ملت ایران:مسابقات فوتبال جام حذفی باشگاه‌های کشور - یادبود آزادسازی خرمشهر

فولاد مبارکه سپاهان ۲ - فولاد خوزستان ۱

گل‌ها: محمد غلامی(۹) و محمدرضا خلعتبری(۸۵) برای سپاهان - لوسیانو پریرا(۵۸) برای فولاد

پنجشنبه ۲۳ آذرماه ۱۳۹۱ - ساعت ۱۶:۱۵

ورزشگاه: فولادشهر اصفهان

تماشاگر: ۲۰۰۰ نفر

داور: محسن قهرمانی

کمک‌ها: بابک داوری، علی میرزابیگی

اخطار: امید خالدی(فولاد)

سپاهان اصفهان: محمدباقر صادقی– فرشید طالبی– علی احمدی– حسن جعفری– مهدی جعفرپور– محرم نویدکیا – اروین بولکو– محمدرضا خلعتبری– محمد غلامی– احمد جمشیدیان(۶۶ امین جهان‌عالیان) – حسین پاپی(۶۷ - جواهیر سوکای)

سرمربی: زلاتکو کرانچار

فولاد خوزستان: ارشاد یوسفی– عبدالله کرمی– ایوب والی– امید خالدی– خیرالله ویسی آرا– مهدی نوری– شهاب کرمی– بختیار رحمانی– اسماعیل شریفات– عباس پورخسروانی– لوسیانو پریرا(۶۲ - ساسان انصاری)

سرمربی: حسین فرکی

شرح بازی

فولاد مبارکه سپاهان و فولاد خوزستان در شرایطی دیدار افتتاحیه مسابقات جام حذفی فوتبال باشگاه‌های کشور را آغاز می‌کنند که هر دو تیم به خوبی واقفند قهرمانی در جام حذفی راه میانبر و صعود به مسابقات لیگ قهرمانان آسیاست. زردپوشان اصفهان که در دور گذشته این مسابقات در ورزشگاه تختی اهواز با تک‌گل آرش افشین از گردونه مسابقات حذف شده بودند در واقع امروز به قصد برد و تلافی تلخکامی سال گذشته قصد دارند تا کار شاگردان حسین فرکی را یکسره کنند.

اما ذکر این نکته حائز اهمیت است که قرمزپوشان شهر اهواز با روند رو به رشد و شکست‌ناپذیری که طی ۹ هفته متوالی در لیگ برتر طی کرده‌اند حریف " چغر " و گردن‌کلفتی برای یاران زلاتکو کرانچار به حساب می‌آیند.

نیمه اول

همزمان با سوت محسن قهرمانی قاضی دیدار سپاهان و فولاد خوزستان، این قرمزپوشان شهر اهواز بودند که از‌‌ همان بدو کار مالکیت توپ و میدان را به دست گرفتند. از نوع بازی خوزستانی‌ها این‌طور به نظر می‌رسید که تمامی توپ‌ها در زمین زردپوشان به اسماعیل شریفات «هافبک، مهاجم» فولاد ختم خواهد شد. شاگردان حسین فرکی تا هفت دقیقه ابتدایی مسابقه چنان قهرمان نیم‌فصل لیگ بر‌تر را مسحور قدرت خود کرده بودند که اندک تماشاگر حاضر در ورزشگاه فولادشهر اصلا سرمای گزنده را حس نمی‌کردند.

به هر حال برخلاف جریان بازی در دایره میانی زمین باز هم محمدرضا خلعتبری بهترین گل‌ساز این فصل زردپوشان، با یک توپگیری عالی محمد غلامی را در موقعیت گلزنی قرار داد. غلامی مهاجم باانگیزه این روزهای سپاهان وقتی توانست از کمند مدافعان فولاد خوزستان بگریزد در موقعیت تک‌به‌تک با دروازه‌بان فولاد با یک حرکت زیبای بدن وی را جا گذاشت و توپ را در قعر دروازه قرمزپوشان قرار داد.

فولادی‌ها بعد از دریافت گل برای جبران مافات با دوندگی و کوشش بیشتر تا حدودی توانستند زردپوشان را در نیمه خودشان نگه دارند و منتظر ایجاد موقعیت گلزنی شوند که خط دفاع سپاهان اجازه هیچ‌گونه فرصتی را به مهاجمان فولاد خوزستان ندادند تا نیمه اول با تک گل محمد غلامی به سود طلایی‌پوشان شهر اصفهان به پایان برسد.

نیمه دوم

پر مسلم بود که تیم فولاد خوزستان برای جبران گل خورده در وقت دوم خود را به آب و آتش خواهد زد که همین‌طور هم شد. شاگردان حسین فرکی از دو جناح با اسماعیل شریفات و لوسیانو پریرا آهنگ دروازه سپاهان را کردند که از قضا پریرای برزیلی از توپ بلند ارسالی که در پشت مدافعان سپاهان برای او فرود آمد نهایت بهره را برد و یک‌تنه خود را در حالت تک‌بهتک با صادقی قرار داد و توانست گل تساوی فولاد را وارد دروازه سپاهان کند.

بعد از گل تساوی، کرانچار دست به کار شد و در فاصله‌ای خیلی کوتاه دست به دو تعویض زد. او امین جهان‌عالیان و جواهیر سوکای را به ترتیب به‌جای احمد جمشیدیان و حسین پاپی برای تقویت خطوط میانی و حمله خود به بازی فراخواند که این تعویض‌ها برای زردپوشان مثمرثمر واقع شد. با آمدن سوکای به بازی جناح چپ زردپوشان جان تازه‌ای گرفت تا جایی که سانترهای خطرناک او بارها خط دفاعی فولاد را آزار داد.

سپاهانی‌ها که از ایجاد این موقعیت‌ها شارژ روحی شده بودند دست از حملات خود نکشیدند تا اینکه محرم نویدکیا در دقیقه ۸۵ از شلوغی محوطه جریمه فولاد خوزستان نهایت استفاده را کرد و پاس زمینی‌اش را به خلعتبری سپرد تا وی در حالتی درازکش بتواند گل برتری را به نفع طلایی‌پوشان به ثمر برساند. حالا حسین فرکی و شاگردانش برای گرفتن سهمیه لیگ قهرمانان آسیا باید چشم به مسابقات لیگ برتر بدوزند.

شرح گل‌ها:

۱-۰ سپاهان؛ دقیقه ۹: پاس عالی خلعتبری در عمق، محمد غلامی را با گلر حریف در موقعیت تک به تک قرار داد. غلامی بعد از فرار از کمند مدافعان فولاد با یک حرکت بدن ارشاد یوسفی را جا گذاشت و توپ را در قعر دروازه قرمزپوشان جای داد.

۱-۱ فولاد؛ دقیقه ۵۸: فولاد هم از همان راهی به گل رسید که سپاهان رسیده بود. پاس پشت دفاع، فرار لوسیانو پریرا و تک به تک شدن او با محمدباقر صادقی. دروازه‌بان سپاهان واکنش مطمئنی نداشت و ضربه نه‌چندان محکم لوسیانو از کنار پای او عبور کرد و به تور رسید.

۲-۱ سپاهان؛ دقیقه ۸۵: خلعتبری پا به توپ به داخل محوطه جریمه نفوذ کرد و وقتی در برخورد با مدافعان فولاد تعادلش را از دست داد به نظر می‌رسید این موقعیت از دست رفته است. اما او به حالت درازکش توپ را به داخل دروازه فولادی‌ها تکل کرد!

دقایق کلیدی

دقیقه ۵: شوت کاشته عبدالله کرمی در حالی که دروازه‌بان سپاهان کمی از چارچوب به بیرون آمده بود با کف دستان محمدباقر صادقی به کرنر رفت.

دقیقه ۷: پاس رو به عقب علی احمدی به محمدباقر صادقی و تعلل صادقی می‌رفت تا دروازه سپاهانی‌ها را با خطر مواجه کند که حسن جعفری توپ را دفع کرد.

دقیقه ۱۹: حسین پاپی سانتر خطرناکی را با پای چپ روی دروازه فولاد ارسال کرد اما توپ با ضربه سر ایوب والی به کرنر رفت.

دقیقه ۵۲: ارسال بلند شهاب کرمی بر روی نقطه پنالتی با ضربه سر علی احمدی به کرنر رفت.

دقیقه ۵۵: فرار پا به توپ بختیار رحمانی و پاس وی به پریرا با شوت عباس‌ پورخسروانی همراه شد تا محمدباقر صادقی در حالتی نامتعادل با کف دست توپ را دفع کند.

دقیقه ۷۱: سانتر ارسالی از جناح چپ زردپوشان وقتی در کنج شش‌قدم فولاد به علی احمدی رسید وی توپ را به جای داخل دروازه به پای دفاع فولاد زد تا سپاهانی‌ها صاحب کرنر شوند.

دقیقه ۷۶: پاس عرضی و زمینی سوکای در دهانه دروازه فولاد با شوت خلعتبری به پای ارشاد یوسفی برخورد کرد تا بهترین موقعیت زردپوشان برای گلزنی به هدر برود.

دقیقه ۷۸: سانتر پای چپ سوکای با ضربه سر محمد غلامی و دخالت دروازه‌بان فولاد راهی کرنر شد.

دقیقه ۹۳: پاس زیبای شهاب کرمی بر روی سر عبدالله کرمی جفت وجور نشد تا آخرین فرصت فولاد برای گل تساوی از کنار دروازه صادقی راهی خارج شود. این بهترین فرصت ممکن برای فرار از شکست بود اما ضربه عبدالله آه از نهاد خوزستانی‌ها خارج کرد.

بهترین بازیکن

هر دو تیم بازی را جذاب و هجومی دنبال کردند و چهره‌های درخشان در میدان کم نبودند. اما محمدرضا خلعتبری باز هم مثل سه چهار دیدار اخیر تیمش چهره برتر میدان بود. او با تیزهوشی پاس گل اول را به محمد غلامی داد و گل برتری را هم با سماجت جالب توجهی به صورت درازکش به ثمر رساند.

اتفاق ویژه

فولاد خوزستان بعد از ۹ هفته شکست‌ناپذیری در لیگ بالاخره در جام حذفی طعم شکست را بعد از مدت‌ها چشید. جالب این‌که آخرین شکست فولادی‌ها دقیقا ۸۹ روز قبل باز هم در همین ورزشگاه و مقابل ذوب‌آهن برای این تیم رقم خورده بود.

گل