تلاش‌ برای درمان قهرمان المپیک

ملت ایران: شاید بهداد سلیمی را دیگر با آن صلابت قبل در میدان نبینید، شاید هم همه چیز ختم به خیر شود و این قهرمان همچون گذشته باز هم روی نوار موفقیت گام بردارد، اما فعلا آنچه اسباب نگرانی شده آسیب‌دیدگی کتف قوی‌ترین مرد جهان است.

کتف راست بهداد سلیمی اولین بار زمانی دچار آسیب‌دیدگی شد که اسفند سال ۸۹ برای جابه‌جا کردن غیررسمی رکورد جهانی دسته فوق‌سنگین در جام نامجو روی تخته رفت.

البته او پس از آن دو‌بار قهرمان آسیا شد، مدال طلای جهانی پاریس را به دست آورد، رکورد یکضرب دنیا را ارتقا بخشید و در المپیک لندن هم صاحب مدال طلا شد، اما در طول این یک سال و هشت ماه با همان کتف‌آسیب‌دیده تمرین کرد.

بهداد که فکر می‌کرد با دو‌ماه استراحت بعد از المپیک دوباره شرایط بدنی مطلوب را برای بازگشت به صحنه رقابت‌ها به دست خواهد آورد، با شروع دور جدید تمریناتش خیلی زود فهمید برای تکرار موفقیت‌های قبلی، ابتدا باید دنبال رفع آسیب‌دیدگی کتفش باشد.

قهرمان جهان و المپیک درباره این مصدومیت به جام‌جم گفت: دو هفته پیش که تمرینات سبک وزنه‌برداری را از سر گرفتم دوباره از ناحیه کتف احساس درد کردم و تصمیم گرفتم قبل از جدی‌تر شدن تمریناتم، برای مداوای این درد کهنه اقدام‌کنم. اولین قدم گرفتن عکس رنگی از ناحیه آسیب‌دیده بود، اما پزشکان هنوز به جمع‌بندی لازم برای نحوه درمان نرسیده‌اند.

دکتر اصلانی می‌گوید کتف من باید عمل شود و دکتر مرادی معتقد است با فیزیوتراپی هم می‌توان این آسیب‌دیدگی را برطرف کرد. به همین خاطر در حال مشورت هستیم تا بهترین تصمیم را بگیریم.

مشورت با علیرضا دبیر

بحثآسیب‌دیدگی کتف بهداد سلیمی از آن جهت مهم و نگران‌کننده است که بدانیم قهرمان بزرگی چون علیرضا دبیر به همین خاطر مجبور شد در ۲۷ سالگی از دنیای قهرمانی خداحافظی کند. البته آسیب‌دیدگی دبیر جدی‌تر بود؛ چرا که مفاصل کتفش لق و تاندونش کشیده شده بود و به گفته پزشکان وقت، حتی با جراحی هم قابل ترمیم نبود.

در هر حال روند درمانی علیرضا دبیر در نهایت به حذف زودهنگامش از المپیک ۲۰۰۴ آتن، شکایت او از فدراسیون پزشکی ورزشی و خداحافظی‌اش از دنیای قهرمانی انجامید.

همان تجربه تلخ باعثشد بهداد سلیمی نظر علیرضا دبیر را هم در مورد کتف آسیب‌دیده‌اش جویا شود: با دبیر صحبت کردم و مشاوره‌های خوبی از این قهرمان ارزنده گرفتم. حال باید منتظر بمانیم تا از نظر قطعی فدراسیون پزشکی هم مطلع شویم.

کورش باقری؛ مخالف جراحی

آنچه مسلم است در صورت جراحی، بهداد سلیمی حداقل چهار ماه از میادین دور خواهد بود، اما نگرانی اصلی به خاطر این دوری موقت نیست.

کورش باقری، سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری معتقد است وزنه‌برداری که کتف خود را عمل می‌کند، دیگر آن کارایی سابق را نخواهد داشت. او به همین دلیل مخالف انجام عمل جراحی روی کتف سلیمی است: مفصل کتف به این علت که در جهات مختلف حرکت می‌کند و تنها از سوی عضلات و تاندون‌ها محصور شده، از اهمیت بالایی برای یک ورزشکار برخوردار است، بخصوص در وزنه‌برداری.

وی با مثال زدن وزنه‌بردارانی چون وحید ربیعی و اصغر ابراهیمی که پس از عمل کتف دیگر آن توانایی سابق را نداشتند، افزود: تجربه نشان داده تا جایی که امکان دارد باید از جراحی پرهیز شود. به همین دلیل طی تماسی با دکتر پورکاظمی رییس فدراسیون پزشکی درخواست کردم درمورد بهداد سلیمی یک کمیسیون پزشکی تشکیل شود تا پس از مشورت متخصصان و دکترها با یکدیگر، بهترین تصمیم برای رفع این آسیب‌دیدگی گرفته شود.

تشکیل کمیسیون پنج نفره

کمیسیونی که سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری از آن صحبت کرد هم‌اکنون تشکیل شده و قرار است پس از دو هفته فیزیوتراپی روی کتف آسیب‌دیده بهداد سلیمی، نظر نهایی خود را درباره انجام عمل جراحی این قهرمان یا مداوا بدون عمل جراحی اعلام کند.

دکتر پورکاظمی رییس فدراسیون پزشکی ورزشی و یکی از اعضای این کمیسیون با تائید این خبر به جام‌جم گفت: علاوه بر دکتر اصلانی و دکتر مرادی، قرار شد دکتر کیهانی هم طی یکی دو روز آینده کتف بهداد سلیمی را معاینه کند.

پیش از این دکتر رازی هم در جریان رقابت‌های المپیک معایناتی روی دست سلیمی انجام داده بود، اما تصمیم‌گیری درباره نحوه مداوای این قهرمان به دو هفته دیگر موکول شد.

در این دو هفته سلیمی یک دوره فیزیوتراپی موضعی را سپری خواهد کرد تا عضلات اطراف مفصل کتفش تقویت شود. تمایل ما بر این است که سلیمی جراحی نشود، اما باید بررسی شود که راه‌های محافظه کارانه‌ای چون آب‌درمانی، فیزیوتراپی، ماساژ و دارودرمانی چقدر می‌تواند در آینده مانع آسیب‌دیدگی دوباره او شود.

دکتر پورکاظمی در پاسخ به این پرسش که چقدر باید نسبت به آینده قهرمان المپیک و جهان نگران بود، گفت: آنچه در جواب ام. آر. آی و معاینه‌های بالینی مشاهده شده، این است که چه کتف سلیمی جراحی شود و چه نشود، امیدواری برای بهبود او بالا خواهد بود.

هر چند جراحی باعثمی‌شود دوران نقاهت سلیمی کمی طولانی‌تر شود، اما آسیب‌دیدگی او مثلا با محمدرضا رودکی که چهار تاندون عضله جلوی رانش پاره شد یا رضا یزدانی که علاوه بر پارگی رباط دچار تخریب عضلانی شد، متفاوت است. از طرفی بافت‌های بدن سلیمی به دلیل جوان بودن از سلامت بالایی برخوردار است و این موضوع سرعت ترمیم و بازتوانی جسمانی او را افزایش می‌دهد.

سلیمی با کسب طلای جوانان جهان(۲۰۰۹)، سه طلای قهرمانی آسیا(۲۰۰۹،۲۰۱۱، ۲۰۱۲)، طلای بازی‌های آسیایی گوانگجو(۲۰۱۰)، دو طلای قهرمانی بزرگسالان جهان(۲۰۱۰ و ۲۰۱۱) و طلای المپیک لندن(۲۰۱۲) پرافتخارترین ورزشکار ایران طی سه سال گذشته به شمار می‌رود.

این وزنه‌بردار قائمشهری ۲۲ سال دارد و در صورت ادامه این روند، می‌تواند به یکی از مدال‌آورترین ورزشکاران تاریخ ورزش ایران تبدیل شود.

جام جم