ژوزه: تا وقتی هستم کریمی جایی در تیم ندارد

به گزارش ملت ایران به نقل از ایسنا، مانوئل ژوزه در نشست خبری پیش از دیدار تیمش برابر آلومینیوم گفت: در وضعیتی که قرار داریم، همه بازی‌ها برایمان سخت است. شرایطمان اصلا خوب نیست و اتفاق‌های زیادی برایمان افتاده است. ما می‌خواستیم از بازی قبل کار خود را از نو آغاز کنیم و در نیمه اول هم تقریبا خوب بودیم اما با اتفاقی که افتاد عملا در نیمه دوم تعدادمان شش به یازده بود. خیلی‌ها فکر می‌کردند که ما با این حرف‌ها بهانه می‌آوریم اما مساله این است که هفت بازیکن ما مسموم شدند. در ۵۰ سالی که در فوتبال هستم، اتفاقات زیادی برایم افتاده است اما مانند آنچه که در بازی با سپاهان رخ داد، برایم به وجود نیامده بود. افرادی هستند که در اطراف پرسپولیس حضور دارند و نمی‌خواهند که این تیم موفق شود.

وی ادامه داد: هرکسی که آن کار را در بازی با سپاهان انجام داد، کارش را خیلی دقیق انجام داده بود. چون حتی دروازه‌بان ما مسموم شده بود و شهاب گردان هم همین وضعیت را داشت. اگر نیلسون را بیرون می‌آوردیم و شهاب را به جای او می‌بردیم، باز هم مساله فرقی نمی‌کرد. فردا هم به میدان می‌رویم که برنده شویم. ما دیر یا زود از این جایی که هستیم بالا می‌آییم چون تیم ما ارزش بالا آمدن را دارد. ما برای اینکار فقط به آرامش احتیاج داریم. در بازی با سپاهان تیم من قهرمان بود چون عملا با شش بازیکن برابر یازده بازیکن بازی کردند و در حالی که باید ۵ گل یا بیشتر دریافت می‌کردیم، دلاورانه جنگیدند و مقاومت کردند.

سرمربی پرسپولیس در ادامه درباره تصمیمش در رابطه با علی کریمی گفت: این تصمیم من بود و همه مسوولیتش را می‌پذیرم. ما فردا بازی داریم و نمی‌خواهم اکنون درباره دلایل این تصمیمم حرف بزنم. همین‌قدر بگویم که دلیلم جدی بود و از مدت‌ها قبل می‌خواستم این تصمیم را بگیرم. اکنون هم که تصمیم گرفته‌ام، از آن برنمی‌گردم و تا وقتی که من در پرسپولیس هستم، این اتفاق نخواهد افتاد. همچنین نمی‌دانم که در جلسه رویانیان و گل‌محمدی چه تصمیمی گرفته شده است. چون تمام تصمیم‌ها را من می‌گیرم. اکنون هم فقط می‌خواهم بر روی بازی فردا تمرکز کنم.

ژوزه درباره ممنوعیت تماشاگران در بازی فردا هم گفت: می‌دانم تماشاگران از عملکرد ما راضی نیستند اما ما همیشه دوست داریم که در حضور تماشاگران بازی کنیم. بازی کردن بدون تماشاگر اصلا خوب نیست. فوتبال برای تماشاگران است. دیدن استادیوم ۱۰۰ هزار نفری خالی از تماشاگر تصویر خوبی نیست. کمیته انضباطی به جای تنبیه کردن تماشاگران تیم را تنبیه کرده است.

در ادامه خبرنگار ایسنا به مانوئل ژوزه گفت، یکی از هواداران پرسپولیس گفته است که چرا وی با تجربه زیادی که دارد، برای حل مشکلات روحی و روانی تیم کاری نکرده است؟ ژوزه در پاسخ گفت: نمی‌شود گفت که برای این مساله کاری نکرده‌ام. شما اگر بیماری داشته باشید، او را با قرص یا عمل جراحی درمان می‌کنید اما درمان مشکل روحی و جسمی به این راحتی‌ها نیست. فشاری که روی بازیکنان است، قبل از من هم وجود داشت و همانطور که گفتم عده‌ای نمی‌خواهند که پرسپولیس موفق باشد. من در هر بازی احساس می‌کنم بازیکنان زیر فشار شدیدی هستند. من شعبده‌باز نیستم و روانپزشک هم نیستم اما تجربه بالایی دارم و از سال ۱۹۷۲ با روانشناس‌ها کار کرده‌ام و می‌دانم که چطور روی روان بازیکنان کار کرد. این کار ظرف یکی، دو روز انجام نمی‌شود و زمان زیادی می‌خواهد. بازیکنانی در تیم هستند که پیش از این در تیم‌های کوچک بازی کرده‌اند. بازی در آن تیم‌ها فشار زیادی به بازیکنان وارد نمی‌کند و اگر کسی راه‌حلی برای ما داشته باشد، می‌پذیرم که مشکل ما حل شود. ما فقط به آرامش احتیاج داریم.

در ادامه خبرنگاری از ژوزه پرسید که آیا فکر نمی‌کند این گروهی که از پرسپولیس ناراضی‌اند جزو هواداران این تیم هستند؟ سرمربی تیم پرسپولیس در پاسخ گفت: آنهایی که هر روز به پرسپولیس فشار می‌آورند جزو ۳۰ میلیون هوادار ما نیستند. هواداران همیشه از ما حمایت کردند. همچنین اعتراض‌های آنها کاملا طبیعی است. من در سه سال گذشته در تیم‌های الاهلی، تیم ملی آنگولا و جده حضور داشتم و در آن سه سال تنها دو بار شکست خوردم. بنابراین در مدتی که به پرسولیس آمدم، بیشتر از سه سال قبل باخته‌ام. من در دورانی که قهرمانی‌های بسیاری را به دست آوردم، خودم را بهترین مربی ندانسته‌ام و اکنون هم خودم را بدترین مربی نمی‌دانم. من همان آدم هستم ولی باتجربه‌ای بیشتر. کسانی به ما راه‌حل می‌دهند و کسانی هم نمی‌گذارند که موفق شویم. از روزی که به پرسپولیس آمده‌ام، گروهی رفتارهایی کرده‌اند که من احساس کنم تصمیم خوبی نگرفته‌ام که به ایران آمده‌ام.

در ادامه خبرنگاری به ژوزه گفت که در ابتدای فصل گفته بود که پرسپولیس دوازدهم نمی‌شود، حالا این حرف او حالت جدی پیدا می‌کند. ژوزه در پاسخ گفت: آن حرف را من به شوخی زدم اما حالا امیدوارم که این اتفاق نیفتد. ما تازه ۹ بازی انجام داده‌ایم و زمان زیادی تا پایان فصل باقی مانده است. ما مطمئنا در جدول بالا خواهیم آمد.

ژوزه همچنین درباره لیگ ایران و میزان دوندگی بازیکنان در ایران گفت: از نظر رقابتی بودن، لیگ ایران بدترین لیگی است که تاکنون دیده‌ام چراکه بازیکنان جمعا پنج ماه در لیگ هستند و سایر زمان‌های سال را در اردوهای تیم ملی سپری می‌کنند. ما پس از سه بازی و درست زمانی که می‌خواهیم ریتم مناسبی پیدا کنیم، با تعطیلی لیگ روبه‌رو می‌شویم که نشان از برنامه‌ریزی اشتباه لیگ ایران است. بازیکنان همه تیم‌ها در نیمه‌های اول خوب می‌دوند اما در نیمه دوم همگی دچار افت می‌شوند. آن کسی که برنامه لیگ ایران را تنظیم کرده است، اشتباه بزرگی مرتکب شده است. بازیکنان ایرانی به اندازه بازیکنان اروپایی می‌دوند اما در وضعیت رقابتی قرار ندارند. اکنون در ایران فقط یک جام جریان دارد. اما در کشورهایی مانند پرتغال، ایتالیا، اسپانیا و انگلیس پنج جام به طور همزمان برگزار می‌شود که باعثمی‌شود بازیکنان بزرگ شوند و پیشرفت کنند.

خبرنگار دیگری از ژوزه درباره کارت زردی که رویانیان به او نشان داد و پیشنهاد تیم ملی مراکش سوال کرد که او در پاسخ گفت: کسی به من کارت زرد نشان نداده است. روزنامه‌ها خیلی چیزها می‌نویسند که ممکن است صحت نداشته باشد. چراکه مدیرعامل باشگاه پس از بازی با سپاهان به دلیل بازی خوب ما در نیمه اول، به ما تبریک گفت ولی از نیمه دوم ناراضی بود چون نمی‌دانست چه اتفاقی افتاده است و وقتی فهمید که چه شده، ‌متوجه ماجرا شد. من زمانی که به ایران آمدم، پیشنهادهای زیادی داشتم که نپذیرفتم چون قرار بود به باشگاه بزرگی مثل پرسپولیس بیایم ولی از تیم ملی مراکش هیچ پیشنهادی نداشته‌ام.

به گزارش ایسنا، ژوزه هنگام ورود به سالن نشست با اکبر میثاقیان روبه‌رو شد و با بی‌اعتنایی از کنارش گذشت. وقتی خبرنگاری در این باره سوال کرد، او در پاسخ گفت: شاید از روی عمد به او بی‌اعتنایی کرده باشم. ما پیش از فصل دیداری دوستانه مقابل آلومینیوم برگزار کردیم که در پایان آن بازی از میثاقیان تشکر کردم اما او به من گفت که بهتر است به پرتغال برگردم. من هیچ‌وقت با چنین فردی حرف نمی‌زنم.