ملت ایران: استقلال و ذوب آهن در مجموع ۲۹ بار در لیگ برتر، جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا به مصاف یکدیگر رفته اند که در این بین استقلال ۱۱ بار و ذوب آهن ۸ بار پیروز شده اند ضمن اینکه ۱۰ دیدار دو تیم نیز با نتیجه تساوی به پایان رسیده است. در دیدارهای رو در روی دو تیم ۶۱ گل به ثمر رسیده است که در این بین ۲۷ گل سهم ذوب آهن و ۳۴ گل سهم آبی پوشان تهرانی بوده است.
استقلال هروقت برده قهرمان شده
ذوب آهن و استقلال در دو دوره جام حذفی به مصاف هم رفته اند که در هر دو مرتبه این استقلال بوده است که حریف اصفهانی خود را حذف کرده است. در فصل ۸۰-۸۱ مسابقات به صورت رفت و برگشت برگزار می شد اما در فصل ۸۶-۸۷ مسابقات به صورت تک حذفی برگزار شد. اولین دیدار دو تیم در جام حذفی به دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی فصل ۸۰-۸۱ باز می گردد که دو تیم در اصفهان به تساوی بدون گل دست یافتند اما در دیدار برگشت استقلال در ورزشگاه تختی تهران با نتیجه ۳ بر یک از سد ذوب آهن گذشت.
استقلال در ادامه جام حذفی فصل ۸۰-۸۱ در نیمه نهایی سپاهان را هم در دو دیدار رفت و برگشت مغلوب کرد تا در فینال حریف فجرسپاسی شود و با برتری ۴ بر ۳ در مجموع دو دیدار رفت و برگشت قهرمان جام حذفی شود.
اما سومین و آخرین نبرد ذوب آهن و استقلال در جام حذفی به فصل ۸۶-۸۷ بازمی گردد که دو تیم در مرحله یک هشتم نهایی در ورزشگاه فولادشهر به مصاف هم رفتند. آن دیدار در پایان ۱۲۰ دقیقه به تساوی یک بر یک رسید اما در ضربات پنالتی استقلال با نتیجه ۳ بر یک از سد حریف گذشت و جالب اینکه در پایان این دوره هم استقلال قهرمان جام حذفی شد.
ذوب آهن یک پیروزی تا تساوی دارد
ذوب آهن و استقلال ۲۵ بار درلیگ برتربه مصاف هم رفته اند که استقلال ۹ بار و ذوب آهن ۸ بار پیروز شده اند ضمن اینکه ۸ دیدار دو تیم نیز با تساوی به پایان رسیده است. در ۲۵ دیداری که دو تیم در لیگ برتر به مصاف هم رفته اند ۵۳ گل به ثمر رسیده است که ۲۵ گل سهم تیم اصفهانی بوده است و ۲۸ گل را نیز استقلال به ثمر رسانده است. جالب اینکه اولین و آخرین مصاف دو تیم در لیگ برتر با پیروزی ذوب آهن به پایان رسیده است. سبزپوشان در اولین دیدار رو در رو با استقلال در تاریخ لیگ برتر ۲ بر یک پیروز شده اند و در آخرین دیدار در لیگ برتر هم چند ماه پیش با نتیجه ۲ بر صفر استقلال را از پیش رو برداشتند.
لیگ قهرمانان آسیا؛ یک بازی و یک پیروزی برای استقلال
تیم های ذوب آهن و استقلال یک بار در مرحله مقدماتی و در دیدار تک حذفی در لیگ قهرمانان آسیا در ورزشگاه آزادی به مصاف هم رفتند که آن دیدار با نتیجه ۲ بر صفر به سود استقلال به پایان رسید تا این استقلال باشد که به مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا صعود می کند.
ذوب آهن - استقلال در آیینه لیگ برتر، جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا(نام تیم میزبان در ابتدا آمده است):
جام حذفی - فصل ۸۰-۸۱
یک چهارم نهایی:
ذوب آهن صفر - استقلال صفر
استقلال ۳ - ذوب آهن یک
جام حذفی - فصل ۸۶-۸۷
یک هشتم نهایی:
ذوب آهن یک - استقلال یک
پنالتی: ذوب آهن یک - استقلال ۳
لیگ برتر – فصل اول:
ذوب آهن ۲ - استقلال یک
استقلال ۲ - ذوب آهن ۲
لیگ برتر – فصل دوم:
استقلال صفر - ذوب آهن صفر
ذوب آهن صفر - استقلال ۳
لیگ برتر – فصل سوم:
ذوب آهن ۲ - استقلال یک
استقلال یک - ذوب آهن صفر
لیگ برتر – فصل چهارم:
ذوب آهن ۳ - استقلال یک
استقلال صفر - ذوب آهن ۳
لیگ برتر – فصل پنجم:
استقلال ۳ - ذوب آهن صفر
ذوب آهن یک - استقلال یک
لیگ برتر – فصل ششم:
استقلال ۲ - ذوب آهن یک
ذوب آهن صفر - استقلال صفر
لیگ برتر – فصل هفتم:
ذوب آهن صفر - استقلال یک
استقلال یک - ذوب آهن
لیگ برتر – فصل هشتم:
استقلال ۲ - ذوب آهن صفر
ذوب آهن یک - استقلال یک
لیگ برتر – فصل نهم:
ذوب آهن یک - استقلال صفر
استقلال یک - ذوب آهن صفر
لیگ برتر – فصل دهم:
ذوب آهن یک - استقلال یک
استقلال یک - ذوب آهن ۲
لیگ برتر - فصل یازدهم:
ذوب آهن صفر - استقلال ۲
استقلال ۲ - ذوب آهن ۲
لیگ برتر - فصل دوازدهم:
استقلال یک - ذوب آهن صفر
ذوب آهن صفر - استقلال صفر
لیگ برتر - فصل سیزدهم:
ذوب آهن ۲ - استقلال صفر
پلی آف لیگ قهرمانان آسیا
استقلال ۲ - ذوب آهن صفر