ملت ایران: پرسپولیس با تساوی که مقابل استقلال کسب کرد نتوانست اهداف دایی را محقق کرده و فاصله اش را تا صدر جدول نزدیک تر کند. حمید استیلی سرمربی اسبق پرسپولیس گفت و گویی را با سایت گل در همین رابطه ترتیب داده که از نظر می گذرانید:
دربی را چطور دیدید؟
به نظر من این بازی بار فنی بالایی نداشت. شما ببینید، وقتی که این دربی را آنالیز کنید، از سانتر از کناره ها گرفته تا حفظ توپ و مالکیت آن، بار فنی زیادی را در بازی نمی شود دید. مضاف بر آن تنها نکته ای که می شود از این بازی دریافت کرد، بازی با توپ در میانه میدان بود که زمان زیادی را از بازی کشت و نبض بازی را گرفت. به نظر من استرس این بازی و ترس دو مربی از باخت باعثشد که کیفیت کمتری را در آن ببینیم.
به نظر شما این ترس از باخت، از دربی یک نمایش کسل کننده نساخته است؟
چرا دقیقا همین طور است، شما ببینید باید فرهنگ باخت در دربی را جا بیندازیم تا این مسئله یک طلسم وحشتناک برای مجموعه بازیکنان، مربیان و حتی هواداران تیم ها نباشد. مثلا در ال کلاسیکو وقتی رئال از بارسا ۵،۶ گل می خورد، آقای مورینیو همچنان کارش را ادامه می دهد ترسی از رفتن ندارد ولی در کشور ما همین مسئله گردن من هم افتاد و در حالی که ما با یک مشت جوان بازی های خوبی را انجام می دادیم، جلوی استقلال نتیجه را واگذار کردیم و ترکش این باخت باعثرفتن من شد. من همینطور می توانم پرویز مظلومی را هم مثال بزنم که وقتی ایشان چند دربی را هم پشت سر هم برده بود ولی زمانی که نتیجه ۲ بر صفر را با ۳ بر ۲ عوض کرد، اخراج شد و همین بی فرهنگی است که فوتبال ما را واقعا اذیت می کند.
بعد از دربی عده ای معتقد بودند که نتیجه تساوی از پیش تعیین شده بود و یا شاید هم با نتیجه تساوی. این مسئله را چطور می بینید؟
نه اصلا اینطور نیست. شما ببینید، وقتی یک مربی دربی را ببرد، یکسال راحت مربیگری اش را می کند و برعکس وقتی یک مربی دربی را ببازد به راحتی کنار گذاشته می شود. من خودم سالها در این فوتبال بوده ام و دربی را چندیدن و چند بار تجربه کرده ام و با قدرت می گویم که تساوی در دربی نه سیاسی است و نه از پیش تعیین شده. بلکه به عقیده من استرس باخت در دربی و مسائل روحی روانی بیشتر باعت احتیاط دو تیم می شود و در نهایت هم نتیجه تساوی.
شعارهایی را در این بازی شاهد بودیم و به یک سری از بازیکنان لقب " قلیونی " داده شد، این مسئله را چگونه ارزیابی می کنید؟
ببینید، وقتی اینطور مسائل یکبار مطرح شود و یک تلنگری باشد بد نیست ولی وقتی ادامه داشته باشد، دیگر آن خروجی لازم را نخواهد داشت. وقتی یکبار این مسئله در برنامه نود مطرح شد کافی بود و خیلی ها را بیدار کرد ولی نباید دیگر دنبال اینطور مسائل رفت و آن را ادامه داد. یک بازیکن اگر آماتور یا نیمه آماتور باشد، می تواند بعد از تمرین در اختیار خودش باشد ولی وقتی بازیکنی قرارداد حرفه ای می بندد، در تمام طول مدت قراردادش در اختیار باشگاه است و باید از رفتار خود مراقبت کند.
به نظر شما پرسپولیس می تواند بعد از سالها بالاخره طعم قهرمانی را بچشد؟
امسال از نظر من پرسپولیس شرایط فوق العاده ای دارد چرا که تیم در ابتدای فصل خیلی خوب شروع کرد، مربی بسیار بزرگی را در اختیار گرفت، بدنسازی خوب، مهره های جوان و کارآمد و همه و همه از دلایلی است که من اعتقاد دارم امسال پرسپولیس تواناایی های زیادی دارد و می تواند به قهرمانی هم برسد. به هر حال ۷ هفته تا آخر لیگ زمان مانده و می توان با قدرت و با هواس جمع، راه قهرمانی را طی کرد و دل هواداران پرسپولیس را شاد کرد.
زمزمه هایی از حضور شما در تراکتورسازی به گوش می رسد، در این باره چه نظری دارید؟
خب البته باید بگویم که مردم تبریز همیشه مردم خونگرم و فوتبال فهمی هستند وشور و نشاط آنها فوتبال ایران را گرمای خوبی بخشیده و حضور در کنار آنها می تواند برای هر مربی افتخار بزرگی باشد ولی هنوز این مسئله مراحل نهایی اش را طی نکرده و باید منتظر بمانیم تا ببینیم شرایط چگو. نه پیش خواهد رفت.