آیا مسی برنده ی توپ طلا می شود؟

ملت ایران: قرار بود ال کلاسیکوی یکشنبه شب به یک سوال اساسی پاسخ دهد؛ " چه کسی برنده توپ طلای امسال خواهد بود؟ " اما نمایش خیره کننده مسی و رونالدو و نبرد پایاپای آنها نه تنها پاسخ روشنی برای این سوال به دست نداد، که بیش از پیش تردیدها در مورد برتری یکی از این دو بر دیگری را افزایش داد. حتی باعثشد تا بسیاری برای اولین به این فکر بیفتند که امسال دو توپ طلا در نظر گرفته شود تا درخشش هیچ یک از این دو بازیکن به هدر نرود. پیشنهادی که البته با توجه به سیستم رای گیری برای اهدا توپ طلا، تقریبا غیرممکن است. در این رای گیری که سرمربیان و کاپیتان های تیم های ملی به همراه روزنامه نگارانی از سراسر دنیا در آن شرکت دارند، هر نفر می تواند به سه نفر رای بدهد که به ترتیب، ۵،۳ و ۱ امتیاز به آنها تعلق می گیرد. با توجه به این شرایط، احتمال اینکه رای ها طوری تقسیم شود که مسی و رونالدو به یک اندازه رای بیاورند، تقریبا صفر است. اما چرا شانس مسی بیشتر است؟

شاید اگر توپ طلا هنوز هم تنها توسط مجله فرانس فوتبال اهدا می شد و نفر برتر تنها با رای روزنامه نگاران انتخاب می شدند، نمی شد به راحتی در مورد برنده نهایی اظهار نظر کرد اما ادغام این جایزه با انتخابات بازیکن سال فیفا و ورود مربیان و کاپیتان های تیم های ملی سراسر دنیا در انتخابات، شرایط را کمی متفاوت کرده است.

سابقه جوایز فیفا و رای هایی که داده شده، نشان می دهد بسیاری از مربیان و کاپیتان هایی که در این رای گیری حضور دارند، اطلاع دقیقی از شرایط روز فوتبال دنیا ندارند و آرا آنها به شدت تحت تاثیر سابقه فردی بازیکن و علاقه شخصی خود آنهاست. برای مثال در رای گیری سال گذشته، کاپیتان تیم ملی " بروندی " به هیچ یک از سه نامزد اصلی، مسی، رونالدو و ژاوی رای نداده بود و در مقابل، نیمار، آبیدال و بنزما را به عنوان نفرات منتخب خود انتخاب کرد؛ یا کاپیتان تیم ملی پاکستان تنها به یک نفر رای داد؛ توماس مولر! معمولا چنین رای های " پرتی " در بین روزنامه نگاران دیده نمی شود؛ در حالی که تقریبا در تمام دوره های بهترین بازیکن سال فیفا، چند نمونه از آنها می دیدیم.(یکی از معروف ترین رای ها در انتخاب بازیکن سال فیفا، رای سرمربی تیم ملی مالدیو در انتخابات سال ۱۹۹۵ است. او در حالی به مارکو فن باستن، ستاره تیم ملی هلند، رای داد که او به دلیل مصدومیت شدید از ۳ سال قبل فرصت بازی پیدا نکرده بود!)

این مسئله در توپ طلای سال ۲۰۱۰ نیز کاملا به چشم آمد. در آن سال اسپانیا قهرمان جهان و اینتر قهرمان چمپینزلیگ شد و انتظار می رفت توپ طلا به یکی از ستاره های این دو تیم، ژاوی و اینیستا یا وسلی اسنایدر که با هلند به فینال جام جهانی هم رسیده بود، اهدا شود اما در کمال ناباوری، مسی برای دومین سال پیاپی این جایزه را به دست آورد و اسنایدر حتی در بین سه بازیکن نهایی نیز قرار نداشت. در حالی که اگر توپ طلا تنها براساس نظر روزنامه نگاران که در طول سال به طور دائم شرایط بازیکنان را زیر نظر دارند، اهدا می شد، اسنایدر با ۳۲۰ امتیاز، بالاتر از اینیستا(۳۱۳) و ژاوی قرار می گرفت.

با توجه به این شرایط و همچنین محوبیت رسانه ای بیشتر مسی، در حال حاضر، این احتمال که او برای چهارمین بار برنده توپ طلا شود، بیشتر از اهدا دومین توپ طلا به رونالدو است. البته هنوز سه ماه دیگر باقی است و شاید تا آن زمان یکی از این دو ستاره به نفع دیگری کوتاه بیاید؛ هرچند با توجه به آنچه در ال کلاسیکو دیدیم، بعید است مسی و رونالدو به این زودی بخواهند میدان را به حریف واگذار کنند.

گل