فتح‌الله‌زاده:خدا در آن بازی ما را ادب کرد

مدیرعامل استقلال در مصاحبه‌ای داستان‌هایی از داربی به زبان آورده که خواندن آن خالی از لطف نیست. او با بازخوانی اتفاقات گذشته تلویحا از درآمدن یکی از داربی‌ها حرف می‌زند؛ مسابقه‌ای که پرسپولیس در آن ۹ نفره مغلوب استقلال نشد.

به گزارش ملت ایران به نقل از اوج‌نیوز علی فتح‌الله‌زاده درباره نزدیک شدن زمان داربی و برنامه‌های استقلال برای این بازی اظهار داشت: ما همیشه در سال‌های اخیر برای این بازی برنامه‌های زیادی تدارک می‌بینیم و به طور حتم، داربی یک مسابقه عادی نیست. دلیلش هم روشن است، هوادار ما به داربی به دید یک بازی ویژه نگاه می‌کند. بنابراین هر دو تیم تلاش می‌کنند تا نتیجه بگیرند. اگر چه این بازی در جدول سه امتیاز دارد اما به نظرم هرگز امتیاز این مسابقه را در جدول حساب نمی‌کنند و فرا‌تر از آن است.

وی ادامه داد: اولین بار که سال‌ها پیش داربی را به عنوان مدیرعامل تجربه کردم، هنوز نمی‌دانستم داستان دقیقا از چه قرار است اما الان می‌دانم هفته قبل از داربی و دو، سه روز بعدش درگیر این بازی و حواشی آن هستیم. ‌‌ همان سال‌های اول حضورم در استقلال، یک بار به پرسپولیس باختیم و دیدم رفتار مردم با من کاملا عوض شده است. نانوای محترم محل نان را پرت کرد، سوپرمارکت همسایه‌مان جواب سلام نداد. برایم محرز شد که داستان چیست و برای همین از‌‌ همان روز‌ها به داربی به عنوان یک مسابقه مهم نگاه کردم.

مدیرعامل باشگاه استقلال در پاسخ به پرسشی درباره بهترین خاطره‌اش از داربی‌ها عنوان کرد: خاطرات زیاد است. فکر می‌کنم همین روند بردن ۴ داربی متوالی مهم‌ترین آنهاست. فتح‌الله‌زاده درباره لقب سوبله چوبله به پرویز مظلومی گفت: بالاخره برد در فوتبال مال مربی است و این لقب هم مبارک پرویزخان باشد.

وی در پاسخ به این‌که آیا بد‌ترین خاطره‌اش از داربی، بازی برگشت فصل گذشته است که استقلال در حالی که دو بر صفر جلو بود، به پرسپولیس ۱۰ نفره، ۳ بر ۲ باخت گفت: نه، من فکر می‌کنم خدا در آن بازی ما را ادب کرد. یعنی پس از این‌که دو گل پیش افتادیم، خیلی از خود بیخود شدیم و دیگر بازی را‌‌ رها کردیم. شاید خود من هم اگر جای کادر فنی و بازیکنان بودم، این اتفاق برایم می‌افتاد اما به هر حال اعتقاد دارم خدا در آن بازی ما را ادب کرد. ضمن این‌که پس از بردن ۴ باره داربی، اصلا دوست نداشتم ما آن بازی را ببریم! این را از ته دل می‌گویم. دوست داشتم بازی مساوی شود چون اگر برای بار پنجم ما می‌بردیم، دیگر چیزی از حریف باقی نمی‌ماند و این خیلی بد بود. شاید برای رقابت‌های آتی، دیگر رقابتی به وجود نمی‌آمد.

مدیرعامل باشگاه استقلال درباره اظهارنظر چندی قبل خود که گفته بود در داربی رفت فصل ۷۹-۷۸، اتفاقاتی در بین دو نیمه بازی رخ داد که مسابقه مساوی تمام شد اظهار داشت: الان چون سال‌ها از آن زمان گذشته است من قضیه را کمی باز می‌کنم. واقعیت این است که در آن بازی، داور در نیمه نخست دو بازیکن حریف را اخراج کرد و همه گفتند در نیمه دوم استقلال چند گل می‌زند و حتی شاید بتواند آن ۶ گل سال‌ها قبل را جبران کند. آن روز من برای اولین بار نگرانی و استرس را در نگاه علی‌آقای پروین دیدم و این را هم دیدم که مهندس فائقی به ایشان نگاهی کرد و خواست با‌‌ همان نگاهش او را آرام کند. اینجا بود که در پایان نیمه نخست فضای رختکن استقلال، فضای خاصی شد. همه به هم نگاه می‌کردند که قرار است در نیمه دوم چه اتفاقی بیفتد. بازیکنان استقلال هم رابطه نزدیکی با مهندس فائقی داشتند و انگار به آن‌ها الهام شده بود که باید در نیمه دوم ملایم‌تر بازی کنند. هرچند به خود من هم گفته شد که اگر می‌شود در نیمه دوم استقلال آرام‌تر بازی کند. پس از بازی هم دوستان ما می‌گفتند در نیمه دوم، تمام صحنه‌های مشکوک به نفع پرسپولیس سوت زده شد تا مسابقه صفر بر صفر تمام شود. من نمی‌دانم آن زمان در چه مقطع کشور قرار داشتیم که پذیرفتم بازی به آن شکل تمام شود اما قطعا اگر الان بود جور دیگری رفتار می‌کردم و مثلا می‌گفتم بازی می‌تواند یک بر صفر به نفع استقلال تمام شود تا اتفاق بدی نیفتد. البته این را بگویم این اتفاق هرگز در آینده و پس از آن تکرار نشد و هرگز در هیچ یک از بازی‌های داربی یا مسابقات دیگر به ما توصیه‌ای نشد و هرچه بود داخل میدان رخ داد. در واقع آن بازی یک استثنا بود.

فتح‌الله‌زاده درباره دیدگاهش نسبت به پرسپولیس گفت: به پرسپولیس و هوادارانش ارادت ویژه‌ای دارم و معتقدم این تیم در کنار استقلال می‌تواند پایه موفقیت فوتبال ملی را بگذارد. ما باید به پرسپولیس و استقلال کمک کنیم تا بالا بروند نه اینکه آن‌ها را پایین بیاوریم تا بقیه تیم‌ها به آن برسند. یک خاطره جالب دیگر هم دارم که فکر می‌کنم به حدود ۷ سال پیش برمی‌گردد. هنگامی که مهندس مهرعلیزاده، رئیس وقت سازمان تربیت‌بدنی من را صدا زد و گفت با دوستان پرسپولیسی صحبت کردیم شما را برای مدیرعاملی پیشنهاد دادند، شوکه شدم! گفتم مهندس‌جان، دوستان خیلی لطف داشتند و من هم برایم حضور در باشگاه مردمی پرسپولیس افتخار است اما از آنجا که اول استقلالی هستم و بعد این‌که رابطه احساسی و نزدیکی میان من و طرفداران آبی وجود دارد، تقاضا دارم بنده را از این مساله معاف کنید. قطعا افراد مدیر و مدبر زیادی برای این سمت وجود دارند.

وی افزود: هواداران پرسپولیس هم در سال‌های دور نسبت به من لطف داشتند. یادم هست در مقطعی، عابدینی مدیرعامل پرسپولیس بود و من مدیرعامل استقلال. روزی نبود که در رسانه‌ها بین من و ایشان کری‌خوانی نسبت به یکدیگر منتشر نشود. یعنی صبح تا شب بین ما کری بود. به هر حال من هم جوان‌تر بودم و جویای نام اما خدا می‌داند هرگز این بحث‌های رسانه‌ای به بی‌احترامی نسبت به هم کشیده نمی‌شد. هم هوادار استقلال به مدیرعامل پرسپولیس احترام می‌گذاشت و هم هوادار پرسپولیس به ما. بحثبود اما احترام هم بود. یادم هست پیش از این‌که یکی از داربی‌ها آغاز شود، مهندس عابدینی که کنار من در جایگاه ویژه نشسته بود گفت فلانی بازی را بردید! گفتم هنوز مسابقه شروع نشده، شما می‌گویید ما بردیم؟ گفت یادته در این هفته‌ها چقدر تلاش کردی که روبروی جایگاه بین طرفداران به صورت مساوی تقسیم شود؟ روبرو را نگاه کن، طرفداران استقلال و پرسپولیس مساوی هستند.