به گزارش سرویس خبرورزشیملت ایران: محمدمایلی کهنبا حضور در گفت وگوی ویژه خبری شبکه جام جم اظهار داشت: من همواره از فوتبال لذت می برم و با آن زندگی می کنم چه مربی باشم و چه نباشم با این ورزش لذت می برم به نظرم فوتبال بالاتر از هنر است، در مقاطع مختلف فوتبال های داخل و خارج از کشور را دنبال می کنم و از آنها لذت می برم. مثلاً بازی اوساسونا و اتلتیکو مادرید را دیدم و بسیار لذت بردم حق مسلم اوساسونا هم بود، دیدید که وقتی سوت پایان بازی زده شد همه چیز تمام شد و برای بازی آینده تلاش خواهند کرد اما در اینجا برخی آقایان می گویند فوتبال جنگ است، خیر به هیچ عنوان اینگونه نیست، فوتبال و در مجموع ورزش را برای این گذاشته اند که جنگ هایی که وجود داشت تمام شود.

وی در مورد شرایطتیم ملیبرای آمادگی در جام جهانی تصریح کرد: چیزی که جالب است این است که کی روش که خود از فوتبال مدرن آمده به دنبال برگزاری اردوهای مقطعی است برای من این موضوع شبهه انگیز است. برگزاری چنین اردوهایی یعنی بازگشت به عهد دقیانوس، مگر می شود اردوها را بدون بازیکنان لژیونر برگزار کرد. چه هزینه ای برای این اردوها می شود بعد تیم اصلی را هم نداشته باشیم پس معنای این اردوها چیست؟

این کارشناس فوتبال، افزود: کی روش دندان های ما را شمرده، مگر قرار نبود او مربی پروازی نباشد؟ اما دقیقاً هم اکنون این اتفاق افتاده است. او وظیفه دارد که همه بازی های لیگ را ببیند اما چنین اتفاقی رخ نمی دهد وقتی برای تماشای بازی های نمی گذارد مگر قرار نبود علاوه بر تیم ملی تیم های امید و جوانان را هم زیر نظر داشته باشد اما او بازی های لیگ را هم مشاهده نمی کند. در چند بازی هم که به ورزشگاه می رود به خاطر مشغله های بیرونش در بازی چرت می زند.

مایلی کهن در مورد دعوت بازیکنان جوانی چون پیام صادقیان به تیم ملی خاطرنشان کرد: هنوز دعوت شدن پیام صادقیان قطعی نشده البته این را هم باید بدانید که فوتبال ما فقط صادقیان را ندارد به گونه ای کلاهی دوسر سرمان رفته، نمی دانم بازیکن دو رگه چه معنایی دارد، در کشوری که این همه استعداد وجود دارد چرا از آنها استفاده نمی شود، بعد می گویند آلمان هم بازیکن دو رگه دارد شما ببینید مسعود اوزیل که دو رگه است پدر یا مادرش آلمانی بوده اند و خودش هم در آلمان به دنیا آمده است ما هم البته می توانیم به گونه ای بگوییم که بازیکنانمان متولد تهران هستند.

وی افزود: در کشورهای اروپایی رشد جمعیت منفی است یعنی هر یک نفر که می میرد تنها یک نفر به دنیا می آید اما در ایران با وجود مشکلاتی که به وجود آمده اما در این سال ها با مردن هر یک نفر سه نفر جای او را می گیرند این یعنی ما توانایی های زیادی داریم.

مایلی کهن در مورد اینکه شاید بازیکنان دو رگه هم حقی برای حضور در تیم ملی داشته باشند، تأکید کرد: فوتبال ما علاقه مندان زیادی دارد و از هنگامی که کسی به چیزی علاقه دارد استعداد هم به وجود می آید اگر واقعاً فوتبال ما دست آدم های بزرگ باشد هم اکنون باید جزو ۱۰-۱۲ کشور برتر دنیا باشیم اما شرایط به گونه ای به وجود آمده که با رفتن به جام جهانی قانع می شویم و مثل اینکه شاخ غول را شکانده ایم بعد هم می خواهیم تنها در جام جهانی کم گل بخوریم اما من این موضوع را قبول ندارم. فوتبال ما فراتر از این دست در دوره ۹۸ همانطور که اکثر رسانه های خارجی گفتند ایران اکثر جوایز را درو کرد. ۱۰-۱۵ لژیونر دادیم، فوتبال ما باید مثل آن زمان باشد اما ما می آییم بازیکنان داخلی را پودر می کنیم، شما خلعتبری و انصاری فرد را ببینید یکسری بازیکنان چون بختیار رحمانی و عبدالله کرمی دیده نمی شوند. پست اصلی کرمی مهاجم نوک است اما او در دفاع وسط بازی می کند، او می تواند کمک زیادی به تیم ملی کند اما دیده نمی شود.

مایلی کهن در مورد اینکه آیا جوان گرایی تیم ملی را مناسب می بیند، اظهار داشت: جوانی که یک دفعه بخواهد در جام جهانی به میدان برود نمی تواند این کار را کند در تیم های بزرگ بازیکنان جوان پیش از جام جهانی با تیم هماهنگ می شوند و بعد از آنها استفاده می شود. من معتقدم میانگین سنی تیم ما خیلی بالاست اگر بخواهیم با همین ترکیب به جام جهانی برویم با مشکل روبرو می شویم. من اگر سرمربی تیم ملی بودم کم کم از بازیکنان جوان استفاده می کردم مگر برخی استثنائات چون مهدی مهدوی کیا. من زمانی که سرمربی تیم ملی بودم بازی های لیگ امید را هم از نزدیک تماشا می کردم اما سرمربی تیم ملی بازی های لیگ را هم مشاهده نمی کند.

وی خاطرنشان کرد: به نظرم آزمون کار بسیار دشواری در جام جهانی دارد چرا که باید تازه در آن زمان با بازیکنان هماهنگ شود. سن چیزی نیست که ما با آن مبارزه کنیم بازیکن زمانی که سنش از ۳۰ سال می گذرد دیگر نمی تواند عملکرد گذشته را داشته باشد هرچند که خوب هم تمرین کند اما یک دفعه شاید از ناحیه پشت کشاله دچار درد شود.

مایلی کهن در مورد اینکه هم اکنون زمان انتقاد نیست و به نظرش بهترین راهکار برای موفقیت تیم ملی در جام جهانی چیست، گفت: هر زمانی که حرف بزنی و انتقاد کنی می گویند این موقع زمانش نیست. در انتقاد نباید موضع خاصی داشته باشیم. من هم دنبال این نیستم که جای کی روش را بگیرم. انتقاد سازنده باید داشت، مهم ترین انتقاد هم هم اکنون این است که ما روزهای فیفا را از دست دادیم زیرا کی روش نمی خواست بازی دوستانه برگزار کند. مشکل منابع مالی نداریم مگر کره جنوبی و روسیه برای بازی با ما پیشنهاد ندادند؟ ما با تیم هایی بازی می کنیم که بتوانیم به آنها گل های زیادی بزنیم و گل نخوریم یا چنین تیم هایی به کشور ما می آیند و یا تیم ها با ستاره هایشان حاضر نمی شوند. باید تیم خوبی را انتخاب کنیم به نام ها احترام بگذاریم اما تأثیر در انتخاب مان نداشته باشند.

وی در مورد اینکه باید شاهد چه اتفاقاتی باشیم تا تیم ملی همچون سال های ۹۸ باز هم دوران موفقیت خود را به دست آورد، یادآور شد: دیگر مطرح کردن این مسائل کهنه و نخ نما شده است، در فوتبال ما استعداد موج می زند اما مسئولانی که بعضاً اشتباه هم آمده اند باید توجه بیشتری کنند. خود کفاشیان گفته که از بد حادثه وارد فوتبال شده است، خیلی صادقانه هم این حرف را زده است.

مایلی کهن در مورد اینکه کفاشیان هم اکنون دیگر فوتبالی شده، گفت: طبیعی است که هم اکنون او نمی تواند حس فوتبالی داشته باشد مگر من می توانم حس دومیدانی کارها را پس از گذشت چند سال هم داشته باشم. محال است این کار، شرایط آنها را نمی دانم.

این کارشناس با اشاره به اینکه در فوتبال باید قانون برای همه یکسان باشد، تأکید کرد: اگر قرار است با کسی مقابله شود باید برای همه افراد یکسان باشد و تفاوتی نداشته باشد، کسانی که کارت به کارت می کنند عکاسشان دو سال محروم می شود اما خودشان را محروم نمی کنید. تیم البدر بندر کنگ تبانی می کند و باید به لیگ پایین تر سقوط کند اما کفاشیان می گوید چون در جنوب کشور سرمایه گذاری کرده اند این تیم سقوط نکند.

وی در مورد اینکه با تمدید قرارداد کی روش موافق است یا خیر، یادآور شد: کی روش توانست تیم را راهی جام جهانی کند اما از زمانی که او در فوتبال ما حاضر شده به هیچ عنوان بازی زیبایی شاهد نبوده ایم.

مایلی کهن در مورد اینکه آیا گروه ما آسان است یا خیر، گفت: در جام جهانی هم تیم های آسان هستند و هم سخت اما فکر می کنم گروه ما بد نباشد. در مورد شانس صعودمان هم باید بگویم به نوع انتخاب و دیدگاه ما بستگی دارد. شما ببینید در سال ۹۸ ما می توانستیم از گروه مان صعود کنیم اما پس از اینکه آمریکا را شکست دادیم فکر کردیم قهرمان جام جهانی می شویم. آلمان در آن سال پیرترین تیم خود را راهی مسابقات کرده بود اما ما پس از شکست آمریکا بازی ها را رها کردیم، باید این شرایط را در نظر گرفت و بعد در مورد مسائل و نتیجه گیری تیم ملی صحبت کنیم.