ملت ایران: ژوزه مورینیو امروز ۵۰ ساله شد. هرچند آقای خاص در رقابت های این فصل لالیگا نتایج خوبی کسب نکرده و تیمش با حاشیه ها و بحران های زیادی دست به گریبان بوده، اما کسی تردید ندارد که او یکی از بهترین مربیان تاریخ فوتبال است. به مناسبت پنجاهمین سالروز تولد او، نگاهی داریم به اتفاقات مهم زندگی او:

۲۴: سنی که مورینیو به دوران حرفه ای اش به عنوان بازیکن پایان داد. او در طول بازی، در مجموع ۹۴ بازی برای ریو آوه، بلننزه، سسیمبرا و کومرسیا ا ایندوستریا انجام داد.

۲۹: او در سال ۱۹۹۲ به عنوان مترجم سربابی رابسون در بنفیکا انتخاب شد؛ در ۲۹ سالگی. او در پورتو و بارسلونا نیز همراه با مربی سابق تیم ملی انگلیس بود.

۵۰: سال هایی که از آخرین قهرمانی چلسی سپری می شد تا اینکه مورینیو در فصل ۰۵-۲۰۰۴ این تیم را در لیگ برتر به قهرمانی رساند.

۳: تعداد هفته هایی که او به رسانه های ایتالیایی قول داد زبان ایتالیایی را یاد بگیرد؛ بعد از اینکه در سال ۲۰۰۸ با اینتر به توافق رسید

۳۵: در فصل ۱۰-۲۰۰۹ و در دومین فصل حضور در اینتر، مورینیو اینتر را به اولین باشگاه ایتالیایی تبدیل کرد که توانست با قهرمانی در سری آ، کوپا ایتالیا و چمپیونزلیگ، به یک سه گانه دست پیدا کند. ضمن اینکه این اولین قهرمانی اینتر در لیگ قهرمانان اروپا از سال ۱۹۶۵ بود.

۹: تعداد سال هایی که مورینیو در دیدارهای خانگی شکست ناپذیر ماند. بین شکست ۳-۲ مقابل بیرامار در زمان حضور در پورتو در فوریه ۲۰۰۲ تا شکست ۱-۰ مقابل اسپورتینگ خیخون در سال ۲۰۱۱ در زمان حضور در رئال، مورینیو در ۱۲۵ دیدار خانگی به پیروزی رسید و ۲۵ تساوی هم کسب کرد. یک رکورد باورنکردنی که ۹ سال و یک ماه پایدار ماند.

۱۰۰: رئال با ۱۰۰ امتیاز در رقابت های فصل قبل لالیگا به قهرمانی رسید. تیم مورینیو ۱۲۱ گل نیز به ثمر رساند؛ بیش از هر تیم دیگری در تاریخ فوتبال اسپانیا.

۴: قهرمانی فصل قبل لالیگا، یک رکورد ویژه را برای مورینیو رقم زد. او در چهار لیگ مختلف در کشورهای پرتغال، انگلیس، ایتالیا واسپانیا به قهرمانی رسیده است.

گل