به گزارش خبرگزاری ملت ایران به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، مهدی محمد نبی، دبیرکل فدراسیون با ارسال نامه ای به جرمی والکه، دبیر کل فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) اعلام کرد که تصمیمات داوری دیدار ایران و ازبکستان باعثشد تا تردیدهایی در خصوص قضاوت داوران وجود داشته باشد و ما معتقدیم که آنها باید در تورنمنت های سطح پایین تر امتحان شوند، نه در بازی های مهم و تصمیم گیرنده مثل مسابقات مقدماتی جام جهانی.

متن نامه محمدنبی به والکه به شرح زیر است:

جناب آقای جرمه والکه؛

مرجع ذکر شده در بالا، مسابقه مقدماتی برگزار شده در تاریخ ۲۴/۸ / ۹۱ در تهران است.

ما بابت این اطلاع رسانی، متاسفیم که تصمیمات داوری در طول مسابقه تردیدهایی را بوجود آورده است و نفوذ مستقیمی در نتیجه مسابقه داشته است.

۱. در دقیقه ۱۲ نیمه اول، داور گل درست ایران را آفساید اعلام کرد.

هر داور متخصصی که صحنه را دقیق مشاهده کند، این امر واضح است که بازیکن شماره ۹ ایران در موقعیت بین آخرین دفاع کننده ازبکستان و دروازه بان قرار داشت. بنابراین، به ۲ دلیل تصمیمی که آفساید بود اشتباه است:

الف) توپ به طور مستقیم به طرف تور پرتاب شد و هیچ نیتی برای پاس توپ به بازیکن شماره ۹ نبوده است، هیچ یک از دو بازیکن تلاشی برای تصرف توپ نکردند.

ب) بازیکن پیراهن شماره ۹ در مقابل دفاع کننده های ازبک بود، نه در مقابل دروازه بان آنها. بنابراین، او نمی توانست جایی که دروازه بان ایستاده بود را ببیند و نمی توانست دید خود را مسدود کند. بعلاوه دو بازیکن در یک خط قرار نداشتند، بنابراین هیچ دلیلی بر اعلام آفساید به خاطر مسدود شدن دید دروازه بان وجود ندارد.

۲. در دقیقه ۷۰ مسابقه، بازیکن شماره ۲۳ ایران و شماره ۱۷ ازبکستان؛ قبل از شوت بازیکن شماره ۱۸ ایرانی به خارج از محدوده، برای بدست آوردن توپ رقابت می کردند.

تا موقعی که کمک داور اول پرچم خود را برای پرتاب اوت به درستی بالا آورد، داوری که از مسیر حادثه دور بود، به بازیکنان نزدیک شد و بر خلاف انتظار، اصرار داشت که خطا و یک شوت آزاد، به نفع ازبکستان اعلام کند. این موضوع بسیار ناباورانه است که داور به بازیکن پیراهن ۱۷ ازبکستان با یک کارت زرد اخطار داد؛ اما رأی دستیار خود که پرتاب اوت به نفع ازبکستان بود را رد کرد که منجر به گل پیروزی مسابقه شد. بنابراین در این لحظه، داور باید یا یک خطا برای ایران یا یک پرتاب اوت برای ازبکستان اعلام می کرد. بعلاوه، بازیکن شماره ۱۷ ازبکستان با بی انضباطی عمدی اش باید اخراج می شد.

۳. در دقیقه ۸۸ مسابقه، بازیکن ایران از سمت چپ زمین مسابقه به توپ ضربه ای زد که یکی از مدافعین ازبکستان، بازیکنی که در منطقه پنالتی بود با دست مانع رفتن توپ به سمت گل شد.

۴. وقتی که سوت پایان به صدا درآمد، بازیکن شماره ۷ تیم ازبکستان به سمت داور دوید و شروع به پریدن جلوی او کرد، که کاملا تکان دهنده بود، از این جهت که چرا باید بازیکنان تیم برنده، پیروزی اش را با داور جشن بگیرد.

در نتیجه، نظر به اینکه ۲ تیم از کشورهای عربی در گروه A مسابقات مقدماتی آسیا حضور دارند، انتخاب داوران با ملیت عرب مسائل بحثبرانگیزی را مقابل تماشاگران ایران به وجود آورده است.

فدراسیون فوتبال ایران از فیفا درخواست می کند که برای مسابقات آینده داوران غیرعربی را انتخاب کند، بنابراین امیدوار است که عدالت و بی طرفی به طورکامل در مسابقات باقیمانده مشاهده شود.

ضمناً معتقدیم که گروه داوری این مسابقه که شامل داور وسط و دو کمک آن بودند، به درستی انتخاب نشده بودند. چرا که کمک داوران انتخاب شده برای این مسابقه، کمک هایی نبودند که پیش از این با این داور قضاوت کرده باشند و ما معتقدیم ابتدا ایشان باید در تورنمنت های سطح پایین تر استفاده شوند و پس از آن برای مسابقات مهم و تاثیر گذاری مانند این دیدار و یا کلیه دیدارهای کسب سهمیه جام جهانی از ایشان استفاده شود.

درآخر، ما به خوبی آگاهیم که نتیجه بازی ایران و ازبکستان در حال حاضر قابل تغییر نخواهد بود، اما ما با قدرت درخواست می کنیم که فیفا اقدامات مناسبی در برابر موارد فوق با داور انجام دهد و نتیجه را به این فدراسیون اعلام کند.

مشتاقانه منتظر پاسخ شما در این زمینه هستیم.

دیدار ایران و ازبکستان با حساب یک بر صفر به سود ازبکستان به پایان رسید.