ملت ایران: بیسنته دل بوسکه، سرمربی تیم ملی اسپانیا که به عنوان بهترین سرمربی دنیا در سال ۲۰۱۲ انتخاب شده، روز گذشته در مراسمی که در فدراسیون فوتبال کاتالونیا ترتیب داده شده بود شرکت کرد و از مسائل مختلفی صحبت کرد.

*یک سرمربی: وظایفی که بردوش یک سرمربی است، مثال زدنی است. یک سرمربی نمی تواند هر روزعصبانی و خشمگین باشد. البته این روزها به نظرمی رسد که چالش و مشکلات خریدار بیشتری دارد. جنجالها دائمی شده و آرامش دیگر خریداری ندارد. باید در یک تیم همیشه جو هارمونی و آرام را ایجاد کرد و به نتایج خوب رسید. یک سرمربی این مسئولیت را دارد که یک شخصیت مثال زدنی داشته باشد؛ چون عمل ارزشمندتر از کلماتی است که به زبان می آید. یک سرمربی باید شخصیت ثابتی داشته باشد و درعین حال قابل انعطاف باشد. سرمربی به علاوه باید صادق و رک باشد و ازنظر روانی هم کامل باشد؛ چون این کمال است که باعثمی شود تا بازیکنان به تو اعتماد کنند. احترام باید روز به روز به دست بیاید. مثال های زیادی از سرمربیان مقتدری هستند که شکست خوردند و بازیکنان حتی نمی خواهند نامشان را به یاد بیاورند.

*موفقیت در یک تیم مشکل دار: خیلی بعید است که یک تیم که روابط خوبی درمیان اعضایش برقرار نیست بتواند به موفقیت برسد. به همین خاطر هم مهم است که در رختکن تیم چه از نظر ورزشی و چه از نظر انسانی، اتحادحاکم باشد. ما در دنیای نهایت گرا زندگی می کنیم که همیشه مفرط گرایی ها بیشتر به چشم می آیند. عادی بودن و شرایط عادی مشتری ندارد. ولی تیم ملی اسپانیا یک شرایط عادی را پشت سرمی گذارد و این خیلی مثبت و خوب است ولی جنجالها و چالش طلبی ها مشتری دارند؛ درگیری ها دائمی شده و عقل سلیم از میان رفته.

* توصیف از خود: اگر قرار باشد خودم را توصیف کنم می گویم که یک لیدر مهربان، صمیمی و بیش از هر چیز احساساتی هستم. دوران قدرت طلبی در دنیای فوتبال گذشته و درفوتبال باید حیات گرا بود. نمی توان هر روز عصبی و کلافه و عصبانی بود

*دونامزد دیگر کسب عنوان برترین مربی سال ۲۰۱۲: گواردیولا به خوبی نشان داده که یک مربی اسپانیایی یعنی چه. او تمام آنچه یک مربی باید داشته باشد را در خود می بیند. گواردیولا خیلی خوب در استراتژی ورزشی رشد کرده و روابط خوبی با همه دارد و یک مرد دلنشین است. او این حق را دارد که درمورد آینده اش تصمیم گیری کند. درمورد مورینیو هم باید بگویم که هدایت و مربیگری رئال مادرید کار سختی است. تمام تصمیماتی که می گیری به چالش کشیده می شود. سرمربی رئال هم هیچ وقت از این بازیها خسته نمی شود.

*نیمکت نشینی کاسیاس: نیمکت نشینی کاسیاس در تیم باشگاهی اش در جایگاهش درتیم ملی تاثیر نخواهد داشت. زمانی که او به اردوی تیم بیاید، با هم صحبت می کنیم؛ اگر هم مشکلی درمیان نباشد، چرا باید دنبال راه حل و راهکار گشت.

* داوید ویا: فصل طولانی است و قطعا تمام بازیکنان برای حضور درترکیب تیمشان زمان خواهند یافت. بعید می دانم که هیچ کدام از این بازیکنان بدون آنکه برای تیم باشگاهی شان بازی کرده باشند، به اردوی یتیم ملی بیاینند

*محرومیت ۵ جلسه ای سرخیو راموس به خاطر «بی شرم» نامیدن داور: باید بگویم که درمورد خطایی که او مرتکب شده، قوانینی وضع شده است. همین و بس