ملت ایران: مهدی پاشازاده، جواد نکونام، وحید هاشمیان، …؛ دور هم جمع شدن این ملی‌پوشان دیروز و امروز یک بهانه مناسب می‌خواست که پیدا شد. برای تصویب آیین‌نامه جدید نقل و انتقالات این سه ملی‌پوش سابق به همراه هوشنگ نصیرزاده گرد هم آمدند تا برای فوتبالیست‌های ایرانی تصمیمات جدیدی بگیرند. البته مهدی مهدوی‌کیا هم به این جلسه دعوت شده بود اما به دلیل حضور در تمرین پرسپولیس موفق نشد خودش را به فدراسیون فوتبال برساند. در پایان این نشست مهدی پاشازاده گفتگویی درباره اتفاقات جلسه و البته وضعیت فوتبال ایران انجام داده که به نقل از زندگی‌نیوز می‌خوانید.

***

از جلسه‌ای که برای تصویب آیین‌نامه جدید نقل و انتقالات برگزار شد چه خبر؟ چه تصمیماتی در این جلسه اتخاذ شد؟

این جلسه برای اصلاح اساس‌نامه نقل و انتقالات سال بعد برگزار شد. مسئولان می‌خواستند بدانند در اروپا وضع چطور است. ما باید همراه با وکلای حقوقی دست به دست هم بدهیم تا یک اساسنامه خوب برای ارائه به فیفا آماده کنیم. با استفاده از این اساسنامه هم می‌توانیم مشکلات کمتری در لیگ ببینیم و هم این‌که قانونی باشد تا همه از آن تبعیت کنند.

شما برای اصلاح اساسنامه طرحی پیشنهاد ندادید؟

طرح دادیم اما من بیشتر تجربیاتم در زمینه بیمه را در اختیار مسئولان گذاشتم. گفتم که بیمه برای فوتبالیست‌ها باید الزامی باشد. اگر بیمه باشد نه بازیکن ضرر می‌کند و نه باشگاه.

چطور؟

اولا این‌که از بازیکن زمان قرارداد تست پزشکی گرفته می‌شود. در ضمن بعد از مصدومیت دیگر بازیکن نمی‌گوید باشگاه پول مرا پرداخت نمی‌کند یا خرج فیزیوتراپی مرا نمی‌دهد. از آن طرف باشگاه هم نمی‌گوید بازیکن فلان قدر پول گرفت اما مصدوم شد و اصلا برای ما بازی نکرد. اگر چنین بیمه‌ای باشد تا آخر فصل پول بازیکن را می‌دهد یا برای آسیب‌دیدگی او خرج می‌کند. در این شرایط است که دیگر نه بازیکن ضرر می‌کند نه باشگاه.

برای شما در لورکوزن چنین اتفاقی رخ داد؟

دقیقا. ابتدای فصل وقتی می‌خواستند با من قرارداد ببندند بیمه‌ام کردند. یک مبلغی ماهیانه کم می‌شد که در برابر مبلغ قراردادم خیلی ناچیز بود. قانون این بیمه این‌طور بود که اگر مصدومیت بازیکن از مرز ۶ هفته می‌گذشت شروع می‌کرد به پرداخت هزینه بازیکن. برای من هم چنین اتفاقی رخ داد. دقیقا یک روز پس از گذشت ۶ هفته تمام هزینه‌های مرا بیمه پرداخت و پول قراردادم را به حسابم واریز کرد.

فکر می‌کنید در فوتبال ایران هم می‌شود چنین طرحی را اجرا کرد؟

چرا که نه. فقط باید نماینده‌ای از طرف بازیکنان و باشگاه‌ها در جلسه حاضر شود و در این مورد تصمیم‌گیری کنیم. البته آقای نکونام در جلسه حاضر بود و طرح‌های جالبی هم ارائه داد. ضمن این‌که وحید هاشمیان هم در جلسه حضور داشت. نصیرزاده هم بود اما مهدی مهدوی‌کیا نیامد.

از این بحثخارج شویم و برسیم به استقلال. فکر نمی‌کنی بحث‌های مربوط به بازوبند کاپیتانی برای استقلال حاشیه‌ساز شود؟

فکر می‌کنم این مسایل حل شده و دیگر نیازی نیست درباره آن حرف بزنیم. به نظر من موفقیت استقلال واجب‌تر از بازوبند کاپیتانی است. از نظر من همه بازیکنان استقلال لیاقت بستن بازوبند کاپیتانی را دارند. این یعنی اینکه استقلال بازیکنان بزرگی در اختیار دارد که می‌توانند کمک حال قلعه‌نویی باشند. به عنوان مثال فرهاد مجیدی. او از جمله بازیکنانی است که در لیگ قهرمانان آسیا می‌تواند به کار استقلال بیاید.

گفتی مجیدی. اما یک عده از پیشکسوتان استقلال معتقدند قلعه‌نویی مجیدی را به استقلال آورده تا خرابش کند. چه نظری در این رابطه داری؟

صد درصد مخالفم. قلعه‌نویی مجیدی را خراب نمی‌کند. تیم صدرجدولی دنبال دردسر نمی‌گردد که بخواهد به حاشیه برود. استقلال صدرنشین جدول است و به آرامش احتیاج دارد. این منطقی نیست که بگوییم استقلال خود به خود وارد حاشیه می‌شود. ضمن این‌که امیر قلعه‌نویی توانایی بازی گرفتن از مجیدی را دارد و همراه او می‌تواند استقلال را به یک مدعی در لیگ قهرمانان آسیا تبدیل کند.

گل