به گزارش سرویس خبرورزشیملت ایران: ۱۷ روز است که محمدرویانیانصندلی مدیریتباشگاه پرسپولیسرا به علی پروین سپرده و او به عنوان نفر اول باشگاه شناخته می شود اما موضوع بدهی ها همچنان سوژه روز باشگاه است و البته مبهم و لاینحل باقی مانده است.
محمد رویانیان از روزی که با نوشتن استعفانامه، باشگاه پرسپولیس را ترک کرد پایش را کرده توی یک کفش و می گوید فقط و فقط ۵ میلیارد تومان بدهی دارد و در دوران مدیریت ۲۸ ماهه او بر باشگاه با توجه به درآمدزایی هایی که کرده فقط این مبلغ را روی بدهی های قدیمی باشگاه آورده است. رویانیان مدام روی حرفش تاکید دارد و همین دو سه روز پیش لیست بدهی هایش را منتشر کرد تا ثابت کند حتی از آن ۵ میلیاردی که خودش گفته بود هم کمتر بدهکار است و تنها ۵/۴ میلیارد تومان از دیون باشگاه پرسپولیس را باید به حساب او نوشت.
این طرف میدان علی پروین ایستاده است که از همان ابتدای ورودش به باشگاه نخواست با رویانیان رودررو شود و در تنها واکنش صریح به اظهارات مدیرعامل سابق با به کار بردن لفظ «قربانت بروم» گفت: «خدا کند شما یک ریال هم بدهکار نباشی».
این اتفاق درست وقتی رخ داد که رویانیان در قبال حرف های پروین که گفته بود «فقط ۱۴ میلیارد باید به بازیکنان داده شود» دوباره روی حرف هایش تاکید کرد و صراحتا اعلام کرد بدهی او همان ۵ میلیاردی است که قبلا اعلام کرده بود.
رویانیان حتی از این هم جلوتر رفت و پیشنهاد داد در هیات مدیره حاضر شود و درباره میزان بدهی ها شفاف سازی کند. رویانیان البته بعدتر گفت به شرطی این قضیه را قبول می کند که خبرنگاران هم در جلسه فوق حضور داشته باشند و اصحاب رسانه هم در جریان شفاف سازی های وی قرار بگیرند.
از سوی دیگر علی پروین که اصلا دوست نداشت رودرروی سردار قرار بگیرد موضوع حسابرسی ویژه را مطرح کرد و گفت این اعداد و ارقام را حسابرسان مالی استخراج کرده اند نه خود او تا هم کار خودش را انجام دهد هم در مواجهه با رویانیان وارد دعواهای زرگری نشود.
موضوع مبهم؛ سهم رویانیان
از بدهی ۶۰ میلیاردی
آنچه فعلا مشخص شده این است که باشگاه پرسپولیس ۶۰ میلیارد تومان بدهکاری دارد و رسانه ها مدام روی این موضوع مانور می کنند اما ظاهرا مهم تر از این عدد نگران کننده که به دوران مدیریت ۵ مدیر باشگاه مرتبط می شود این است که چقدر از این بدهی مربوط به دوران مدیریت ۲۸ ماهه رویانیان است؟
پیش از این نوشته بودیم رویانیان دیون باشگاه پرسپولیس را ۵ برابر کرده و بخش عمده ای از بدهی ۶۰ میلیاردی مربوط به دوران مدیریت اوست اما حالا مدافعان او معتقدند در این خصوص شیطنت هایی شده و اعدادی که برخی از مخالفان رویانیان ارائه داده بودند درست نیست. برای مثال گفته می شود حبیب کاشانی که جایی گفته بود سال ۸۹ بدهی پرسپولیس ۹ میلیارد تومان است در جایی دیگر دو برابر این مبلغ را به عنوان بدهی باشگاه اعلام کرده و نمی شود روی حرف های او حساب کرد یا مثلا جمشید زارع به خاطر اختلاف هایی که با رویانیان داشته کدهای غلطی داده و نتیجه گیری از حرف های او درست نیست.
البته مدافعان رویانیان بدهی ۶۰ میلیاردی باشگاه را قبول دارند و معتقدند میزان بدهی سردار از ۵ میلیارد هم بیشتر است اما به زعم آنها این بدهی شاید کمتر از یک سوم کل ۶۰ میلیارد باشد!
این گروه معتقدند درباره بدهی های دوره رویانیان بزرگنمایی شده و اهدافی پشت این قضیه است تا وجهه سردار را خراب کند. برای این گروه جلسه پیشنهادی از سوی رویانیان برای بررسی بدهی ها می تواند دلیل محکمی بر حقانیت او باشد و اگر این جلسه انجام شود و رویانیان در حضور خبرنگاران شفاف سازی کند همه چیز مشخص خواهد شد که البته معلوم نیست چرا با پیشنهاد وی موافقت نمی شود.
اختلاف با بازیکنان برسر درصدها
محمد رویانیان در لیست منتشره از بدهی های خود هیچ اشاره ای به بدهی کلان به بازیکنان این فصل پرسپولیس و کادر فنی و… نکرده است. علی پروین حدود یک هفته قبل اعلام کرد باشگاه پرسپولیس چیزی حدود ۱۴ میلیارد تومان به بازیکنانش بدهکار است اما رویانیان اصلا این بدهی را در لیستش محاسبه نکرده چون معتقد است بدهی به بازیکنان فقط تا زمانی مربوط به اوست که مدیرعامل باشگاه بوده یعنی تا هفته بیست و چهارم. با این حساب رویانیان حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد قرار داد بازیکنان را باید پرداخت کند که البته نکرده است.
در این میان اما اختلاف نظرهایی اساسی بین او و بازیکنان وجود دارد که تاکنون رسانه ای نشده و مسکوت مانده است. رویانیان می گوید ۵۰ درصد مطالبات بازیکنان را داده و تنها ۲۰ درصد به آنها بدهکار است اما در تمام مصاحبه های بازیکنان این نکته را به کرات دیده ایم که ۱۵،۲۰ یا ۳۰ درصد مبلغ قراردادشان را گرفته اند و بقیه را از باشگاه طلبکارند.
حتی اگر فرمول رویانیان در مورد بدهی به بازیکنان درست باشد و از بابت عقد قراردادهای سنگین با بازیکنان و فشار وحشتناک روی باشگاه بگذریم این سوال پیش می آید که چرا رویانیان آن ۲۰ درصد بدهی به بازیکنان را رسانه ای نکرده و در لیستش نگنجانده است؟
در این خصوص گفته می شود رویانیان به خاطر جلوگیری از حاشیه ها و دعوای علنی با بازیکنان چنین کاری کرده اما همین مبلغ می تواند روی بدهی های او بیاید و مساله فوق به ابهامات لیست بدهی های سردار افزوده است. درست مثل مواردی از جنس بدهی ۲۰۰ میلیونی به یحیی گل محمدی که اصلا در لیست سردار دیده نمی شود!
در انتظار شفاف سازی وزارت ورزش
دیروز در خبرها آمده بود بالاخره نمایندگان بازرسی کل کشور مستقر در باشگاه پرسپولیس و همچنین نمایندگان بازرسی وزارت ورزش و جوانان در پرونده باشگاه پرسپولیس وارد عمل شدند تا با بررسی دقیق پرونده ها و برخی قراردادها و مسائل باشگاه، گزارش های خود را درباره این باشگاه تکمیل کنند. این در شرایطی است که معاونت اداری مالی وزارت ورزش نیز حسابرس ویژه برای بررسی پرونده بدهی های باشگاه معرفی و انتخاب کرده بود. قرار است نمایندگان سازمان بازرسی ظرف یک هفته آینده بدهی های دوران مختلف مدیران باشگاه پرسپولیس را پیدا و سپس آنها را به وزارت ورزش و نهادهای مربوطه گزارش دهند.
از طرفی اعلام شد علی پروین، گزارش کاملی از بدهی های جاری، سنواتی و بازیکنان باشگاه پرسپولیس آماده کرده و به وزارتخانه فرستاده است اما ظاهرا وزارتخانه به کار بازرسان مالی خود و گزارش آنها که شاید اوایل هفته آینده(چهار روز کاری از دیروز) منتشر شود استناد خواهد کرد. به نظر می رسد تا مشخص شدن این حسابرسی برای پی بردن به ابهامات و میزان دقیق بدهی های دوران مدیریت رویانیان و کل بدهی های باشگاه پرسپولیس باید صبر کرد و چنانچه این لیست به صورت شفاف از سوی متولی باشگاه ارائه و رسانه ای شود دیگر هیچ شک و شبهه ای باقی نخواهد ماند.
از طرفی اگر این بدهی ها شفاف و رسانه ای شود و میزان دریافتی و باقیمانده طلب بازیکنان از باشگاه در آن بیاید آنگاه می توان به درستی گفت در مورد میزان پرداختی ها رویانیان حق داشته یا بازیکنان و به دنبال این مساله خیلی از مسائل جزیی تر هم مشخص خواهد شد.
هیات مدیره پرسپولیس کجاست؟

از روزی که علی پروین به عنوان مدیرعامل یا سرپرست باشگاه انتخاب شد تاکنون جلسه هیات مدیره پرسپولیس برگزار نشده و البته مشخص نیست اعضای این هیات کجا هستند و چه می کنند؟ ظاهرا برخی اعضا در سفر خارجی به سر می برند و پیگیر امور مربوط به شغل های اصلی شان هستند آن هم در حالی که داستان بدهی ها و بی پولی باشگاه پرسپولیس علی پروین را به شدت پریشان و عصبی کرده است. در این میان جالب آنجاست که نصرا… سجادی معاون وزیر جایی گفته بود هیات مدیره پرسپولیس گزارش مالی شفاف باشگاه در سال ۹۱ و ۹۲ را که از آنها خواسته شده به وزارت ارائه نکرده و سه ماه از این درخواست می گذرد. این دلیلی است بر پرکار بودن هیات مدیره!

ناکامی عجیب پروین در فراهم کردن پول
علی پروین به هر دری می زند نمی تواند پولی برای پرسپولیس فراهم کند و رفقایش یکی یکی پا پس می کشند تا سلطان در راه تامین بودجه برای حل مشکلات باشگاه و بازیکنان عملا به خنس بخورد. ظاهرا بی ثباتی موقعیت پروین در راس باشگاه دلیل اصلی پاپس کشیدن دوستان متمول اوست چرا که آنها فقط در حالی به پرسپولیس کمک خواهند کرد که بدانند سلطان سال بعد هم مدیرعامل است که تا کنون چنین تضمینی از سوی وزارتخانه به او داده نشده و احتمالش هم زیاد نیست. از طرفی ورود افرادی مثل حسین هدایتی به هیات مدیره هم فعلا منتفی است و با بی ثباتی پست پروین و ندادن پست به افراد معتمد او عملا راهی برای دریافت پول نمی ماند. باید دید پروین در این شرایط تا کی سکوت خواهد کرد و آیا راهی برای فرار از این وضعیت پیدا می کند یا نه.