرسند. شاید احتمال ماندن مس در لیگ بسیار کم باشد اما مطمئناً همان شانس کم انگیزه زیادی به بازیکنان این تیم می‌دهد تا برابر صبای قم فقط و فقط به پیروزی فکر کنند.

لوکا بوناچیچ که قرار بود ناجی کرمانی‌ها لقب بگیرد بیش از هر فرد دیگر حساسیت دیدار با صبا را درک می‌کند، چرا که فصل ناموفقی که در ذوب‌آهن پشت سر گذاشت و حالا آن را در مس ادامه می‌دهد، به آینده کاری او در لیگ ایران ضربه بزرگی خواهد زد.

صمد مرفاوی توانست صبا را از قعر جدول نجات دهد و با این تیم لیگ برتری باقی بماند. به همین دلیل تیمش در دیدار با مس کرمان بدون استرس سقوط به میدان خواهد رفت و مطمئناً این موضوع می‌تواند کار را برای آنها راحت و برای مس سخت‌تر کند. بازیکنان صبا در این فصل از نظر مالی شرایط سختی را پشت سر گذاشتند اما به نظر می‌رسد در هفته‌های اخیر شرایط آنها رو به بهبود بوده و به همین دلیل بازیکنان این تیم انگیزه‌شان بیشتر از گذشته شده است. حالا تیم صبا که خیالش از ماندن در لیگ راحت شده به صعود در جدول هم فکر می‌کند و این تیم شانس دارد که در ۲ بازی پایانی با کسب پیروزی جزو تیم‌های میانه جدول باشد.

سایپای البرز - فجرسپاسی شیراز

نارنجی‌پوشان کرجی در میانه جدول جا خوش کرده‌اند و تغییر زیادی در رتبه این تیم در جدول رده‌بندی به وجود نخواهد آمد. شاگردان انگین فیرات که این فصل تلاش می‌کردند تا سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را کسب کنند، در میانه راه و با دیدن دیگر مدعیان شرایط را برای رسیدن به این هدف بسیار سخت دیدند. به همین دلیل حضور در رتبه‌های میانی جدول هم برای سایپا نتیجه مطلوبی به نظر می‌رسد و این تیم تنها برای تثبیت جایگاه هشتمی خود باید در دیدارهای باقی مانده به پیروزی برسد. دیدار با فجرسپاسی نیز یکی از این مسابقات خواهد بود که شاید حساسیتی برای سایپا نداشته باشد اما مطمئناً این دیدار اهمیت زیادی برای محمود یاوری و شاگردانش دارد.

فجرسپاسی شیراز هنوز خطر سقوط را حس می‌کند. ۲۵ امتیاز حاصل تلاش ۲۸ هفته‌ای این تیم بوده و اکنون برای اینکه این تیم لیگ برتری باقی بماند باید در ۲ هفته پایانی از سد حریفانش بگذرد. شاید این کار برای محمود یاوری و شاگردانش کمی سخت باشد اما مطمئناً کسب چنین نتیجه‌ای غیرممکن نیست. فجری‌ها اگر می‌خواهند حسرت از دست دادن امتیاز در طول فصل را نخورند در دیدار با سایپا محکوم به برد هستند و باید برای جبران تساوی خانگی برابر مس کرمان در هفته گذشته این بار در خارج از خانه ۳ امتیاز شیرین را کسب کنند. یاوری که فصل گذشته موفق شد ذوب‌آهن را در لیگ برتر نگه دارد، بسیار امیدوار است که این فصل نیز فجرسپاسی را از سقوط نجات دهد.

تراکتورسازی تبریز - استقلال خوزستان

ماراتن تبریز تنها دیدار هفته بیست‌ونهم محسوب می‌شود که از حساسیت بسیار کمی برخوردار است. شاید استقلال خوزستان کمی خطر حضور در پلی‌آف را حس می‌کند اما درصد این احتمال بسیار کم است و به همین دلیل ۲ تیم بدون استرس برابر هم صف‌آرایی می‌کنند. تراکتورسازی بعد از کسب قهرمانی در جام حذفی و حضور در لیگ قهرمانان آسیای فصل آینده انگیزه زیادی برای ادامه رقابت در لیگ ندارد و این موضوع را می‌توان از نتایج این تیم در هفته‌های گذشته متوجه شد.

شاگردان تونی اولیویرا تمام تمرکز خود را برای دیدارهای باقی مانده خود در لیگ قهرمانان آسیا گذاشته‌اند و این فرصت در اختیار حریفان این تیم قرار گرفته تا به پیروزی بیشتر فکر کنند. هر چند به نظر می‌رسد تراکتورسازی از رتبه هفتم جدول پایین‌تر نمی‌آید و آنها جایگاه خود را تثبیت کرده‌اند اما تبریزی‌ها هنوز این شانس را دارند که یک پله در جدول صعود کنند.

استقلال خوزستان اولین فصل حضورش در لیگ برتر را در لیگ سیزدهم تجربه کرد. آنها برای اینکه این فصل را با خاطره‌ای تلخ به پایان نرسانند در آخرین دیدار خارج از خانه خود به دنبال کسب ۳ امتیاز خواهند بود. شاگردان عبدالله ویسی با توجه با اینکه در آخرین دیدار خود باید به مصاف پرسپولیس بروند، برای کسب پیروزی در دیدار با تراکتورسازی انگیزه بیشتری خواهند داشت. همچنین تراکتورسازان برای اینکه به بی‌انگیزگی متهم نشوند باید یک بازی خوب را ارائه دهند و با توجه به حساسیت پایین مسابقه باید شاهد یک بازی بدون استرس از سوی بازیکنان هر ۲ تیم باشیم.

به گزارش تسنیم برنامه دیدارهای هفته بیست‌ونهم لیگ برتر به شرح زیر است:

یک‌شنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۹۳
فولاد خوزستان - استقلال، ساعت ۱۷:۳۰، ورزشگاه غدیر اهواز

ملوان بندرانزلی - سپاهان اصفهان، ساعت ۱۷:۳۰، ورزشگاه تختی بندرانزلی

تراکتورسازی تبریز - استقلال خوزستان، ‌ ساعت ۱۷:۳۰، ورزشگاه یادگار امام(ره) تبریز

نفت تهران - گسترش فولاد تبریز، ساعت ۱۷:۳۰، ورزشگاه تختی تهران

پرسپولیس - راه‌آهن سورینت، ساعت ۱۷:۳۰، ورزشگاه آزادی تهران

سایپای البرز - فجرسپاسی شیراز، ساعت ۱۷:۳۰، ورزشگاه انقلاب کرج

ذوب‌آهن اصفهان - داماش گیلان، ساعت ۱۷:۳۰، ورزشگاه فولادشهر اصفهان

مس کرمان - صبای قم، ساعت ۱۷:۳۰، ورزشگاه امام علی(ع) کرمان

اسامی محرومان هفته بیست‌ونهم لیگ برتر:

راه‌آهن سورینت: بهادر عبدی و فرزاد آشوبی

داماش گیلان: رسول سروش‌نیا و روح‌الله سیف‌اللهی‌مقدم

صبای قم: روزبه چشمی و مجید حیدری

ملوان بندرانزلی: مازیار زارع

نفت تهران: محمدامین حاج‌محمدی

استقلال خوزستان: محمد اوسانی‌کرد

گسترش فولاد تبریز: مصطفی اکرامی کیوج

سپاهان اصفهان: مهدی شریفی

تراکتورسازی تبریز: میلاد شیخ فخرالدینی و آنتونی اولیویرا(سرمربی)