علاوه بر برگزاری منظم مسابقات لیگ برتر در سال ۹۲ سازمان لیگ با تمام فشارها از سوی برخی از افراد جام حذفی را برگزار کرد و فینال این مسابقات نیز در ۲۵ بهمن ماه برگزار شد.

گفتنی است؛ برخی از افراد می خواستند به بهانه فشردگی مسابقات لیگ، تیم ملی و نمایندگان ایران در آسیا جام حذفی برگزار نشود اما مهدی تاج رئیس سازمان لیگ برتر بعد از جلسه هایی فشرده با کی روش سرمربی تیم ملی و تعامل با فدراسیون وب اشگاه ها جام حذفی را برگزار کرد و فینال این مسابقات نیز در ۲۵ بهمن ماه برگزار شد.

همچنین مسابقات لیگ برتر در زمان مشخص شده یعنی ۲۱ فروردین ماه تمام می شود براین اساس سازمان لیگ از همین الان برنامه ریزی لازم برای برپایی جشن قهرمانی لیگ برتر تدارک می بیند تا همانند فصل گذشته مراسم باشکوهی برگزار کند.

سازمان لیگ فوتبال نقش محوری در فوتبال باشگاهی ایران دارد. رئیس سازمان لیگ فوتبال، نائب رئیس فدراسیون فوتبال هم است و به نوعی جزو سازمان های قدرتمند فوتبال است به خصوص اینکه برگزاری مسابقات لیگ های دست اول، دوم و سوم نیز بر عهده سازمان لیگ گذاشته شد.

گفتنی است؛ در حال حاضر سازمان لیگ برنامه ریزی مسابقات را بر عهده دارد. به خاطر همین اعضای تیم ها انتقادهایشان نسبت به برنامه مسابقات را به مسئولان سازمان لیگ بازگو می کنند. لیگ فوتبال ما بعد از لیگ ژاپن رتبه دوم را کسب کرد و فوتبال ما چهار سهمیه آسیایی گرفت. همچنین لیگ فوتبال رتبه اول در غرب آسیا را کسب کرد.

همچنین مراسم برترین های لیگ دوازدهم و قرعه کشی بازی های لیگ برتر برای نخستین بار به صورت زنده از تلویزیون پخش شدند.

***برگزاری مراسم ها مطابق با استاندارد جهانی

مراسم اختتامیه و جشن قهرمانی تراکتورسازی در فینال جام حذفی در کرمان مطابق با استانداردهای جهانی برگزار شد.

سازمان لیگ فصل گذشته ینز مراسم اختتامیه خوب و منظمی برای لیگ برتر و جام حذفی برگزار و در ابتدای لیگ سیزدهم هم جشن برترین های لیگ دوازدهم را با شکوه خاصی برگزار کرد.

به گفته کارشناسان فوتبال انتخاب شدن رحمتی به عنوانی یکی از برترین فوتبالیست های ایرانی تنها ایراد مراسم برترین های لیگ دوازدهم بود.

رحمتی نقش پر رنگی در قهرمانی استقلال داشت اما به خاطر اختلافش با کی روش به عنوان یکی از بازیکنان برتر لیگ دوازدهم انتخاب نشد.

به هر حال سازمان لیگ در برگزاری مراسم و جشن های فوتبالی موفق بود.

انتخاب برترین بازیکن فنی و بازیکن اخلاق اقدام جدید سازمان لیگ در فصل سیزدهم است. همچنین اسپانسر به برترین بازیکن فنی و بازیکن اخلاق یک سکه و هدایای دیگری می دهد.

ایرادهای زیادی به نحوه انتخاب بازیکن فنی و بازیکن اخلاق به سازمان لیگ وارد است به نوعی نحوه انتخاب این بازیکنان سلیقه ای است.

در خیلی از بازی ها فقط لگزن بازی برترین بازیکن فنی می شود در مورد انتخاب بازیکن اخلاق اما شرایط بدتر است.

به خصوص اینکه در برخی بازی ها بازیکنی که درگیری و حاشیه داشته بازیکن اخلاق شده است.

**عملکرد ناموفق سازمان لیگ در کنترل قراردادهای بازیکنان و؟

سازمان لیگ در بخش مبلغ قرارداد بازیکنان باب اشگاه ها موفق نبوده چراکه نتوانسته برای کنترل سرسام آور دستمزد بازیکنان و مربیان اقدام درستی انجام دهند.

قانون سقف قرارداد که در زمان عزیز محمدی اجرا می شد به دلیل ناکارآمد بودنش در فصل جدید ا جرا نشد.

در حال حاضر مهدی تاج دستور داده که هزینه های باشگاه ها و مبلغ قرارداد بازیکنان در فصل آینده کاهش پیدا کند تا فوتبال در مسیر صحیح قرار بگیرد.

همچنین رئیس سازمان لیگ برای جوانگرایی و پشتوانه سازی در فوتبال در تصویب قانون اجبار تیم های لیگ دسته اول به استفاده از بازیکنان زیر ۲۵ یا ۲۳ سال نقش موثری داشته است. باید دید سال آینده تاج در اجرای این مقررات موفق عمل خواهد کرد یا نه!

**عملکرد نسبتا خوب سازمان لیگ در بخش درآمدزایی

سازمان لیگ تلاش زیادی برای درآمدزایی کرد اما در این زمینه به شکل مواجه شد. مهدی تاج تلاش زیادی می کند تا حق پخش واقعی فوتبال را زا سازمان صدا و سیما بگیرد. البتهوی کار سختی پیش رو دارد و بعید است بتواند حق پخش ۱۶۰ میلیارد تومانی برای یک فصل بگیرد.

سازمان لیگ برای تبلیغات محیطی فصل آینده هم مزایده برگزار کرده است. اتفاقی که شاید پیش از این به این دقت انجام شده است.

**مسائل حاشیه ای در نشست های خبری

نشست های خبری پیش و پس از مسابقه در لیگ برتر در گرفتن امتیاز و سهمیه لیگ قهرمانان آسیا نقش بسزایی داشتند.

گفتنی است؛ اکثر نشست های خبری به مسائل حاشیه ای اختصاص یافت و به نوعی تبدیل به نشست هایی برای تسویه حساب های شخصی تبدیل شد. با وجود اینکه مسئولان سازمان لیگ تلاش می کنند تا رویه نادرست در نشست های خبری را اصلاح کنند اما هنوز هم در برخی از نشست ها شاهد مطرح کردن مطالب غیر مربوط با آن مسابقه هستیم.

***لیگ دسته یک نیاز به نظارت بیشتر دارد

مسئولان سازمان لیگ بیشتر لیگ برتر توجه می کنند به خاطر همین نظارت دقیقی روی بازی های لیگ دسته یک انجام نمی گیرد. بر این اساس برخی از مربیان و دست اندرکاران مطرح لیگ دسته اول در مصاحبه با رسانه ها مدعی می َود که نتایج مسابقات لیگ دسته یک در خارج از میدان رقم می خورد.

به هر حال سازمان لیگ باید از مدعیان؟ و تبانی در لیگ دسته یک مدرک و سند بخواهد و با تبانی ادعا شده مبارزه کند.**برگزاری دربی سرخابی ها همواره در میانه فصل

نکته قابل توجه برنامه ریزی سازمن لیگ این است که بازی دربی سرخابی ها سال هاست در هفته های میانی لیگ برگزار می شود هواداران فوتبال هیچ گاه شاهد برگزاری بازی دربی سرخابی ها در هفته اول و آخر نبودند همین مسئله باعثاعتراض بسیاری از کارشناسان و اهالی فوتبال شده است.

همچنین نقطه قوت سازمان لیگ در این است که برنامه و تقویم سالیانه مسابقات لیگ برتر را به خوبی تنظیم و تدوین می کند. هر جند این برنامه در طول سال گاهی اوقات به ناچار دچار تغییرات می شود.

گفتنی است؛ سازمان لیگ برتر در سال ۹۲ عملکرد مناسبی داشت بایددید سازمان لیگ این روند را در سال ۹۳ ادامه می دهد یا نه!