به گزارش سرویس خبرورزشیملت ایران: ضربه‌ای به بدن محمد قاضی زدند، مهاجماستقلالاز شدت درد روی زمین افتاد، همه ایستادند و به داور چینی نگاه کردند اما تان‌های دستور به ادامه بازی داد. دوربین‌ها روی چهره‌ امیر قلعه‌نویی زوم کردند، سرمربی استقلال بالا و پایین می‌پرید ولی تصمیم داور تغییری نکرد! صحنه خطای بازیکن الشباب روی محمد قاضی آنقدر واضح بود که نیاز به کارشناسی و بالا و پایین کردن صحنه نداشت.

صحنه خطایی که روی محمد قاضی انجام شد را وقتی کنار مباحثقانون می‌گذاری خروجی‌اش می‌شود اخراج بازیکن خطاکار الشباب و گرفتن یک خطای پنالتی اما داور چینی در بازی‌های مقدماتی جام جهانی و جام ملت‌های آسیا حضور داشته چطور می‌تواند از آشکارترین صحنه خطا بگذرد؟ سعد کمیل داور کویتی که چند سال پیش با داوری خداحافظی کرد و به جمع ناظران داوری پیوست ناظر داوری این بازی بود. کمیل که خود از داوران باتجربه و نامی آسیا بود بدون شک با امکانات نرم‌افزاری که AFC در اختیار او داده بود این خطای آشکار را ضبط کرده و به همراه گزارش خود برای AFC می‌فرستد. طبق آنچه ناظران و کارشناسان داوری می‌گویند نمره ۸ تا ۱۰ برای یک داور نمره خوبی است و می‌تواند ارزش کاری او را بالا ببرد اما وقتی نمره زیر ۷ به یک داور می‌دهند یعنی اشتباهات داور بالا بوده و تاثیر مستقیم در نتیجه بازی داشته است. تان‌های چینی از چند صحنه آشکار خطا از جمله خطایی که روی قاضی انجام شد به راحتی گذشت و این از دید کارشناسان یعنی نمره زیر ۷ و محرومیت داور از بازی‌های بعد.

سعید مظفری‌زاده: خطا روی قاضی صد در صد پنالتی بود

سعید مظفری‌زاده از داوری خداحافظی کرد و مدتی است در قامت یک کارشناس داوری اظهارنظر می‌کند. مظفری‌زاده که همچنان پیگیر مسائل فوتبال و داوری است برخلاف بعضی از کارشناسان که همیشه می‌گویند: «بازی را ندیدیم» بازی استقلال و الشباب را به طور کامل تماشا کرده و درباره نحوه قضاوت داور چینی می‌گوید:

خطا روی قاضی صد در صد پنالتی بود اما داور زاویه دید خوبی نداشت و بازیکنان مانع از دید او شدند.

مظفری‌زاده درباره خطایی که روی نظری صورت گرفت نیز اینطور اظهارنظر می‌کند: «به نظرم بازیکن استقلال شبیه‌سازی کرد و حتی داور می‌توانست در آن صحنه به او اخطار دهد.»

چه نمره‌ای به داور چینی داده می‌شود؟ این داور بازنشسته در پاسخ می‌گوید: «مسلما اشتباهاتی که روی نتیجه بازی تاثیر گذاشته است باعثپایین آمدن نمره داوری می‌شود و این داور چینی نمره کمی می‌گیرد.»