شاید بخواهیم هربازی 50موقعیت گل خراب کنیم!

ملت ایران: پرسپولیسی که همین چند هفته پیش و در استقبال از سرمربیگری یحیی گل‌محمدی ۴ تا و ۶ تا گل می‌زد، همه حرف امروزش جز اعتراض نیست. اعتراض به فرصت‌های سوخته‌ای که حالا دیگر تنها بخشی از آن، پنالتی‌هایی است که به چشم هیچ داوری نیامده. همه دلیل نگرانی امروز آقای سرمربی هم همین است. نگرانی از تکرار دوباره آنچه در این هفته‌های تازه از سر گذشته پرسپولیس را زمینگیر کرده و شاید گریزی از آن نیست. با این همه اما یحیی گل‌محمدی آنقدر حرفه‌ای هست که ناامیدی را پس بزند و بازیکنانش را ترغیب کند به زدن به دل موفقیت‌های پیش‌رو.

اعتراض پرسپولیس به داوری‌ها جو بدی راه انداخته.
برای ما خیلی عجیب است که همه اشتباه‌ها در یک بازی به ضرر یک تیم باشد. بالاخره این تیم هم ۳۰– ۴۰ میلیون هوادار دارد و نباید اینقدر راحت از حق آنها که عاشقانه تیمشان را دوست دارند، گذشت. نمی‌گویم برای ما سوت بزنند اما اینقدر هم علیه‌مان نباشند. اتفاق‌هایی که در این یکی دو ماه برای من و پرسپولیس افتاده خیلی مشکوک است. انگار بعضی‌ها از نتیجه‌ گرفتن این تیم می‌ترسند.
امیدی هم دارید که این اعتراض‌ها به جایی برسد؟
اشتباه داوری همیشه در فوتبال است اما من می‌گویم که چرا این اشتباه‌ها همیشه برای ما مشکل‌ساز شده؟ برای ما در بحثداوری از این بدتر نمی‌توانست اتفاق بیفتد و حالا مسوولان باشگاه باید از حق پرسپولیس دفاع کنند البته باشگاه پیگیر خودش هست اما باور کنید ته دلم هنوز نگرانم.
نگران اینکه جام حذفی را هم به خاطر اشتباه‌های داوری از دست بدهید، نیستید؟
نمی‌دانم چه اتفاقی قرار است بیفتد ولی ما لیاقت موفقیت در جام حذفی را داریم البته کار سخت است و بچه‌ها باید خیلی بیشتر تلاش و کنند. کار ما مقابل ذوب‌آهن سخت است اما امیدوارم بتوانیم این جام را بگیریم و توانایی‌مان را به همه ثابت کنیم.
درباره خودتان هم الان این تردید هست که آیا واقعا به داوران بی‌احترامی می‌کنید که به فاصله چند بازی دو بار اخراج شده‌اید؟
به جان بچه‌هایم قسم می‌خورم در هر دو باری که امسال اخراج شدم به کسی توهین نکردم و حرف بی‌ادبانه‌ای نزدم. فکر کنم دیگر همه اخلاق من را می‌دانند. خدا آن روز را نیاورد که بخواهم حرف‌ بدی را به زبان بیاورم.

اما اخراجتان باید یک دلیل داشته باشد!
‌ من فقط به داور گفتم چرا اوتی که به نفع ما شده را به ضررمان گرفتی و به مدافع ما کارت دادی و چرا اصلا خطا گرفتی. این تنها اعتراض من بود که به خاطرش به راحتی اخراج شدم اما حقم نبود. باید گزارش داوری را ببینید تا متوجه شوید که من حرف بی‌ادبانه‌ای زده‌ام یا نه.
شما اخراج شدی در حالی که خیلی از مربیان بدترین برخوردها را با داوران دارند ولی هیچ‌وقت اتفاقی برای‌شان نمی‌افتد!
نمی‌خواهم صورت مساله را پاک کنم و بگویم دیگران کنار زمین چه کارهایی می‌کنند اما برایم عجیب است که چرا خودم با یک سوال باید اخراج بشوم! اگر بحثشخصی با من است، بیایید ۵۰ بار اخراجم کنید اما حق پرسپولیس را نخورید. نمی‌دانم شاید داوران با من مشکل شخصی دارند! اصلا من مربی بد و آدم بددهن. چرا حق پرسپولیس را می‌خورید؟ جواب این همه هوادار را چطور می‌خواهید بدهید؟ چطور می‌توانید شب‌ها راحت بخوابید؟ امیدوارم کمیته داوران جوابی برای پرسپولیس داشته باشد.
واکنش کفاشیان و عسگری را هم حتما شنیده‌اید که گفته‌اند پرسپولیس به جای اعتراض به داور، موقعیت‌هایش را گل کند!
این دیگر به کسی ارتباط ندارد که ما از موقعیت‌های‌مان استفاده ‌کرده‌ایم یا نه. شاید ما در هر بازی بخواهیم ۵۰ فرصت گلزنی را خراب کنیم. این یک بحثفنی است که تنها به خودمان ربط دارد. داوران مسوولیت دارند که خوب قضاوت کنند و کمیته‌ داوران و دپارتمان داوری هم نقش مهمی در قضاوت‌ها دارند. پس بهتر است هر کسی کار خودش را انجام بدهد.
شما هم با پیشنهاد رویانیان که گفته پرسپولیس را از لیگ و جام حذفی کنار می‌کشد، موافقید؟
وقتی خیلی راحت حقی را از باشگاه ضایع می‌کنند، به جز رویانیان که مدیرعامل است چه کسی می‌تواند این حق را به پرسپولیس بازگرداند؟ البته بعضی‌ها دوست دارند ما از حقمان بگذریم که واقعا بی‌انصافند. من خودم از رویانیان می‌خواهم با تمام توانش از حق بازیکنان و ۳۵ میلیون هوادار پرسپولیس با قدرت دفاع کند. ما هم تا آخرین لحظه از او حمایت می‌کنیم.
الان دیگر بازی با آلومینیوم هم تمام شده و پرسپولیس هم شانس سهمیه گرفتن در لیگ را از دست داده.
برای گرفتن سهمیه آسیا باید بیشترین تمرکزمان را بگذاریم روی جام حذفی چون با توجه به فاصله‌مان با تیم‌های بالای جدول، الان کار خیلی سخت‌تری داریم. با این حال سعی می‌کنیم خودمان را به رتبه‌های بالاتر برسانیم و جایگاه واقعی پرسپولیس را به دست بیاوریم.
اما شرایطتان برای بازی این هفته با سایپا خیلی نگران‌کننده است!
متاسفانه بله ولی ما حق نداریم ناامید بشویم. در این بازی هم من و هم تیمم برای پیروزی می‌جنگیم و امیدوارم که بتوانیم سه امتیاز را بگیریم.
پرسپولیس در این بازی نه شما را روی نیمکت دارد و نه مجتبی حسینی را؛ این برای‌تان دردسرساز نمی‌شود؟
مشکل‌ساز که می‌شود اما کاری نمی‌توانم انجام بدهم. باید تحمل کنم. باید با مشکلات بسازیم و امیدوار باشیم که دچار مشکل نشویم. البته بازیکنان باتجربه و بسیار خوبی داریم که هر کدام می‌توانند نتیجه را رقم بزنند.
ممکن است در این بازی وینکو بگوویچ را روی نیمکت بنشانید؟
فعلا چیزی مشخص نیست. البته عزیزیان و چیذری را روی نیمکت داریم و می‌توانیم نکته‌های فنی را از طریق آنها به بازیکنان برسانیم.

البته محسن بنگر را هم ندارید!
متاسفانه بعضی از رای‌ها هنوز صبح نشده صادر و اتفاقا عملی هم می‌شوند. من خودم سه سال پیش از تیم نساجی شکایت کردم اما نه باشگاه را جریمه شد و نه من پولم را گرفتم، آن‌وقت بنگر را یک شبه محروم می‌کنند. متهم و مجرم اگر آدم هم کشته باشند، اول او را بازجویی می‌کنند و بعد رای می‌دهند اما اینجا همین جوری و خیلی سریع رای می‌دهند.
با همه این مشکل، می‌توانید سایپا را ببرید؟
چرا نتوانیم؟ ما پرسپولیس هستیم و خودتان هم دیده‌اید که داریم خوب بازی می‌کنیم و حقمان خیلی بیشتر از اینهاست البته سایپا یک تیم بسیار خوب، هماهنگ، جوان و باانگیزه است که برای تیم‌های بزرگ دردسرساز شده و قطعا می‌آیند که از ما امتیاز بگیرند ولی ما هم در این شرایط حساس غیر از برد به هیچ نتیجه دیگری نمی‌توانیم فکر کنیم. در این بازی خودمان را ثابت می‌کنیم و هر سه امتیاز را می‌گیریم.
می‌خواهیم برویم سراغ حاشیه‌های پرسپولیس. پیش‌تر درباره ناراحتی باقری و بگوویچ و همچنین مهدوی‌کیا صحبت می‌شد و الان هم می‌شنویم که محمد قاضی از شرایطش در تیم ناراضی است. برای همین تمرین نمی‌کند و قرار است به سپاهان برود.
من نمی‌دانم از سپاهان پیشنهاد دارد یا نه اما روز بعد از بازی مشکل گوارشی داشت و با هماهنگی من تمرین نکرد. من هم نه تنها با او، بلکه با هیچ کدام از بازیکنانم مشکل ندارم.
از بازیکنانتان راضی هستید؟
بله، راضی‌ام. در این ۱۲ هفته نتایج خوبی گرفته‌ایم که این نشان می‌دهد بازیکنان تیم از عهده مسوولیت‌های‌شان برآمده‌اند.
اما شنیده‌ایم که لیست فصل بعد‌ی‌تان را هم نوشته‌اید و این باعثبی‌انگیزگی بازیکنان پرسپولیس شده.
بازیکنان خودشان می‌دانند که در پرسپولیس هیچ لیست سیاه و سفیدی نداریم. حداقل الان نداریم. من به بازیکنانم گفته‌ام که این لیست آخر فصل تهیه می‌شود و دلیلی ندارد الان بخواهم با دست خودم تیمم را به هم بریزم و بگویم لیست جدید و مازادها این و آن هستند.
اما شاید از انتخاب‌های‌تان در این بازی‌های آخر بشود تشخیص داد که چه بازیکنانی می‌روند و چه کسانی ماندنی هستند.
من مربی آماتوری نیستم که از الان بگویم فلان بازیکن را می‌خواهم و آن یکی را نمی‌خواهم که تیمم به هم بخورد. باور کنید اصلا به چنین موردی توجه نکردم چون ما باید با همین تیم تا دقیقه ۹۰ بجنگیم. چرا باید از الان فکر کنم که یک بازیکن را از تیم خارج کنیم و یک بازیکن را بیاوریم؟ اگر قرار شد لیستی داده شود، مطمئن باشید روز آخر فصل این کار را می‌کنم تا حق هیچ‌کس ضایع نشود. همه بازیکنان پرسپولیس هم بدانند که تا امروز هیچ لیستی وجود نداشته و ندارد و فعلا با همین بازیکنان که خیلی خوب هم برایم کار می‌کنند، کار را پیش می‌برم.
گفتید از بازیکنانتان راضی هستید اما مثلا کریم انصاری‌فرد که پارسال آقای گل شد، چند هفته است که گل نمی‌زند؛ فکر می‌کنید او چه مشکلی دارد؟
هیچ مشکلی. چه کسی گفته انصاری‌فرد مشکل دارد؟ برای هر مهاجمی یک دوره افت و یک دوره طلایی وجود دارد و شخصا به کریم کمک می‌کنم تا مثل بقیه بازیکنان به فرم ایده‌آل برسد. او همین الان هم خیلی خوب تمرین می‌کند و بسیار باانگیزه است. خوشبختانه در بازی با تیم نوجوانان هم پایش به گل باز شد تا دیگر نگران نباشیم.